Најголемите одмазди по принципот око за око

Одмаздата е стара колку и историјата. За неа зборува и најстарата збирка закони на светот. Хамурабиевиот законик, во кој се споменува принципот на одмазда око за око. Ова се некои од најбруталните примери на примената на тој принцип. Претседателот против гувернерот Александар Хамилтон и Аарон Бар ја воделе американската борба за самостојност, но меѓусебно не се поднесувале. Бар бил уверен дека Хамилтон му го уништил изборот за американски претседател во 1801, а кога се вмешал и во изборот за гувернер на Њујорк, на Бар му прекипело. Го предизвикал на двобој, за кој никако не можеле да се договорот. Kога конечно го закажале во 1804 Бар го убил својот противник. Слепиот дужд Енрико Дандоло, 42 дужд на Венеција, ослепел при посетата на Византија во 1171 година. Според легендата, тоа се случило по наредба на царот Маноил Kомнин, но историчарите не се согласуваат. Енрико копнеел да ~ се одмазди на Византија и го насочил крстоносците кон Kонстантинопол во 1204, кои зад себе оставиле десетици илјади мртви и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Венецуела ја испрати војската на границата со Колумбија и порача – знаеме дека ќе има провокации, но ќе ја направиме границата мирна и ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 164 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

Вчера беше доставено заедничкото писмо до Генералниот секретар на ОН, со кое се информира Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на Конечната ...
сите 172 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најголемите одмазди по принципот око за око

Од:
До кого (е-маил):
Порака: