„Младост без лудост“ кампања на РСБСП за поголема безбедност на младите во сообраќајот


3 копии

„Младост без лудост“ е новата кампања на Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата која ќе трае 6 месеци. Станува збор за една од најкреативните, најмасовните и најинтересните кампањи на РСБСП која се очекува да биде добро прифатена од најмладите кои се ризична група учесници во сообраќајот. Кампањата „Младост без лудост“ ќе биде поддржана …
| | веќе видена | слични

Поголемиот дел се предизвикани од млади возачи кои биле под дејство на алкохол или не го почитувале ограничувањето на брзината на движење. Младите и натаму се најнесовесните возачи и во исто време најчести жртви на македонските патишта. Според психологот Вера Цуракова родителите не треба по секоја цена да им купуваат на своите деца скапи и брзи автомобили. Таа вели  дека потребно е уште од најмала возраст децата да се учат на вистинските вредности. Цуракова вели дека родителите се повеќе се немоќни. Во голем број на семејства во периодот кога треба да се дадат најпозитивните пораки, и на децата да им покажат кои се најдобрите животни сценарија родителите се на работа. Како резултат на тоа, своето отсуство го надокнадуваат со клучеви од автомобил, стан или брендирана облека. Дека младите се најголеми жртви во сообраќајни несреќи потврдија и од РСБСП, кои неодамна покренаа кампања насловена Младост без лудост. Според податоците 25 проценти од сообраќајните незгоди со потешки последици се предизвикани од млади ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП), до сите учесници во сообраќајот, апелира на внимателно возење за време на Велигденските празници: - возете одговорно и почитувајте ги сообраќајните правила и прописи - почитувајте ја поставената сообраќајна сигнализација, и посебно внимавајте на патните правци каде што има можност од одрони или се вршат градежни работи на патот - не управувајте со моторно возило ако сте под дејство на алкохол, макар и со испиена една чашка-две и - почитувајте ги правилата за ограничување на брзината Да не дозволиме спокојството и мирот од овие прекрасни празници да се претворат во нечија семејна трагедија само како последица на нечија грешка, погрешна одлука, нетрпеливост, непромисленост, желба за докажување, итн., велат од РСБСП. РСБСП посебен апел упатува до младите возачи, како најранлива категорија учесници во сообраќајот, трезвено и одговорно да учествуваат во сообраќајот бидејќи само така ќе пристигнат безбедно на саканата десинација. ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Водејќи се од минатогодишните искуства, кога за време на празници и продолжени викенди значително се зголемува интензитетот на сообраќајот, а со тоа и бројот на сообраќајни незгоди, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, до сите учесници во сообраќајот, апелира за одговрно управување со возилата и почитување на сообраќајните правила и прописи и на поставената сигнализација. – Не управувајте со моторно возило ако сте под дејство на алкохол, макар и со испиена една чашка-две и почитувајте ги правилата за ограничување на брзината. Да не дозволиме спокојството и мирот од овие прекрасни празници да се претворат во нечија семејна трагедија само како последица на нечија грешка, погрешна одлука, нетрпеливост, непромисленост, желба за докажување, наведуваат од РСБСП. Посебен апел упатуваат до младите возачи, како најранлива категорија учесници во сообраќајот, трезвено и одговорно да учествуваат во сообраќајот бидејќи само така ќе пристигнат безбедно на саканата десинација. – Совесното учество ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Велигденските празници го навестуваат првиот продолжен викенд оваа пролет. Пред нас се прекрасни празнични денови кои ќе ги поминеме во семејно опкружување, исполнето со многу љубов и благосостојба и ќе одмориме од секојдневните обврски. Водејќи се од минатогодишните искуства, кога за време на празници и продолжени викенди значително се зголемува интензитетот на сообраќајот, а со тоа и бројот на сообраќајни незгоди, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, до сите учесници во сообраќајот, апелира: - возете одговорно и почитувајте ги сообраќајните правила и прописи - почитувајте ја поставената сообраќајна сигнализација, и посебно внимавајте на патните правци каде што има можност од одрони или се вршат градежни работи на патот - не управувајте со моторно возило ако сте под дејство на алкохол, макар и со испиена една чашка-две и - почитувајте ги правилата за ограничување на брзината Да не дозволиме спокојството и мирот од овие прекрасни празници да се претворат во нечија семејна трагедија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во судирот животот го загубиле 23-годишниот Петар М. и 18-годишната Кристина А. Причина за сообраќајката била неприлагодена брзина и непочитување на сообраќајните знаци, како и неприлагодување кон условите на патот. Здробени стакла, вратите сплескани, црниот лим разнесен, воздушните перничиња пробиени, а внатре гробна тишина. Така изгледа возилото марка „ауди“ кое е поставено кај трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје и сведочи за тешка сообраќајка, која се случи минатата година, а во која животот го загубија двајца тинејџери, момче и девојка пишува Телеграф.мк. Минувачите денеска со чудење го гледаа возилото и буквално се фаќаа за глава од тоа што пред нивни очи е поставен автомобил во кој згаснале животите на две млади лица. Сепак, возилото не е случајно поставено. Тоа е дел од кампањата на Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот, насловена „Младост без лудост“, а креирана со цел да ја покрене свеста кај младите за одговорно однесување зад воланот. Возилото учествувало во сообраќајка пред речиси ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со вистинска приказна и скршено возило од сообраќајна незгода РСБСП од денес ја едуцира младата популација за фаталните последици од неодговорното учество во сообраќајот. Настанот е дел од кампањата „Младост без лудост“ која советот ја промовираше пред неколку ден. Силни воздишки, тажни погледи, држење за глава – вака денес реагираа минувачите пред трговскиот центар Скопје сити мол како резултат на глетката која што ја имаа пред себе. „Петар М. (23) и Кристина А. (18) на 16.05.2016 година на пат кон Кавадарци, загинаа во оваа возило поради лудо и неодговорно возење. Последиците болат“. Ова е пораката која е испишана на возилото кое е поставено и кое што сведочи за страшната сообраќајна незгода во која животот згаснале два млади животи. Согласно сообраќајната статистика во 2016 година вкупно 165 лица ги загубиле своите животи на патиштата во Македонија, од кои околу 60% се токму во оваа возрасна категорија. Вкупно 6000 млади луѓе на возраст до 40 години се тешко повредени во сообраќајни незгоди минатата ...
| | веќе видена | слични

Вози одговорно! Животот е во твои раце. Општинскиот Совет за безбедност ги започнува своите активности, во пресрет на летната туристичка сезона со цел превентивно да се влијае врз сите категории на учесници во сообраќајот. Стефан Димоски претседателот на Општинскиот Совет за безбедност во сообраќајот појаснува дека овој проект е насочен пред се за пешаците, велосипедистите, моторциклистите и возачите, со цел да се подигне нивото на свеста и одговорното учество во сообраќајот. „Пред се сакаме на овој потег на почетокот на магистралниот пат кон Кичево каде што имаме и изградба на автопат да апелираме до сите учесници во сообраќајот до возачите, да го прилагодат свото движење на патничките и другите моторни возила на пропишаната брзина, да влијаат со тоа на севкупната сообраќајна безбеднос т“ Димоски со апел, во пресрет на велигденските празници кога фрекфенцијата на сообраќај е зголемена, пешаците, велосипедистите моторциклистите, возачите да внимаваат едни на други. „Заеднички совесно и одговорно да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

- Не управувајте со моторно возило ако сте под дејство на алкохол, макар и со испиена една чашка-две и почитувајте ги правилата за ограничување на брзината. Да не дозволиме спокојството и мирот од овие прекрасни празници да се претворат во нечија семејна трагедија само како последица на нечија грешка, погрешна одлука, нетрпеливост, непромисленост, желба за докажување, наведуваат од РСБСП. Посебен апел упатуваат до младите возачи, како најранлива категорија учесници во сообраќајот, трезвено и одговорно да учествуваат во сообраќајот бидејќи само така ќе пристигнат безбедно на саканата десинација. - Совесното учество во сообраќајот е одраз на одговорни и стабилни лица и затоа уште еднаш апелирам за младост без лудост, за одговорно и внимателно учество во сообраќајот затоа што сообраќајот не е игра, а последиците и загубите од сообраќајните незгоди се фатални, трајни и ненадоместливи, потенцира претседателот на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, Стојче Стаменковски. Оние кои одлучиле ...
| | веќе видена | слични

Соопштението на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата го пренесуваме во целост: „Велигденските празници го навестуваат првиот продолжен викенд оваа пролет. Пред нас се прекрасни празнични денови кои ќе ги поминеме во семејно опкружување исполнето со многу љубов и благосостојба и ќе одмориме од секодневните обврски. Водејќи се од минатогодишните искуства, кога за време на празници и продолжени викенди значително се зголемува интензитетот на сообраќајот, а со тоа и бројот на сообраќајни незгоди, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, до сите учесници во сообраќајот, апелира: возете одговорно и почитувајте ги сообраќајните правила и прописи почитувајте ја поставената сообраќајна сигнализација, и посебно внимавајте на патните правци каде што има можност од одрони или се вршат градежни работи на патот не управувајте со моторно возило ако сте под дејство на алкохол, макар и со испиена една чашка-две и почитувајте ги правилата за ограничување на брзината Да не ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 168 | | | веќе видена

Одговарајќи на новинарско прашање, Зоран Заев откри дека на листата на претседателски кандидати на СДСМ се наоѓаат десет имиња за кои во моментов се прават ...
сите 199 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 263 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 137 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Младост без лудост“ кампања на РСБСП за поголема безбедност на младите во сообраќајот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: