Обилни врнежи и ниски температури: УХМР информира кога да очекуваме и снег

2 копии

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд ќе биде и денеска во Македонија. Поинтензивни врнежи се очекуваат во западните и источните делови од државата каде локално ќе наврнат над 25 литри на метар квадратен, а во јужните делови ќе има и услови за грмежи. Променливо облачно со повремени врнежи од дожд ќе биде и денеска во Македонија. Поинтензивни врнежи се очекуваат во западните и источните делови од државата каде локално ќе наврнат над 25 литри на метар квадратен, а во јужните делови ќе има и услови за грмежи. На планините над 2000 метри надморска височина ќе има повремен слаб снег. Температурата ќе се движи од 5 до 13 степени.Во Скопје слично време со температурата до 10 степени. Во ноќните часови и во недела претпладне ќе има врнежи кои ќе бидат поинтензивни на западот.Од понеделник ќе преовладува посвежо време со северен ветер, а на планините краткотрајно ќе има провејување на слаб снег.
| | веќе видена | слични
8 копии

Изутринава снег со послаб интензитет вее во Пожаране над Полошката котлина. Ноќеска врнежи од слаб снег имаше во северните делови, соопшти Управата за хидрометереолошки работи. Висината на снежната покривка изнесува еден сантиметар во Дебар и Скопје – Петровец, 2 во Претор и Крива Паланка, 4 во Крушево и Пожаране, 5 во Маврово и Ѓуриште и 7 сантиметри во Лазарополе. Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Изутринава ќе има услови за провејување на слаб снег во западните и северозападните делови од земјата. Повремено засилен ветер ќе дува на југоистокот. Утринската температура ќе се движи од минус два до четири, а дневната од три до 10 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до еден, а дневната ќе се искачи до шест степени. Од утре следува период на променливо и не многу студено време, а ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе бидата во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Изутрината ќе има услови за провејување на слаб снег во западните и северозападните делови од земјата. Преку денот облачноста ќе се намалува и сончево ќе биде особено на југоистокот. Повремено засилен северозападен ветер ќе дува на југоистокот. Утринската температура ќе се движи од минус два до четири, а дневната од три до 10 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до еден, а дневната ќе се искачи до шест степени. Од утре следува период на променливо и не многу студено време, а ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе бидата во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб дожд во западните делови ќе има од среда кон четврток. Ново наоблачување со изгледи за поинтензивни врнежи се очекуваат за време на следниот викенд.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во текот на денешниот ден, наутро ќе има услови за провејување на слаб снег во западните и североисточните делови од земјатаи информираат од Управата за хидрометереолошки работи. Преку денот облачноста ќе се намалува и сончево ќе биде особено на југоистокот каде поремено ќе дува засилен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 3 до 10 степени. Во Скопје претпладне ќе има зголемена облачност, а потоа облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, а температурата на воздухот ќе се искачи до 6 степени Целзиусови. На крајот на вчерашниот ден на северот имаше врнежи од слаб снег, а утринава снег со послаб интензитет паѓа во Пожаране над Полошката котлина. Висината на снежната покривка изнесува 1 сантиметар во Дебар и Скопје – Петровец, 2 во Претор и Крива Паланка, 4 во Крушево и Пожаране, 5 во Маврово и Ѓуриште и 7 сантиметри во Лазарополе. Од утре следува период на променливо и не многу студено време, а ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе ...
| | веќе видена | слични

Висината на снежната покривка изнесува 1 сантиметар во Дебар и Скопје – Петровец, 2 во Претор и Крива Паланка, 4 во Крушево и Пожаране, 5 во Маврово и Ѓуриште и 7 сантиметри во Лазарополе. Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Изутринава ќе има услови за провејување на слаб снег во западните и северозападните делови од земјата. Повремено засилен ветер ќе дува на југоистокот. Утринската температура ќе се движи од минус два до четири, а дневната од три до 10 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до еден, а дневната ќе се искачи до шест степени. Од утре следува период на променливо и не многу студено време, а ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе бидата во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб дожд во западните делови ќе има од среда кон четврток, информира УХМР.
| | веќе видена | слични

Утринската температура ќе се движи од минус два до четири, а дневната од три до 10 степени. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до еден, а дневната ќе се искачи до шест степени. Во почетокот на наредната седмица ќе преовладува променливо облачно и не многу студено време. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе бидат во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб дожд во западните делови од земјата се очекува од среда кон четврток.
| | веќе видена | слични

Денеска утрово во западните и североисточните делови на Македонија провејува слаб снег. Од пладне времето ќе биде претежно сончево со мала до умерена облачност, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Повремено засилен засилен ветер ќе дува на југоистокот, кој ќе доживува засилувања во одредени периоди. Максималните дневни температури ќе се движат од 3 Целзиусови степени на крајниот исток на Македонија, преку 4 степени во Тиквешијата, а во Пелагонија и во Скопје живата во термометрите е се искачи најмногу до 6 степени. Максимумот ќе биде на југоистокот на земјата, со 10 степени. Од почетокот на наредната недела ќе преовладува променливо облачно и не многу студено време и ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе бидат во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб дожд во западните делови се очекува од среда кон четврток.
| | веќе видена | слични
6 копии

Денеска наутро во западните и североисточните делови ќе има услови за провејување на слаб снег, а преку денот ветерот на југоисток повремено ќе засилува. Од почетокот на наредната недела ќе преовладува променливо облачно и не многу студено време и ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе бидат во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб дожд во западните делови се очекува од среда кон четврток.
| | веќе видена | слични

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат на Попова Шапка, Маврово и планинскиот премин Буково. На планинскиот премин Стража има врнежи од дожд и снег. Утре наутро во западните и североисточните делови ќе има услови за провејување на слаб снег, а преку денот ветерот на југоисток повремено ќе засилува. Од пладневните часови ќе би де претежно сончево. Од почетокот на наредната недела ќе преовладува променливо облачно и не многу студено време и ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе бидата во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб дожд во западните делови се очекува од среда кон четврток.
| | веќе видена | слични
12 копии

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а ќе дува засилен јужен ветер. Попладне во западните делови на Македонија ќе започнат врнежи од дожд. Кон крајот на денот и ноќта кон недела врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјава, а на повисоките места и планините ќе поминуваат во снег. Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 10 Целзиусови степени, Крива Паланка 8, Берово 7, Кавадарци 12, Битола 10, Охрид 9, Маврово 3, Дојран 14. Во западните и северните делови од земјата утре ќе има повремени слаби врнежи од снег, а границата на снежните врнежи се очекува да се спушти и до 500 м.н.в. Попладне облачноста ќе се намалува. Дневните температури ќе бидат од 3 до 10 степени. Во новата работна недела, односно во понеделник и вторник се очекува сончево време со мала до умерена облачност и со умерен северозападен и јужен ветер. Дневните температури ќе се движат од 6 до 16 степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обилни врнежи и ниски температури: УХМР информира кога да очекуваме и снег

Од:
До кого (е-маил):
Порака: