Пари - Ефектите од намалениот ДДВ ќе дојдат в година

Најавеното намалување на данокот на додадена вредност (ДДВ) во туристичките услуги од 18 на пет проценти, што го вети Владата пред изборите, нема да даде ефекти годинава. И да се изгласа веднаш по формирањето влада, првите ефекти ќе дојдат в година. Во Здружението за туризам и за угостителство при Стопанската комора на Македонија велат дека ова е така затоа што цените на аранжманите за летната сезона годинава се веќе формирани со цени во кои е пресметан ДДВ од 18 проценти. Оттаму предупредуваат дека за да се намали хотелското сместување во земјава свој придонес треба да дадат и менаџерските тимови на хотелите. - Намалувањето на ДДВ од 18 на пет проценти, субвенционирањето на каматите за изградба на мали хотелски капацитети и инвестирањето во инфраструктура ќе придонесе за развој на туризмот, но ефекти може да очекуваме в година. Туристичките услуги ќе поевтинат за најмалку 13 проценти, а менаџментите на хотелите треба да придонесат за дополнително намалување, зашто хотелите кај нас имаат иста цена во текот ...
| | веќе видена | слични

Поголем ефект врз туризмот би се постигнал ако донесеме славни личности да гостуваат на наши манифестации, отколку ако ги платиме да нé рекламираат, сметаат туристичките работници Ни требаат повеќе славни гости како Дерил Хана Познати личности и холивудски ѕвезди се посакуваат за промотори на Македонија како туристичка дестинација, но суптилно како гости на некоја манифестација, а не како учесници во платен маркетинг, сметаат од Агенцијата за туризам. - И досега сме имале звучни имиња како Хозе Карерас на Охридско лето, Дерил Хана на фестивалот „Браќа Манаки“ и редица други ѕвезди на „Скопскиот џез-фестивал“. Ваквите гости потоа ќе кажат неколку убави зборови за Македонија, но лично и искрено. Во спротивно, кога би плаќале за тоа, не би го добиле посакуваниот ефект - вели Зоран Стрезовски, директор на Агенцијата за туризам. Неговото појаснување доаѓа откако од Здружението за туризам и угостителство при Стопанската комора на Македонија деновиве го посочија Ричард Гир како идеална мамка за привлекување ...
| | веќе видена | слични

Се очекува намалувањето на ДДВ да ги поевтини аранжманите за 15 проценти Македонија нема изградено брендиран туристички производ како мамка за привлекување на странски гости. Оттаму, неопходно е да се донесе некоја славна личност, како Ричард Гир на пример, да ја посети државата и тоа потоа да се користи како референца за масовно доаѓање на други туристи, смета Снежана Јовановска Трајковска, претседател на Здружението за туризам и угостителство при Стопанската комора на Македонија. Таа вели дека идејата на Владата за намалување на даночната стапка од 18 на пет отсто, како и субвенционирање на каматните стапки за кредити што ќе се користат за изградба на хотелски капацитети и инфраструктура, ќе им заштедат од осум до девет милиони евра на туристичките работници во Македонија. - Очекуваме 15 проценти од цените на хотелиерите да бидат намалени со намалувањето на ДДВ со што ќе се добијат повеќе туристи. Тоа во голема мера зависи и од самите менаџери, кои треба да сфатат дека најскапо легло е празното легло и ...
| | веќе видена | слични

Стопанската комора побара Стопанската комора вчера побара поголемо инволвирање на бизнис-заедницата во развојот на туризмот во земјата. Најавеното реформирање Агецијата за промоција на туризмот која ќе има поинтензивна соработка со локалната самоуправа, бизнис-заедницата и со Владата на Република Македонија би можела да даде позитивни ефекти врз целата индустрија. Комората е задоволна од најавеното намалување на ДДВ од 18% на 5% за повеќе хотелски услуги, како и на тур-операторите на 5%. Од овие мерки очекуваат директно во стопанството да се влеат околу 8-9 милиони евра. Од големо значење за Стопанската комора е и мерката на Владата за субвенционирање на каматите преку Македонската банка за поддршка и развој, за изградба на мали хотелски капацитети, како и инвестирањето во инфраструктурата. Снежана Јовановска Трајковска, претседател на Здружението на туризам и угостителство при Стопанската комора на Македонија очекува резултатите од реализација на овие владини програми да се почувствуваат веќе следната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 253 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 89 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Ефектите од намалениот ДДВ ќе дојдат в година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: