Сириските бунтовници го предаваат тешкото оружје на властите

2 копии

Сириските бунтовници денеска почнаа на властите да им го предаваат своето тешко оружје во јужниот град Дара, според договорот од 6 јули за разоружување на демонстрантите, објави официјалната агенција САНА. Сириските бунтовници денеска почнаа на властите да им го предаваат своето тешко оружје во јужниот град Дара, според договорот од 6 јули за разоружување на демонстрантите, објави официјалната агенција САНА. Сириските бунтовници денеска почнаа на властите да им го предаваат своето тешко оружје во јужниот град Дара, според договорот од 6 јули за разоружување на демонстрантите, објави официјалната агенција САНА. Силите на Дамаск денеска од бунтовниците добија тешка муниција и други материјали, а операцијата ќе продолжи се додека не се предаде целото оружје. Владата на Башар Асад и неговите руски сојузници успеаја со брза офанзива, која почна на 19 јуни, да ги поразат бунтовниците во регионот. Бунтовниците се согласија на властите да да им го предадат градот Дара и потпишаа договор за „помирување“. Документот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Најмалку десет ирански војници вчера загинаа при напад на бунтовниците врз граничен премин во провинцијата Курдистан, западен Иран, во близина на границата со Ирак. Загинатите се припадници на Корпусот на револуционерната гарда на исламска револуција. – Десет борци загинаа како маченици при напад извршен од бунтовници и терористи врз граничен премин, што предизвика експлозија на магацин со муниција, се посочува во соопштението на Гардата. Според иранската новинска агенција Фарс при нападот неколку бунтовници биле убиени и повредени. На западната граница на Иран чести се судирите помеѓу иранските безбедносни сили и вооружените сепаратистички или џихадистички групи.
| | веќе видена | слични
3 копии

Повеќе од 7.000 цивили и борци од две шиитски села лојални на сириската Влада во провинцијата Идлиб утрово почнаа се евакуираат. Селата веќе три години се под контрола на опозицијата, а сириската Влада за возврат ослободи од затвор стотици бунтовници, јавија сириските државни медиуми.Жителите на селата Ал-Фу и Кефра се евакуираат во соглсност со договорот постигнат изминатите месеци помеѓу Владата и бунтовниците.Најмалку 20 автобуси со бунтовниците ослободени од затвор веќе ја преминаа на територија која е под контрола на опозицијата.Додека жителите на двете села патуваат кон територијата која ја контролира сириската влада во провинцијата Алепо.Повеќе од 120 автобуси вчера пристигнаа во двете шиитски села, како и амбулантни возила.Бунтовниците и преговарачите кои ги поддржува Иран постигнаа договор за евакуација на жителите и ослободување на затворениците.Обединети нации не беа дел од преговорите и ги критикуваат таквите трансфери како присилно раселување.Текстот Почна евакуацијата на 7.000 луѓе од две села ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сириската армија дoцна синоќа изврши масовен воздушен напад врз градот Науа во јужната провинција Дара при што, според очевидци, има убиени и повредени цивили. Локален жител за светските агенции изјавил дека врз густо населениот град, кој се наоѓа во близина на провинцијата Кунеитра, биле истрелани десетици ракети. Претходно оваа недела армијата започна офанзива во Кунеитра, која граничи со израелската Голанска висорамнина, за да ги врати областите во југозападниот дел на земјата кои се уште се под контрола на бунтовниците. Бомбардирањето се случи само неколку часа откако илјадници луѓе, кои беа засолнати во близина на границата со Израел, се вратија во градот. Тие се вратија откако беше објавено дека бунтовниците склучиле договор со руските војници да се предадат, што би го спасило градот од бомбардирање, изјавил друг жител.
| | веќе видена | слични
2 копии

Автобуси и амбулантни возила денеска влегоа во шиитските села Ал-Хуа и Крефраја, кои се под опсада на бунтовниците во северозападниот дел на Сирија, во согласност со договорот за евакуација на илјада жители во замена за ослободување на стотици затвореници од државните затвори, јави државната телевизија. Договорот го постигнаа бунтовниците и преговарачите кои ги поддржува Иран. Во исто време, сириски спасувачи и невладината организација Сириска опсерваторија за човекови права наведуваат дека вчера пропаднале преговорите за отстапување на Владата на најголемото опозициско упориште во југозападниот дел на Сирија. Откако преговорите пропаднаа, почнаа интензивни воздушни напади врз густо населен град во југозападниот дел на земјата, во кој беа убиени повеќе од десет лица, а повредени се повеќе од сто луѓе. Сириската опсерваторија, со седиште во Лондон, наведува дека масовните воздушни напади, кои биле извршени изминатата ноќ, продолжиле и денеска, и оти врз градот Науа и околината се истрелани најмалку 350 ракети.
| | веќе видена | слични
2 копии

Израелската армија изврши воздушни напади врз Сирија ноќеска при што биле убиени девет лица, од кои шест Сиријци и тројца со неидентифкувано државјанство.Главна цел на нападот бил ирански логистички пункт во близината на Алепо преку кој се вооружувале сириските сили лојални на Башар ал Асад, јави новинската агенција ДПА повикувајќи се на Сирискиот центар за човекови права.Сириската новинска агенција САНА го потврди нападот велејќи дека со него се направил обид да им се помогне на „веќе поразените терористички групи во Дараа и Кунеитра“.Според САНА, во нападот била предизвикана само материјална штета.Текстот Израелската авијација нападна ирански пункт во Сирија е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во нападот е предизвикана само материјална штета Израелски воени авиони вчера извршија ракетен напад врз позиции на сириската армија во областа на аеродромот Нејраб во близина на Алепо во северниот дел на земјата, објави сириската агенција САНА. Во нападот е предизвикана само материјална штета. Во изјава за агенцијата, претставник на командата на сириските вооружени сили го оцени израелскиот напад „како нов чин на агресија“. - Ова е очајнички обид да се поддржат терористичките банди кои се поразени од сириските трупи во провинциите Дара и Кунејтра, рече тој.
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 112 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 120 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 202 | | | веќе видена

Во случајот со дивоградбите на советникот од ДУИ во Охрид ќе покажеме , најпрвин локалната власт а за многу брзо време и извршната власт , што значи законот и ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сириските бунтовници го предаваат тешкото оружје на властите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: