Десет деца и четири бебиња се удавија во бродската несреќа во Грција


Четири бебиња и 10 деца се меѓу 34-те жртви од бродот со бегалци, кој денеска потона во близина на грчкиот остров Фармакониси брод, јави грчката агенција АНА. Шеесет и осум лица биле спасени од грчката крајбрежна стража, а други 30 успеале да допливат сами до брегот на Фармакониси. Продолжува потрагата по петмина исчезнати вчера мигранти во близина на островот Самос, во источниот Егејското Море, без резултат досега. Од нив четири се деца.
| | веќе видена | слични

Најмалку 22 бегалци, меѓу кои и 4 деца се удавиле утрото во водите на југозападна Турција откако потонал бродот со кој сакале да стигнат на грчкиот остров Кос. Турската крајбрежна стража успеала да спаси 211 луѓе коишто се префрлени во Мугла, на брегот на Егејско море. Бродот испловил од турскиот брег рано во мугрите. Турција стана појдовна точка за бегалците од каде што заминуваат за Европа. Во Турција има згрижено 2 милиона бегалци, главно од Сирија, но има и Авганистанци.
| | веќе видена | слични
6 копии

Најмалку 22 имигранти меѓу кои четири деца утрово се удавиле кај југозападните брегови на Турција, откако потонал чамецот со кој сакале да стигнат до грчкиот остров Кос.Турската крајбрежна стража успеала да спаси 211 лица. Илегалните имигранти се наоѓале на чамец што пловел од реонот на Датча. Продолжуваат операциите за пронаоѓање и на други преживеани. На дрвениот чамец долг 20 метри имало околу 250 бегалци. Се смета дека 72 имигранти загинале во последните неколку дена во обиди да преминат од турскиот брег до грчките острови, соопшти Меѓународната организација за миграција.
| | веќе видена | слични
9 копии

Најмалку 13 бегалци, меѓу кои и четири деца, загинале утринава откако чамецот со кој сакале да стигнат до грчкиот остров Кос, потонал крај југозападниот турски брег, во Егејско Море, пренесува БТА. Турската крајбрежна стража успеала да спаси 205 бегалци, кои биле во чамецот, што отпловил од реонот на Датча. И натаму трае операцијата на откривање на други преживеани патници од чамецот.
| | веќе видена | слични

Т риесет и четири удавени мигранти, тоа е последниот биланс на несреќата која вчера се случи во близина на брегот на грчкиот остров Фармакониси, на околу 15 километри од турскиот брег. Дрвениот брод, со кој патувале имигрантите, се превртел најверојатно поради силниот ветер. Меѓу жртвите има четири бебиња, шест момчиња и пет девојчиња. Ова е најсмртоносниот инцидент во грчките води од почетокот на бегалската криза. Шеесет и осум лица биле спасени од грчката крајбрежна стража, а други 30 успеале да допливаат сами до Фармакониси.
| | веќе видена | слични

Вкупно 1.429 бегалци се спасени во 58 операции на потрага во источниот дел на Егејското море во текот на последните три дена, соопшти грчката крајбрежна стража. Инциденти со бегалци се случија во близина на острвовот Лезбос, Иос, Самос, Агатонизи, Кос, Сими и Родос. Грчката крајбрежна стража и понатаму ја претражува областа околу островот Фармакониси во Егејското море каде во неделата се преврте дрвен брод со мигранти и бегали и 34 лица се удавија, вклучувајќи и петнаесет деца. Нуркачки екипи ја претражуваат областа околу островот кој се наоѓа во близина на турскиот брег, а грчкиот министер за поморство Христос Зоис отпатува на острово како би се информирал за акцијата. Бродот потона во неделата поради силните ветрови и немирното море. Крајбрежната стража спасила 68 лица, додека 30 успеале да допливаат до Фармаконисија.
| | веќе видена | слични
8 копии

Вкупно 1.429 илегални мигранти се спасени во 58 акции за барање и спасување, спроведени во источниот дел на Егејското Mоре во последните три дена, соопшти денеска грчката крајбрежна стража. Инцидентите се случиле во близина на островите Лезбос, Хиос, Самос, Агатониси, Кос, Сими и Родос. Во меѓувреме, денеска продолжува операцијата за пронaоѓaње на исчезнатите мигранти по превртувањето на дрвен чамец во кој имало непознат број луѓе, во близина на островот Фармакониси. Во несреќата се удавија 34 луѓе, меѓу кои четири бебиња, 11 деца, 10 жени и девет мажи, додека 99 лица се спасени. Единицита за подводни мисии денеска ќе спроведе уште една акција за пронаоѓање мигранти кои можеби се уште се во вода. Преживеаните од несреќата се наоѓаат на островот Лерос, додека телата на починатите ќе бидат пренесени на Родос со грчки воен брод. Потрагата продолжува поради тоа што преживеаните не биле во можност да потврдат колку луѓе имало на чамецот.
| | веќе видена | слични

Вкупно 28 тела се извлечени од морето на брегот на Грција денеска, откако потона брод, кој превезувал мигранти. Меѓу загинатите има и едно дете, соопшти грчката крајбрежна стража. Крајбрежната стража спасила 68 лица, а 29 успеале сами да стигнат до брегот. Продолжува потрагата по патници од превртениот брод. Во моментов на местото на несреќата се наоѓаат спасувачки хеликоптер и брод на крајбрежната стража. И натаму трае потрагата четирите деца и еден возрасен мигрант кои вчера исзнаа во водите во близина на островот Самос, во источниот дел на Егејско Море, но засега без некакви конкретни резултати. Според податоците на Меѓународната организација за миграција бројот на имигрантите, кои дошле во Европа преку Средоземното Море од почетокот на годината е над 350 илјади луѓе. Главниот дел од нив пристигнале преку Грција – околу 218.000, следат Италија – околу 114.000, Шпанија – околу 2000 и Малта – 94 лица. Извор: Курир
| | веќе видена | слични
4 копии

Триесет и четири бегалци се удавија денеска во близина на брегот на грчкиот остров Фармакониси, на околу 15 километри од турскиот брег. Дрвениот брод, со кој патувале имигрантите, се превртел рано денеска на околу три милји источно од островот, најверојатно поради силниот ветер. Меѓу жртвите има четири бебиња, шест момчиња и пет девојчиња. Ова е најтрагичниот инцидент во грчките води од почетокот на бегалската криза. Шеесет и осум лица биле спасени од грчката крајбрежна стража, а други 30 успеале да доплуват сами до Фармакониси.
| | веќе видена | слични

Останато

Со 306 пратеници „за“ и 325 „против“, Долниот дом на британскиот Парламент и изгласа доверба на владата на конзервативната премиерка Тереза Меј, само еден ден ...
сите 336 | | | веќе видена

Поларните температури кој ги имавме во изминатиот подолг период барем засега се зад нас а до новиот студен бран уживајте во повисоките температури на воздухот ...
сите 188 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Десет деца и четири бебиња се удавија во бродската несреќа во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: