Најјаките муабети во Историјата …


Прилеп 2015та во Автобус: Патнико: Што е ова море мајсторе триесе седа педесе сто !!! Шоферо: Не сто педесе, стопедесе сто …. Битола 2017та Напазар : Детето: Тато шо боја се капинките ? Таткото: Ами сине како црни, бордо, темно сини… Детето: Ами оти овие се Црвени ? Таткото: Аааа тие се црвени дека се зелени !!! Апел: Не ги бунете децата, оти то дете шо ќе се збуни уште од мало,после госпо неможи да го одзбуни !!! hahaha Виктор А.К.А. Башлак
| | веќе видена | слични

Вашето бебе веќе кажува: мама, тато, баба, ајде, но се прашувате на која возраст почнува да спојува зборови во реченици и колку тие реченици треба да бидат долги. Еве што велат експертите: Детето почнува да комуницира со еден збор, кој има значење на реченица. Зборот станува важен за конкретниот поим. Детето со зборот објаснува повеќе предмети, личности, поими. Тоа е т.н. генерализација. На една година кога во својот речник треба да има дваесетина зборови со значење, почнува да составува едноставна реченица од два збора, на пример: „Мачето мјау“. Потоа додаваат глагол на пример: „Тато оди“, „Бато јаде“… Утврдено е дека во детскиот говоро именките се застапени со окоу 60 отсто, а глаголите со околу 20 проценти. Придавките и прилозите се јавувуваат после една и пол година, додека предлозите и заменките се усвојуваат и користат во втората и третата година. Збогатувањето на речникот оди поспоро во првата година за да се интензивира од втората година. Речениците стануваат покомпленти, имаат по две-три именки и ...
| | веќе видена | слични

Доколку го одвикнувате детето од пелени, треба да имате доволно трпение. Успехот не се случува преку ноќ . Ако сте во стресен период, размислете да го одложите одвикнувањето. Подгответе многу гаќички и резервна гардероба. Првите денови може да доживеете и до десет непријатни ситуации. Носете го нокширот кога излегувате, подгответе пешкири за во автомобил или гости.Кога ќе почнете со одвикнување, добро е да не се откажете. Бидете позитивни и вербално наградете го секој успех на детето. Секој неуспех прифатетет го како дел од учењето и бидете нежни и позитивни спрема детето. Објаснете му едноставно, имајте реални очекувања и не очекувајте детето веднаш да сфати што се бара од него.
| | веќе видена | слични

Искористете го летото за да го одвикнете детето од пелени бидејќи соблекувањето и облекувањето оди полесно. Поради топлото време не мора да се грижите дали детето ќе се настине. Но пред да се одлучите на овој чекор обрнете внимание дали детето има мека и редовна столица, по можност во исто време. Може ли детето само да ги спушти и крене пантолоните. Дали детето е заинтересирано да оди во тоалет, дали сака да носи гаќи и сл. Дали е свесно дека пелената му е сува или мокра. Дали детето се јавува кога обавува голема или мала нужда, со зборови или мимика. Може ли да следи упатства. Дали му се допаѓа или не да биде во мокра пелена. Има ли подолги периоди да е суво, барем два часа.
| | веќе видена | слични

Ако детето има опстипација (запек), поттикнете го на физичка активност. Доколку станува збор за бебе кое не оди, правете вежби со нозете како да вози велосипед. Постарото дете често изведувајте го надвор и играјте со него, скокање или трчање. Најдобро е тоа да бидат игри со топка. Може да го носите и на базен и таму да го поттикнувате да си игра во вода. Не се препорачува давање на лекови лаксативи ниту ставање на чепчиња во задник. Најмалку се препорачуваат и стари методи како што е ставање на топломер со крема во аналниот отвор на детето. Овие методи понекогаш може да помогнат, но на тој начин може да ја оштетат слузокожата на аналниот отвор и подобро е да се избегнуваат.
| | веќе видена | слични

Нежната детска кожа е особено подложна на негативните последици од ултравиолетовите зраци. Таа секогаш мора да биде соодветно третирана пред детето да биде изложено на директна сончева светлина. Најдобар избор се кремите со заштитен фактор поголем од 30. При изборот внимавајте тоа да биде крема за сончање која е специјално наменета за деца. Пожелно е таа да има својство да ја заштити детската кожа од УВА и УВБ зраците, исто така да биде водоотпорна и хипоалергена. Употреувајте ја кремата за сончање дури и ако вашето дете го држите под сенка. Детето облечете го во облека од природни материјали, која е тенка и има светли бои. Не го изложувајте детето на сонце кога зраците се најсилни, во периодот помеѓу единаесет и шеснаесет часот.
| | веќе видена | слични

Страотна сцена се одиграла пред неколку дена во еден ресторан во Јоханесбург кога човек пред очите на родителите се обидел да украде дете. Семејството седело на маса во ресторан уживајќи во јадењето, кога двегодишно дете станало малку да прошета. Во тој момент камерите забележиле човек во сина маица како му приоѓа на детето и го грабнува. За среќа таткото на детенцето брзо реагирал и почнал да трча по човекот и успеал да го оттргне детето од рацете на киднаперот. Како што наведуваат медиумите, киднаперот се бранел така што му рекол на таткото дека само сакал “малку да си поигра со детето“. Снимката од грабнувањто крена голеам прашина на социјалните мрежи, а мајката тврди дека во оваа акција учествувале најмалку тројца мажи и една жена.
| | веќе видена | слични

Кога таткото на детето му се спротивставил на мажот кој се обидел да му го украде синот, тој се бранел со зборовите дека "само сакал да си поигра малку со детето". Вознемирувачката снимка од еден ресторан во Јоханесбург, на која се гледа обид за киднапирање на дете додека неговите родители се наоѓаат во непосредна близина, овие денови кренала голема бура на интернет. Семејството седело на маса во ресторан и уживало во својата вечера, кога 2-годишното дете станало малку да прошета. Во тој момент камерите забележале како човек во сина маица му приоѓа на детето и го одведува. Таткото скокнал во истиот момент и успеал да го земе детето од рацете на киднаперот. Мајката на детето рекле дека во оваа акција за обид за киднапирање учествувале тројца мажи и една жена. Еден од пријатели на родителите ја поставил снимката од целата ситуација на Фејсбук, со апел родителите да бидат повнимателни кога ги носат децата во јавност, бидејќи опасноста може да дојде од секаде, но нагласил и дека не сака да предизвика никакви ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис по состанокот со неговите потпретседатели, ги брифираше новинарите за донесените одлуки во врска со процесот на ...
сите 400 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 210 | | | веќе видена

Во среда во 10 часот по локално време во грчкиот Парламент ќе почне расправата за ратификација на Договорот од Преспа, додека негова ратификација треба да има ...
сите 109 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, вели дека Законот за употреба на јазици е противуставен. Според него, тој е донесен во нелегална процедура и ...
сите 309 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најјаките муабети во Историјата …

Од:
До кого (е-маил):
Порака: