Италија со 3,6 милијарди евра спаси четири банки од банкрот

Италијанската влада спаси четири банки од банкрот благодарение на пакетот помош во вредност од 3,6 милијарди евра, кој денеска стапи на сила. Италијанската влада оваа одлука ја донесе доцна во неделата, откако доби зелено светло од Европската комисија, задолжена за регулирање на помошта во банкарскиот сектор на Европската унија. Banca delle Marche, Banca Popolare dell’Etruria e del Lazio, Cassa di Risparmio di Ferrara и Cassa di Risparmio della Provincia di Chieti ќе бидат „исчистени“ од 8,5 милијарди евра вредни лоши кредити, а потоа ќе бидат докапитализирани. Овие лоши кредити ќе бидат префрлени во фондот со кој управува италијанската централна банка Banca d’Italia. Овој фонд, таканаречена „лоша банка“, ќе ја отпише нивната вредност на 1,5 милијарди евра и ќе се обиде да врати дел од парите директно или со продажба на компании кои се занимаваат со наплата на кредити, пренесува Дирекно . Според податоци на италијанската централна банка, оваа операција е проценета на 3,6 милијарди евра и ќе биде покриена со ...
| | веќе видена | слични

Нафтената компанија OMV Petrom веќе десет години по ред е највредната романска фирма. Според новите податоци, пазарната капитализација на компанијата изнесува 4,1 милијарди евра. По неа следуваат уште две фирми во државна сопственост, активни во секторот енергетика – произведувачот на електрична енергија Hidroelectrica со пазарна вредност проценета на 2,55 милијарди евра и произведувачот на гас Romgaz, со пазарна капитализација 2,54 милијарди евра, пишува романскиот Ziarul Financiar, пренесува Банка.хр На четврто место е телекомуникацискиот оператор Orange Romania, а на петто инвестицискиот фонд Fondul Proprietatea. Меѓу десетте најголеми доминираат компании од секторот енергетика, телекомуникации и од банкарскиот сектор.
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас за настанот што се случи на 19-ти овој месец во населбата Аеродром. Предметот е оформен во ...
сите 187 | | | веќе видена

Премногу лажни вести и манифестација на крајна неодговорност кон интересите на државата, граѓаните и иднината од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Невистините што ...
сите 156 | | | веќе видена

Соопштение од Коалицијата ЗА европска Македонија: Во сабота (22 септември) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и ...
сите 70 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 188 | | | веќе видена

Дали луѓето кои ја нападнаа телевизиската екипа во Маврово и го спречија новинарот да го снима имотот на Петре Шилегов се членови на СДСМ и блиски луѓе на ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Италија со 3,6 милијарди евра спаси четири банки од банкрот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: