Преку соработка, балканските земји ги штитат своите граѓани во Ирак

Властите им помагаат на илјадници луѓе од Балканот кои работат во Ирак. Балканските влади се трудат да им помагаат на своите граѓани во Ирак, додека владините сили се борат со екстремистите на ИСИЛ. [AФП] Балканските земји соработуваат меѓу себе помагајќи им на своите граѓани кои работат во Ирак и справувајќи се со екстремистичките терористички закани што доаѓаат од таа земја, велат експертите. Србија ѝ помогна на Македонија да им помогне на своите граѓани преку Српската амбасада во Багдад, а потоа побара помош од Турција кога Белград одлучи да ја евакуира својата амбасада на крајот од јуни. „Имавме договорено со Српската амбасада во Багдад да им помогне на нашите граѓани во случај да им затреба помош. Со Турција, исто така, имаме разговори бидејќи тие имаат повеќе конзулати во Ирак“, рече Габриел Атанасов, портпарол на македонското Министерство за надворешни работи, за SETimes. Атанасов рече дека постои солидарност меѓу сите на терен во Ирак и дека Турција покажа подготвеност да пружи помош. „Секој вид ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Најмалку 21 лице вечерва загинаа, а 33 се повредени во два самоубиствени напади со автомобили-бомби во главниот град на Ирак, Багдад.Нападите се случиле во рок од неколку минути во близина на ресторан во трговскиот дел на Багдад.Нападот се случи неколку часови откако Курдот, Фуад Масум беше избран за претседател на Ирак.
| | веќе видена | слични
2 копии

Парламентот на Ирак го избра во четвртокот ветераното на курдската политика Фуад Масум за претседател на државата, со што е направен чекор кон формирање на нова влада во државата која се соочува со офанзива на сунитските екстремисти. Претседателот на парламентот Салим ел Џубури изјави дека Масум ќе има задача да именува мандатар за состав на новата влада. Масум, роден во 1938 година, го наследи Џалал Талибани, кој беше претседател од 2005 година. Талабани пред пет дена се врати во државата по две години минати на лекување во Германија. За Масум гласаа 211 пратеници, додека неговиот противкандидат Хусеи ел Мусави доби 17 гласови. Според непишано правило, функцијата претседател на државата му се доделува на претставник на курдската заедница, претседател на парламентот е сунит, а шеф на владата шиит. Новата влада ќе има тешка задача да ја извлече државата од долгогодишна криза и да ја сопре офанзивата на сунитските екстремисти од Исламската држава на Ирак и Левантот, кои го зазедоа северозападниот дел на Ирак и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 194 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Преку соработка, балканските земји ги штитат своите граѓани во Ирак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: