Најмалку четворица загинати во поплави на Кипар

Најмалку четири лица загинаа во поплавите што го зафатија Кипар по обилните дождови. Тие настрадале откако автомобилот со кој патувале бил однесен од надојдена вода од поројните дождови. Кипарските медиуми јавуваат за речеиси непрекинат дожд, кој врне од вторникот утрото, додека некои тврдат дека тоа се најобилните дождови кои ги паметат. Краткотрајни поплави по изолирани врнежи не се невообичаени на островот, но вакви долги поплави се ретки. Лошите временски услови продолжија и денеска. – Во рок од неколку минути времето се смени од прекрасен сончев ден до екстремно студено со грмотевици, кои се слушаа од далечина. Луѓето поставија вреќи со песок за да спречат водата да се пробива низ прозорските окна и да помине под вратите, изјави една локална жителка. Видеа објавени на социјалните мрежи покажуваат автомобили во морето или под надојдени води и продирање на вода во куќите. Реките се излеаа од коритата, предизвикувајќи штета во главниот град Никозија и доведоа до делумно затворање на автопатот што ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 83 | | | веќе видена

Немам јас повеќе информации од тоа што има Владата, но има суштинска разлика помеѓу мене и МНР или претседателот на Владата, а тоа е дека јас истите ги ...
сите 159 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама на претпладневната вонредна седница на Владата рече дека заминува за Лондон за да присуствува на Самитот на Северноатлантската ...
сите 242 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најмалку четворица загинати во поплави на Кипар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: