Најмалку 31 жртва во судирите во Мисрата

5 копии

Бројот на жртвите од судирите меѓу владините трупи и бунтовниците во градот Мисрата во северо-западниот дел на Либија се зголеми на 31 а ранети се повеќе од 110 луѓе, објави во ноќта од сабота, јавува Reuters повикувајќи се на медицински извори Според претставник на една од болниците во градот, судирите во петокот се одвивале главно на периферијата од пристанишнито град Мисрата. Во борбите биле употребени и тенкови и артилеријата на владините сили. Мисрата е трет по големина град на Либија, ко се наоѓа 200 километри источно од главниот град Триполи, и се смета за клучна точка на патот кон либиската престолнина. Во средината на февруари во Либија почнаа масовни демонстрации се барање да замине од власта на полковникот Моамер ел-Гадафи кој управува со земјата повеќе од 40 години. Протестите ескалираа во вооружени судири меѓу владините сили и бунтовниците. Советот за безбедност на Обединетите нации на 17 март воведе зона на забранети летови над Либија.За да се обезбеди зоната на забранети летови, како и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 22 лица биле убиени во напад на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи на Мисрата. Лекар во тамошната болница рекол дека силите на Гадафи користеле тенкови, артилерија и гранати во бомбардирањето на Дафни, град на околу 30 километри од Мисрата, пишува “Танјуг“, пренесува НетПрес. Според зборовите на лекарот, најмалку 61 лице било рането во нападите кои започнале утрото во десет часот по локално време. Бунтовниците претходно соопштиле дека силите на Гадафи ги нападнале нивните позиции во регионот на Западните планини во текот на ноќта и ја обвинија Алијансата дека не прави доволно да ги спречи. “Силите на Гадафи го напаѓаат Зинтан со гранати“, изјавил портпаролот на бунтовниците Абдулрахман, мислејќи на град кој се наоѓа 160 километри југозападно од Триполи. Другиот портпарол Џума Ибрахин рекол дека силите на Гадафи ги нападнале и градовите Јафран и Налут и ги засилуваат своите редови во близина на границата со Тунис за повторно да го заземат граничниот премин Вазин. Во Триполи исто така се слушнале ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Жртвите на борбите во западниот либиски град Мисрата меѓу силите на лидерот Моамер Гадафи и бунтовниците кои го контролираат градот, се зголеми на 31 лице, соопштија болнички извори. Освен тоа, во борбите во перифериите на градот се повредени над 110 лица. Силите на Гадафи исто така ја подложиле Мисрата на артилериски оган.
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најмалку 31 жртва во судирите во Мисрата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: