Борис Џонсон: Британија би можела да ја бомбардира Сирија и без дозвола на Парламентот


12 копии

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека Британија би можела да и се приклучи на САД против „сирискиот режим“, без претходно да побара и да добие дозвола од Парламентот во Лондон. – Би било многу тешко да му се рече „не“ на претседателот Доналд Трамп доколку побара од Британија да се вклучи во акција против Башар ал Асад, ако тој одново изврши напад со хемиско оружје, истакна Џонсон. Во разговор за радио Би-Би-Си, тој рече дека Британија не може одново да постапи како и пред четири години, кога пратениците во Долниот дом го одбија барањето на тогашната влада на Дејвид Камерон. Во 2013 година, владата не доби „зелено светло“ за учество во планираниот напад, заедно со Американците врз Сирија, во операција што беше разбрана како акција за соборување на Асад од власт, онака како што две години пред тоа, беше тргнат од власта либискиот водач Моамер Гадафи. „Доколку Асад одново употреби хемиско оружје, кое е забрането безмалку пред сто години, а САД се подготвени за напад и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Најмалку 46 луѓе загинаа при напад на ИСИЛ врз бегалски камп во сириската провинција Хасака. Според сириски извори, најмалку петмина напаѓачи од ИСИЛ активирале експлозив што го носеле на себе во близина на кампот во кој има околу 300 семејства на ирачки и сириски бегалци од провинцијата Хасака. Потоа припадници на џихадистичката група влегле во судир со курдско-арапската коалиција „Сириски демократски сили“. Повеќето убиени се жени и деца.
| | веќе видена | слични

Најмалку 24 цивили и антиџихадистички борци се убиени во вторникот во самоубиствени напад на припадници на Исламската држава (ИД) во судирите кои следеле непосредно до бегалскиот камп на североистокот од Сирија, соопшти опозициската Сириска опсерваторија за човекови права (SOHR) со седиште во Лондон. Најмалку пет самоубијци на Исламската држава се разнеле во непосредна близина на ирачки бегалци и раселени Сиријци во покраината Хасака. Следеле престрелки со борците на бунтовничките Сириски демократски сили (SDF) при што загинале 24 лица, рекол за AFP, Рахман Анделархман, директорот на SOHR. Сириските демократски сили е коалиција на арапските и курдски милиции, во која главна ударна сила се курдските Единици за заштита на народот (YPG). Овие сили дејствуваат главно на северот од Сирија, во близина на границата со Турција. Последните 18 месеци учествуваат, со поддршка на американски маринци и воздушните удари на меѓународната коалиција предводена од САД, во офанзивата за освојување на градот Рака, којашто е ...
| | веќе видена | слични

Американската телевизија „CNN“ се обиде преку едноставен инфографик да ја долови сложеноста на ситуацијата во Сирија - кои земји се во конфликт но и кои надворешни фактори се вмешале во војната. Фото: CNN Војната во Сирија започнала како бунт против претседателот Башар Ал Асад, но сега постојат многу инволвирани страни вклучени во неа. Екстремистичката група ИСИС контролира голем дел од земјата, но џихадистите се нападнати од сите страни. Против нив се бори курдиската милиција (YPG) како и нејзините партнери. Бунтовничките групи како што е Слободната сириска армија и Сириските демократски сили се исто така против ИСИС. А тука се и конкурентните исламистички групи како Јабхат Фатех Ал Шам (некогашен Ал Нусра Фронт). Америка ги поддржува Курдите, но Турција е против нив бидејќи се плаши од курдиски сепаратизам. Но, Турција ја остави Америка да ја бомбардира ИСИС од една од своите бази. Русија го поддржува сирискиот претседател Башар Ал Асад и се бори против ИСИС. Америка исто така се бори против ИСИС но таа ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Сириските власти ги отфрлија обвиненијата на Франција дека се директно вмешани во хемискиот напад врз село, под контрола на бунтовниците и го обвинија Париз дека ги крие вистинските извршители. На 4 април во воздушен напад врз Хан Шејхун во северозападната провинција Идлиб беа убиени 88 лица, меѓу кои 31 дете, според податоци на Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. Силите лојални на сирискиот претседател Башар ал Асад извршиле напад со нервен гас сарин на почетокот на месецот во Сирија, а Асад или некој кој му е близок го наредил тоа, е заклучок на француските разузнавачки служби, кој беше објавен вчера. Францускиот министер за надворешни работи Жан-Марк Еро изнесе вчера делови од извештајот на разузнавачката служба за нападот на 4 април во Идлиб, во кој беа убиени 87 лица. - Нема сомнение дека е употребен гас сарин. Исто така нема сомнение во врска со одговорноста на сирискиот режим со оглед на тоа на кој начин саринот е произведен, изјави Еро пред новинарите по претставувањето на ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Велика Британија Борис Џонсон вели дека нему и на неговата земја ќе им биде многу тешко да ги одбијат САД доколку побараат поддршка во уште еден воен напад на Сирија, пренесува БиБиСи. Тоа не мора да значи дека пратениците ќе гласаат за било каква предложена заедничка акција, нагласува Џонсон. По нападот што САД го извршија со крстосувачки ракети врз воздухопловната база Шајрат, поради наводниот напад со хемиско оружје на градот Идлиб, Џонсон го осуди режимот на претседателот Башар ал Асад, потенцирајќи дека Асад убил цивили со оружје кое е забрането пред 100 години. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Би било многу тешко да му се рече „не“ на претседателот Доналд Трамп доколку побара од Британија да се вклучи во акција против Башар ал Асад, ако тој одново изврши напад со хемиско оружје, истакна Џонсон. Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека Британија би можела да и се приклучи на САД против „сирискиот режим“, без претходно да побара и да добие дозвола од Парламентот во Лондон. - Би било многу тешко да му се рече „не“ на претседателот Доналд Трамп доколку побара од Британија да се вклучи во акција против Башар ал Асад, ако тој одново изврши напад со хемиско оружје, истакна Џонсон. Во разговор за радио Би-Би-Си, тој рече дека Британија не може одново да постапи како и пред четири години, кога пратениците во Долниот дом го одбија барањето на тогашната влада на Дејвид Камерон. Во 2013 година, владата не доби „зелено светло“ за учество во планираниот напад, заедно со Американците врз Сирија, во операција што беше разбрана како акција за соборување на Асад од власт, онака ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 407 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 356 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 228 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Борис Џонсон: Британија би можела да ја бомбардира Сирија и без дозвола на Парламентот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: