Груевски сакаше да скрие што го искарале во САД

Премиерот Никола Груевски во изјавите за домашните медиуми ги премолчи опомените кои ги добил од Бајден и од Клинтон за владеење на правото, слободата на медиумите и меѓуетничките односи. Вториот човек во Стејт департментот Џо Бајден и државната секретарка Хилари Клинтон на завчерашните одделни средби што ги имаа со премиерот Никола Груевски во Вашингтон, изразиле силна загриженост за владеењето на правото, за слободата на независните медиуми и за меѓуетничките односи во Македонија, барајќи од него да се почитуваат основните демократски принципи. Дека средбите биле се само не пријатни за премиерот Груевски, како што тој сакаше да прикаже во своите изјави за македонските новинари кои ја следат неговата посета во Вашингтон, премолчувајќи ги опомените и критиките кои ги доби од двајцата најмоќни политичари во САД по Барак Обама, може да се насети од официјалното соопштение од Стејт департментот и од прес-конференцијата на неговиот портпарол Филип Кроули. Имено, во краткото соопштение на Белата куќа во ...
| | веќе видена | слични

Ова е последно отрезнување од САД за Груевски, но очигледно не бил отрезнет бидејќи се обиде да ја изманипулира домашната јавност и ги премолчи критиките, иако на државен трошок носеше десетина новинари, за кои потрошил 30.000 евра државни пари, за да бидат мегафони на власта, вели Бучковски. САД од 2001 година, кога беше воениот конфликт, нема дадено такво соопштение во кое изразува загриженост за трендовите за основните столбови на демократијата, што претставува крајно лоша порака од нашиот најголем сојузник и предупредување до премиерот Никола Груевски како ја води државата. Ова го потенцираат политичари и експерти по завчерашните средби на премиерот Груевски во Вашингтон со потпретседателот Џо Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон. Според нашите соговорници, тоа што нашиот премиер во изјавата пред македонските новинари кои го следеа во Вашингтон ги премолчи сериозните критики, за кои се дозна од официјалното соопштение на Белата куќа и од портпаролот на Стејт департментот, кажува на ...
| | веќе видена | слични

ЕДИТОРИЈАЛ „Исцрпни и темелни“ биле информациите на премиерот Никола Груевски по средбата со Хилари Клинтон и Џо Бајден во САД. Така тврдеа вчера од неговиот кабинет по медиумските поплаки дека новинарите поминале толкав пат до САД за да го слушаат текстот што веќе со месеци го слушаме на сите пресови на Владата и што со саати се вртеше еднаш на МРТВ. Како, пак, реагирале американските соговорници ако истиот тој текст што им го претстави на новинарите како информација од разговорите им го кажувал и ним? Дека Македонија е четврт најголем реформатор во светот, дека Владата издвојува најголем процент досега за образование, дека сите мораат да одат во средно училиште, дека Владата прави реформи и уште ќе прави реформи, реформи, реформи... Премиерот има проблем да сфати дека тоа што зборувал и одговарал на прашања не значи дека одговорил на она што ја интересира јавноста во земјава. Не е ни чудо што Стејт департментот и Белата куќа излегоа со десет реда соопштение, бидејќи ако му се верува на премиерот, Клинтон и ...
| | веќе видена | слични

„Јасни забелешки за отрезнување“, вака аналитичарите во земјава мислат дека се враќа премиерот Груевски од Вашингтон по средбите со потпретседателот, Бајден и државната секретарка Клинтон. За Петар Арсовски, има две причини поради кои премиерот и не поминал толку добро на последната посета на Соединетите американски држави. „Прво, за жал премиерот беше ставен во ситуација да дава прес конференција од тротоар, како обичен турист, ниту во фоајето не му дозволија да ја направи прес конференцијата или изјавата за медиуми. Тоа е едно, а второ, соопштението од Стејт департментот, односно транскрипцијата од брифингот на Стејт департментот говори за една доста остра реторика која била применета на средбите. Таму се нотираат регионални прашања директно владеење на правото, слобода на медиумите и демократијата, а веднаш после тоа прашањето со името. Така што тоа со еден помалку од дипломатски речник е нотирано дека Стејт департментот е загрижен за тие проблеми, така што сметам дека била, да речеме трнлива, средбата и ...
| | веќе видена | слични

Македонија, до вчера, живееше во убедување дека спорот со Грција околу името е „проблемот над сите проблеми“. По средбите на премиерот Никола Груевски во Вашингтон сега е сосема јасно, дека македонските проблеми се поголеми од името. Во Македонија суштински е загрозена демократијата, а Власта е најодговорна за тоа. Без темелните демократски постулати, владеењето на правото, слободата на медиумите и функционирањето на цивилното општество, а за Македонија и добрите меѓуетнички односи, се доведува во опасност опстанокот на државата. Тоа Бајден и Клинтон, како вистински, дури и стратешки партнери во сферата на безбедноста, му го соопштија на премиерот Груевски. „Државниот секретар Хилари Клинтон се сретна утрово со премиерот на Република Македонија, Никола Груевски. Се дискутираше за широк опсег на билатерални и регионални прашања. - За време на средбата државниот секретар Клинтон, изрази загриженост за состојбите во судството, слободата на медиумите и цивилното општество. - Таа ја повтори и надежта дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 64 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 103 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски сакаше да скрие што го искарале во САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: