Ранецот да не зафаќа повеќе од две третини од грбот

Пред поаѓање во училиште родителите се соочуваат со дилемата каков ранец треба да носи нивното дете, колку да тежи за да не го искриви рбетот. Д-р Аница Хаџи-Петрушева Јанкијевиќ , специјалист по физикална медицина и рехабилитација вели дека училишниот ранец не треба да е преголем, односно да не опфаќа повеќе од две третини од грбот. Таа објаснува дека прерамките треба да се широки, за да се обезбеди рамномерно распоредување на тежината на двете рамења.
| | веќе видена | слични
5 копии

Само што се вративте од одмор, потрошивте дури и повеќе од планираното, а има време до следна плата? Крајот на август обично не’ прави да се чувствуваме како да е недела, допрва започнува сезоната на нови, уште поголеми трошоци. Вашите најмили започнуваат со училиште, нов ранец, прибор, облека, започнуваат и академските студии, ратите за школувањето, а згора на се’ неплатените сметки продолжуваат да се зголемуваат. А каде се трошоците за себеси? На секоја страна гледате излози со огромни намалувања на летната облека, не знаете дали да потрошите за летната кошула која сега е со 70% попуст или за чизмите од новата зимска колекција кои се прескапи, но неодоливи! Свежи пари се секогаш добредојдени, а посебно кога се без никаква камата. Тоа може да го побарате само кај најдобрите пријатели, но отсега и кај Форца! Токму така, Форца позајмува БЕЗ камата и БЕЗ никакви додатни трошоци. Земате 12 илјади денари и враќате исто толку. Земате 3 илјади денари и враќате исто толку. Колку што ќе позајмите – толку и ќе ...
| | веќе видена | слични

За да подготват прваче за на училиште родителите месецов ќе потрошат значителен дел од нивниот домашен буџет. Околу 100 евра , родителите ќе потрошат за предучилиштен шопинг.Овие трошоци за подновување се само за старт, а откако ќе појдат на училиште, тие имаат и други трошоци кои се задолжителни. “Си купивме ранец од 2000 денари и прибор од 1000 денари, но ова е само почеток,т реба да купиме многу работи. Гардероба веќе купивме за што дадовме околу 4000 денари. Вкупната сума ќе биде околу 100 евра или нешто повеќе“ - вели Кети.Ј., родител на првооделенче. Кога ќе тргна на училиште децата добиваат список со работи кои се дополнителен трошок како боици,тетратки, линијари, гуми, острилки, фломастери, колажи, блокови, пластелин, глина,тоалетна хартија, влажни марамчиња, брисачи за раце, течен сапун… Од една скопска книжарница велат дека зависно од џебот на родителите и желбите на децата за купување на училишен прибор се потребни од 1500 до 3000 денари. “Има ранци од 500 до 3000 денари. Третратките не се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со 10 гласа за, 5 против и ниту еден воздржан, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот зборот Република Македонија да се смени со Република Северна ...
сите 404 | | | веќе видена

„Груевски купува денови на слобода“ – со ваков наслов Независен ја објаснува ситуацијата околу правните игри на адвокатскиот тим на Груевски за да го ...
сите 312 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес конференција на која рече дека несреќниот случај во кој животот го загуби 17-годишно девојче ...
сите 133 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 127 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во емисијата Само Вистина на Канал 5 коментирајќи го замрзнувањето на имотот на ...
сите 107 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ранецот да не зафаќа повеќе од две третини од грбот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: