Снегот го парализираше патот во Хрватска, тешка несреќа на патот - во БиХ се рушат кровови


Под влијание на студениот сибирски бран што од исток се прошири кон Балканскиот Полуостров, целиот регион е зафатен од ниски температури и врнежи од снег, кој падна дури и во делови на јадранското крајбрежје. Под влијание на студениот сибирски бран што од исток се прошири кон Балканскиот Полуостров, целиот регион е зафатен од ниски температури и врнежи од снег, кој падна дури и во делови на јадранското крајбрежје.Според Црногорскиот хидрометеролошки завод, најмногу снег во Црна Гора наврнал на Жабљак каде е формирана снежна покривка од 97 сантиметри, а снег има во Подгороца, Цетиње, Колшин, Шавник, Рожаје, Андријавица, Бијело Поље и Пљевља.Снег паѓал вчера и во црногорското пристаниште Бар, кој набрзо преминал во дожд. Директоратот за вонредни состојби при црногорското Министерство за внатрешни работи ги повика сите институции да го зголемат степенот на подготвеност пред налетот на студениот бран.Снег падна и во поголемиот дел од Хравтска, поради што властите на целата територија на земјата ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Бројот на жртвите од студот во Европа се искачи до 55, при што дури 30 се од Украина, кои главно биле бездомници. Во Киев температурите се спуштија до минус 23 степени. Портпаролката на украинското Министерство за вонредни ситуации Јулија Јершова изјави дека 21 лице биле пронајдени смрзнати на улица, петмина починале в болница, а четири во своите домови. Во последните 24 часа во Полска починаа пет лица, а вкупно 15 за четири дена, соопшти националната полиција. Во последното деноноќие, во Романија од студ починаа две лица, со што смртниот биланс од почетокот на стидениот бран во земјата се искачи на осум лица. Во текот на ноќта во Москва почина едно лице, соопшти руското Министерство за здравство. Двајца возрасни и дете загинаа вчера во Велика Британија, како резултат од снежните врнежи и студот предвизикани од атлантската бура „Ема“ и антициклонот „Ѕверот од Истокот“. На територијата на Англисја и Велс вчера беше прогласен црвен код за опасност поради лошото време. Во Велика Британија беа затворени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Студениот бран што изминативе денови ја зафати Европа однесе над 50 жртви. Бројот на жртвите од студот во Европа се искачи над 50, најмногу жртви во Украина, главно биле бездомници. Во Киев температурите се спуштија до минус 23 степени. Портпаролката на украинското Министерство за вонредни ситуации Јулија Јершова изјави дека 21 лице биле пронајдени смрзнати на улица, петмина починале в болница, а четири во своите домови. Во последните 24 часа во Полска починаа пет лица, а вкупно 15 за четири дена, соопшти националната полиција. Во последното деноноќие, во Романија од студ починаа две лица, со што смртниот биланс од почетокот на студениот бран во земјата се искачи на осум лица. Во текот на ноќта во Москва почина едно лице, соопшти руското Министерство за здравство. Двајца возрасни и дете загинаа вчера во Велика Британија, како резултат од снежните врнежи и студот предвизикани од атлантската бура „Ема" и антициклонот „Ѕверот од Истокот". На територијата на Англија и Велс вчера беше прогласен црвен код за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Под нулата било и во Ѓутиште и Тетово минус пет, Крива Паланка, Скопје и Тополчани минус три, Крушево, Виница, Берово, Прилеп и Битола минус два, Струмица и Претор минус еден. Минималната температура утрово во Македонија се спуштила до минус седум измерена во Пожаране. Под нулата било и во Ѓутиште и Тетово минус пет, Крива Паланка, Скопје и Тополчани минус три, Крушево, Виница, Берово, Прилеп и Битола минус два, Струмица и Претор минус еден. Нула е измерена во Дебар и Штип, еден во Охрид до два степена во Демир Капија, Маврово и Гевгелија. Врнежи се регистрирани во Крушево еден литар на метар квадратен, Тетово два, Претор три, Пожаране четири, Охрид шест, Дебар седум и Маврово 11 литри на метар квадратен. Врнежите се претежно од дожд во западните делови, снег утрово врне само во Крушево и Тетово. Во Пожаране врнежите од дожд веднаш се заледуваат по паѓањето на земјата. Дува слаб до умерен југоисточен ветер кој е најизразен во Ѓуриште и во Тополчани. Снежна покривка има во Маврово 69 сантиметри, Крушево 52, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Врнежи од дожд има во западните делови, а снег утрово врне само во Крушево и Тетово. Во Пожаране врнежите од дожд веднаш се заледуваат по паѓањето на земјата. Дува слаб до умерен југоисточен ветер кој е најизразен во Ѓуриште и во Тополчани. Минималната температура утрово во Македонија се спуштила до минус седум измерена во Пожаране. Под нулата било и во Ѓутиште и Тетово минус пет, Крива Паланка, Скопје и Тополчани минус три, Крушево, Виница, Берово, Прилеп и Битола минус два, Струмица и Претор минус еден. Нула е измерена во Дебар и Штип, еден во Охрид до два степена во Демир Капија, Маврово и Гевгелија. Врнежи има во Крушево еден литар на метар квадратен, Тетово два, Претор три, Пожаране четири, Охрид шест, Дебар седум и Маврово 11 литри на метар квадратен.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Србија се забележани два смртни случаи. Маж на возраст од 75 години заболен од деменција е пронајден мртов на полски пат недалеку од своето село Малошишта кај Дољевац. Во селото Јарешник во Босилеград пронајдено е беживотното тело на маж на 49-годишна возраст. Во Словенија, каде температурите се далеку под нулата, постар маж починал поради премрзнување кога заминал по дрва во близина на Марибор. Снег од 1,1 метар е регистриран во Албанија, дури и во Тирана каде тоа е реткост. Многу училишта вчера беа затворени, додека патиштата блокирани, а оштетени се и стоплбови на електричните далноводи, што довело до прекин на струјата во многу рурални краеви. На Косово сите основи и средни училишта се затворени поради екстремно ниски температури, јавува АП. Ниските температури го отежнуваат сообраќајот и во Хрватска и завориле повеќе училишта, невообичаено, снег паѓа и на јадранската област.
| | веќе видена | слични

Педесетина луѓе починаа од студот низ Европа. Поголемиот број од нив биле бездмници во Украина каде што температурите се спуштија и до минус 23 степени. Жртви има и во Полска, Романија и Русија, како и во Велика Британија којашто се соочува со снежно невреме и атлантската бура „Ема“. На територијата на Англија и Велс беше прогласен црвен код за опасност. Во Шкотска и натаму се затворени двата најголеми аеродроми. Серија летови се одложени и од другите аеродроми во Британија, вклучително и Лондон.
| | веќе видена | слични

Во Киев температурите се спуштија до минус 23 степени. Портпаролката на украинското министерство за вонредни ситуации Јулија Јершова изјави дека 21 лице биле пронајдени смрзнати на улица, петмина починале в болница, а четири во своите домови. Во полска починаа пет лица, а 15  за четири дена, соопшти националната полиција. Во последното деноноќие, во Романија од студ починаа две лица, со што смртниот биланс од почетокот на студениот бран во земјата се искачи на осум лица. Во текот на ноќта во Москва почина едно лице, соопшти руското министерство за здравство. Двајца возрасни и дете загинаа вчера во Велика Британија, како резултат од снежните врнежи и студот предизвикани од атлантската бура „Ема“ и антициклонот „Ѕверот од истокот“.
| | веќе видена | слични

Како последица на ниските температури и снегот што пред неколку дена ја зафати Европа починале 54 лица, пишува „Франс прес“. Меѓу нив, 21 лице починало во Полска, шест во Чешка, пет во Литванија, по четири во Франција и Словачка, тројца во Шпанија, по двe во Италија, Романија, Србија и во Словенија и по едно лице во Холандија, Англија и во Шведска. Меѓу жртвите голем број се бездомни лица. Студеното невреме, наречено Ѕверот од истокот, донесе најниски температури зимава во поголем дел од Европа. Синоќа температурата се спушти на минус 28 степени во Полска и на минус 18 степени во планините во Германија. Во Холандија, по умерениот пораст на температурите, ноќва се очекува нов пад од минус 15 до минус 19 степени. Во Ирска се очекува доаѓањето на бурата Ема, што, според најавите на метеоролозите, ќе предизвика најголеми снежни врнежи од 1982 година. Ирците се туркаа во маркетите со цел да снабдат доволно продукти по најавите за бура во земјата. „Црвено метеоролошко предупредување е издадено за југозападна ...
| | веќе видена | слични

Сибирскиот бран кој во последните денови го зафати Континентот, одзеде најмалку 54 човечки животи, а обилните снежни врнежи ги парализираа аеродромите и сообраќајот, пренесе Франс прес. Според податоците на АФП, најмногу жртви на необичното студено време има во Полска – 21 лице. Во Чешка има 6, во Литванија 5, во Франција и во Словачка по 4, најмалку три во Шпанија, по две во Романија, Србија и Словенија и по еден поинат од последици од студот во Холандија, Англија и Шведска. Многу од починатите се бездомници. Портпаролката на полската Влада, изјави за АФП дека со регистрираните жртви во последните 24 часа бројот на починатите поради лошото време во земјата од ноември досега порасна на 61 лица.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада.Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане ...
сите 152 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 95 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 165 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Рожер Федерер има најбројна фан база на секој турнир на кој се појавува, но покрај во родниот Базел, се чини дека Швајцарецот посебно е омилен во Лондон каде ...
сите 316 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Снегот го парализираше патот во Хрватска, тешка несреќа на патот - во БиХ се рушат кровови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: