Space Nation Navigator е апликација која ги тренира идните астронаути


Времето кога патувањето во вселената, барем во орбитата на Земјата, веќе нема да биде наменето само за астронаутите од NASA, ESA и другите вселенски агенции, полека се ближи. Иако компаниите кои планираат вселенски летови за туристи се’ уште немаат започнато официјално со работа, тоа ќе се случи овие неколку години. Сепак, на почеток летовите ќе може да си ги дозволат луѓе кои ќе немаат проблем да платат неколку стотици илјади долари, а можеби и милиони, за летот, па јасно е дека шансата во почеток ќе ја имаат помал број на луѓе. Финската компанија Space Nation, која себеси се опишува накратко како стартап за вселенски туризам, планира да им овозможи на повеќе луѓе да добијат шанса да летаат во орбитата на Земјата, односно да станат астронаути. Компанијата тоа планира да го постигне преку нивната апликација за Android и iOS, Space Nation Navigator. Оваа апликација е замислено да преку квизови, игри и фитнес предизвици ги обучи луѓето да бидат спремни доколку би летале во вселената. Апликацијата функционира ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Преку 3 чекори до твојата нова кариера во светот на iOS програмирањето Во последниве години, програмирањето е меѓу најбараните професии во ИТ индустријата, а доказ за тоа се огромните суми на пари што ги трошат компаниите за изработка на веб сајтови и апликации. Кога станува збор за мобилните апликации, со оглед на тоа што на пазарот има поголем број на android девелопери, моментално постои огромна побарувачка од кадар на iOS програмери. Сите кои сакаат да влезат во светот на програмирањето, но им се вртат во глава прашања од типот: „Дали можам да ја променам кариерата и да успеам во ИТ индустријата? „Немам никакви познавања во програмирање, дали ќе можам да научам повеќе од основите?“ „Немам факултетска диплома, дали ќе ми биде доволно да посетам некоја обука?“ „Дали потоа лесно ќе најдам работа?“ „Дали навистина ми се доволни неколку месеци за целосно да ја пренасочам кариерата?“ Верувале или не, на сите овие прашања одговорот е: ДА! Звучи интересно и примамливо, а ние ви претставуваме 3 чекори како ...
| | веќе видена | слични

Instagram ја достигна бројката од 1 милијарда корисници минатата недела, но за да продолжи да расте мора да пронајде нови пазари, па дури и тие да се во земји каде мобилната конекција и интернет пакетите се многу скапи.. За да бидат покриени потребите и на корисниците од помалку развиените пазари, компанијата го лансираше Instagram Lite – „олеснета“ верзија на Instagram наменета да штеди, а не да троши мобилен интернет. Instagram Lite се појави на Google Play Store без претходна најава и без многу помпа, а компанијата само ја потврди веста преку TechCrunch, велејќи дека таа е достапна во Мексико од оваа недела и ќе се проширува низ многу други земји во иднина. Од компанијата велат дека Instagram Lite „зафаќа помалку место во вашиот уред, користи помалку интернет и побрзо се вклучува“, но не беше објаснето дали таа ќе поддржува реклами, кои би направиле поголемо оптеретување на мобилниот интернет. Новата апликација зафаќа само 573 килобајти меморија, што е 246 пати помалку од обичната Instagram апликација, ...
| | веќе видена | слични

Ако немате некој од новите смартфони кои овозможуваат да имате повеќе профили на истата апликација (клонирање на апликацијата), тогаш веројатно сте во потрага по решение кое ќе ви дозволи да го користите Viber со два профили на истиот телефон.. Viber е посебен поради тоа што во некои случаи постои можност да не работи клонирањето на апликацијата, односно апликацијата да не може да биде клонирана (вакви примери се наоѓаат кај новите Honor, Huawei и други уреди). Доколку тоа е случајот и на вашиот смартфон не плашете се, бидејќи постои решение. Апликацијата Viber има свои причини поради кои не дозволува да се користи истовремено на два профили од истиот уред. Тоа е оневозможено дури и на некои смартфони кои имаат поддршка за две SIM картички и опција за „близнак“ на апликацијата во телефонот. Сепак, ниту тоа не е пречка за некои луѓе кои сакаат да користат два профили на Viber од истиот уред. Едно од популарните решенија е користење на дополнителна апликација, која ќе овозможи користење на посебен виртуелен ...
| | веќе видена | слични

По повод прослава на десетгодишнината на App Store, која ќе се одржи на 10 јули, Apple реши да открие неколку од најинтересните статистики поврзани со оваа апликација која верно им служи на корисниците на iPhone и iPad уреди.. ResearchKit и CareKit се софтверски алатки за доктори и медицински лица кои се користат за медицински тестови и здравствени состојби вклучувајќи ги тука Паркинсоновата болест и аутизмот. Извештајот вели дека преку 500 доктори и научници ги користеле овие алатки и преку 3 милиони луѓе учествувале во тестирањата. Сега знаеме дека преку 28.000 iOS апликации нудат претплата и корисниците се претплатиле за 95% повеќе претплати отколку во минатата година. Кога ги именуваше најпопуларните апликации со претплата, Apple ги смести Netflix и нивниот кинески ривал iQIYI еден до друг на врвот на листата, што може да биде сигнал за тоа кои пазари ги вреднува најмногу. Вреди да се напомене дека најчесто преземаната апликација е Facebook, додека апликацијата на која луѓето поминуваат најмногу време е ...
| | веќе видена | слични

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Space Nation Navigator е апликација која ги тренира идните астронаути

Од:
До кого (е-маил):
Порака: