Времето денеска: сончево и топло

23 копии

Вемето денеска ќе биде сончево и доста топло, со слаб до умерен ветер, претежно од североисточен правец. Утринската температура во земјава ќе биде во интервал од 10 до 17 Целзиусови степени, а дневната од 29 до 35 степени. Во Скопје се очекува сончево време, со слаб ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 15 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне 33 степени.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Пожар, Претор, Куманово, Гевгелија и Демир Капија во изминатото деноноќие наврнало најмногу дожд. Според мерењата на Управата за хидрометеоролошки работи во Пожар наврнати се 57 литри на метар квадратен, во Претор 42, Куманово 38, Гевгелија 32, Берово 29, Лазарополе, Штип и Струмица 28, Кавадарци 27, Прилеп и Крушево 25, Скопје и Ѓуриште 24, Маврово 20, Крива Паланка 19, Битола 18, Тополчани 16, Дојран 14, Виница 12, Тетово и Охрид 11 и во Дебар 8 литри на метар квадратен. Денеска ќе преовладува променливо облачно со сончеви периоди. Ќе има и повремени врнежи од дожд со ретки грмежи, особено во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен, долж Повардарието повремено засилен северен ветер. Максималната температура ќе се движи од 18 до 24 степени.
| | веќе видена | слични

Дневните температури ќе се движат од 16 до 24 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време, Денеска времето ќе биде претежно облачно со услови за повремен дожд, особено во јужните и источните делови. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневната температура ќе опадне за 7 до 9 степени во однос на вчерашниот ден. Дневните температури ќе се движат од 16 до 24 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време, со дневна температура до 23 Целзиусови степени.
| | веќе видена | слични
17 копии

Во Македонија ќе биде претежно облачно, ветровито и многу посвежо со повремени локални врнежи од дожд проследени со ретки грмежи, особено во јужните и источните делови. Ќе дува умерен до засилен северен и северозападен ветер, особено на запад и горниот тек на Повардарието. Температурата ќе се движи од 16 до 24 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 23 степени.
| | веќе видена | слични
6 копии

Во понеделник ќе се задржи претежно облачно со услови за повремен дожд особено во јужните и источните делови. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневната температура ќе опадне за 7 до 9 степени. Дневните температури ќе се движат од 16 до 24 степени. Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 23 степени. УВ индексот ќе изнесува 5.
| | веќе видена | слични
3 копии

Оваа работна недела веќе можеме да зборуваме за попријатно време, особено кога станува збор за температурата. Таа со овој понеделнички пад ќе дојде во границите на нормалата за третата декада од семптември. Според Метеопро , вторник претпладне ќе биде нешто посончев во западната половина од земјата, додека на исток ќе биде умерено облачно со сончеви периоди. Попладне таа ситуација ќе се смени. Во планинскиот дел од западот ќе има зголемување на облачноста и повремен дожд, додека источниот регион ќе бележи тренд на намалување на облачноста. Температурата за разлика од понеделник ќе биде во мал пораст. Долж вардарскиот тек ќе има максимум помеѓу 23°С и 25°С, југозападната област околу 21°С и околу 22°С во низините од истокот на земјава. Среда ќе биде сончева претпладне. Мала облачност попладне ќе има во источниот крај, а умерена во крајниот запад. Во однос на вторник ќе има повисока температура за околу 4°С.Во четврток ќе биде за нијанса посвежо за разлика од среда. Максималната температура ќе има вредности од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во раните утрински и во претпладневните часови ќе продолжат врнежи од дожд. Овие врнежи во попладневните часови постепено ќе престануваат, но и понатаму ќе биде претежно облачно, свежо и ветровито. Ќе дува доумерен засилен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува засилен североисточен ветер. Ветерот понекаде ќе достигне брзина и до 40 км/ч. Утринските температури од 9 до 19 степени, додека пак максималните дневни ќе достигнат само до 14 односно до 24 степени. Во Скопје во понеделник ќе биде облачно со слаби врнежи од дожд и ветровито. Попладне врнежите ќе престанат. Ќе дува доумерен засилен северозападен ветер. Утринската температура од 16 степени, а максималната дневна ќе достигне до 22 степени. Во вторник ќе биде умерено облачно со сончеви периоди и потопло. Во крајните југозападни предели со услови за врнежи од дожд. Утринската температура од 8 до 18 степени, а максималната дневна од 18 до 28 степени. Во среда ќе биде претежно сончево со локална облачност и потопло. Утринските ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пороен дожд, грмежи и силен ветер синоќа во градовите низ Македонија. Најмногу дожд наврна во местото Пожар-57 литри, 42 во Претор, 38 во Куманово, 32 воГевгелија, 30 во Демир Капија, 29 во Берово, 28 во Лазарополе, Штип и Струмица, 27 во Кавадарци, 25 во Прилеп и Крушево, 24 во Скопје, 20 во Маврово, 19 во Крива Паланка, 18 во Битола, Петровец и Пожаране, 16 во Тополчани, 14 во Дојран, 12 во Виница, 11 во Тетово и Охрид и најмалку, 8 во Дебар. Времето денеска ништо поразлично од вчера. Ќе биде претежно облачно, ветровито и многу посвежо со повремени локални врнежи од дожд проследени со ретки грмежи, особено во јужните и источните делови. Ќе дува умерен до засилен северен и северозападен ветер, особено на запад и горниот тек на Повардарието. Температурата ќе се движи од 16 до 24 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 23 степени.
| | веќе видена | слични

Пад на температурите, облачно и ветровито време не очекува денес. Претежно облачно и ветровито и многу посвежо време не очекува во текот на денешниот ден. Повремени врнежи од дожд проследени со ретки грмежи ќе има особено во источните и јужните делови од земјата. Пад на температурите, облачно и ветровито време Ќе дува умерен до засилен северен и северозападен ветар, особено на Запад и во орниот тек на Повардарието. Температурата ќе се движи од 16 до 24 степени. Во Скопје и околината ќе преовладува слично време со температура до 23 степени.
| | веќе видена | слични

Ќе дува умерен до засилен северен и северозападен ветер, особено на запад и горниот тек на Повардарието. Температурата ќе се движи од 16 до 24 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 23 степени. 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот весник „Екатимерини" открива дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција ја сменила изјавата на премиерот Зоран ...
сите 127 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 205 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Времето денеска: сончево и топло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: