Мајкл Џексон повторно има најголема заработка меѓу починатите ѕвезди

Во листата на починати славни личности кои имаат најголема заработка изминатава година, а која ја објавува магазинот Форбс, Мајкл Џексон и повторно е на првото место. Џеко, кој почина во 2009 година годинава заработил неверојатни 170 милиони долари, со што го завзема и второто место според заработката на листата на поп музичари, живи или починати... На второ место на оваа листа е Елвис Присли со заработка од 55 милиони долари, а на третото е Мерлин Монро, која оваа година “заработила“ речиси 27 милиони долари. Целосната листа на која меѓудругите се најдоа и Џон Ленон, Лиз Тејлор, Алберт Ајнштајн и Џими Хендрикс, можете да ја погледнете на Интернет страницата на Форбс.
| | веќе видена | слични

Магазинот „Форбс“ на својата листа ставил само починати славни лица чија оставина преминува заработка од шест милиони долари уште од октомври минатата година, па се до денес. Кралот на поп музиката Мајкл Џексон се искачи на првото место на листата на „Форбс“ како најбогата мртва славна личност со вкупно 170 милиони долари заработка во текот на изминатата година. По Џексон следи Елвис Присли со 55 милиони, а на третото место се најде актерката Мерлин Монро со заработени 27 милиони долари. Животот на легендарната Мерлин Монро, конечно е ставен и на филмското платно, Мишел Вилијамс ја играше нејзината улога.
| | веќе видена | слични

Веќе е познато дека вредноста на делата на музичарите и уметниците по нивната смрт расте. „Форбс“ направи листа на најбогати славни личности по смртта, од кои има и такви кои после смртта заработуваат многу повеќе отколку кога биле живи. Магазинот „Форбс“ на својата листа ставил само починати славни лица чија оставина преминува заработка од шест милиони долари уште од октомври минатата година па се до денес. Кралот на поп музиката Мајкл Џексон се искачи на првото место на листата на „Форбс“ како најбогата мртва славна личност со вкупно 170 милиони долари заработка во текот на изминатата година. По Џексон следи Елвис Присли со 55 милиони, а на третото место се најде актерката Мерлин Монро со заработени 27 милиони долари. Животот на легендарната Мерлин Монро, конечно е ставен и на филмското платно, Мишел Вилијамс ја играше нејзината улога. Култниот албум „Thriller“ на Џексон е најпродаваниот албум во историјата на музичката индустрија. Од останатите славни личности на листата се најдоа Џон Ленон, Елизабет ...
| | веќе видена | слични

Мајкл Џексон почина на 50-годишна возраст од предозирање со лекови, но Џеко и мртов заработува огромни суми на пари. Магазинот Forbes го прогласи за најбогат мртовец. Мајкл минатата година заработил околу 170.000.000 долари. Поради судскиот процес на д-р Мареј, на кого му се суди за убиство на Мајкл Џексон и постојаното спомнување на неговото име, но фактот дека тој е мртов, продажбата на неговите албуми и сувенири непрестано растат. Неодамна во негова чест се одржа и концерт во Велика Британија. Кралот на поп музиката го прати Кралот на рокенролот, Елвис Присли. Иако тој почина во 1977 година, Присли сè уште е способен заработи 55.000.000 долари во една година. Златната девојка на Холивуд, Мерлин Монро, почина на 36 годишна возраст, но и понатаму заработува. Минатат година заработила 27.000.000 долари.
| | веќе видена | слични
4 копии

Починатиот шведски писател Стиг Ларсон, чии крими-романи доживуваат милионски тиражи ширум светот, се најде меѓу првите десетмина на топ-листата на мртовци околу чии имиња се остварува најголеми профити во светот. Листата ја состави магазинот „Форбс“, а на врвот, втора година по ред, е поп-иконата Мајкл Џексон. На второ место е Елвис Присли, а на трето Мерлин Монро. Филмската ѕвезда Елизабет Тејлор, која почина пролетва, го дели петото место со поранешниот член на легендарните „Битлси“, Џон Ленон. Стиг Ларсон е единствениот Швеѓанец на листата на “најбогати мртовци“ на „Форбс“ и го дели деветотот место со Џими Хендрикс, Стив МекКвин и Ричард Роџерс, пренесе Шведското радио.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кралот на попот Мајкл Џексон се најде втора година по ред на чело на Форбсовата листа на починати уметници со најголема заработка. Пејачот на хитот „Thriller“ кој умре во 2009 година, инкасираше во изминатата година 170 милиони долари, што е исто така втора најголема сума која еден поп музичар, жив или мртов, ја заработил оваа година. На второ место е Елвис Присли со 55 милиони долари, а трета е некогашната платинаста секс бомба Мерлин Монро со 27 милиони долари. Четвртата позиција ја држи цртачот на „Снупи“ Чарлс Шулц (25 милиони), а петтата ја делат актерката Елизабет Тејлор и Џон Ленон (12 милиони).
| | веќе видена | слични

Мајкл Џексон е прогласен за мртва славна личност што оваа година има заработено најмногу од сите мртви ѕвезди. Тој втора година по ред ја добива оваа титула. Поп-кралот заработил 170 милиони долари минатата година, што го пласира на второ место во топ-листата на живи и мртви што најмногу заработиле. Кралот на поп-музиката е веднаш над кралот на рокенролот, Елвис Присли. Елвис е втор со 55 милиони долари, а Мерилин Монро трета со 27 милиони долари. Лекарот на Џексон, Конрад Мареј, е моментално на судење во Лос Анџелес, обвинет за убиство поради тоа што ѝ пропишал на ѕвездата пропофол, моќен анестетик за спиење, но Мареј се изјаснил дека е невин. Поради овие контроверзии, Џексон е постојано во сите медиуми и затоа се зголемува продажбата на неговите албуми. Листата на мртви ѕвезди што заработиле најмногу е креирана од „Форбс“ и ја опфаќа секоја ѕвезда што заработила барем шест милиони долари од октомври 2010 до октомври 2011 година. Целата листа на „Форбс“ можете да ја видите > ТУКА За повеќе содржини од ...
| | веќе видена | слични

Втора година по ред, кралот на поп-музиката Мајкл Џексон заработува повеќе од која и да е друга почината ѕвезда. Според анализата на магазинот Форбс, кој ја подготвува листата, Џексон изминатата година заработил 170 милиони долари. Поголем дел од парите се од продажба на неговите албуми и сувенири. На второто место е кралот на рокенролот Елвис Присли со 55 милиони долари од продажба на албуми, но и билети за популарен мјузикл во Лас Вегас шо користи негови песни. Потоа следат актерката Мерлин Монро со 27 милиони долари, креаторот на цртаниот филм „Снупи“, Чарлс Шулц, членот на Битлси Џон Ленон и холивудската икона Елизабет Тејлор. Листата на Форбс ги наведува сите покојни славни личности кои заработиле најмалку 6 милиони долари во периодот од октомври 2010-та до октомври 2011-та.
| | веќе видена | слични

На чело на листата на покојни славни личности кои заработуваат вистинско богатство, очекувано, се најде Мајкл Џексон. Магазинот "Forbes" наведува дека поп-кралот од октомври минатата година до денес заработил 170 милиони долари, што е повеќекратна заработка од онаа на Елвис Присли (55 милиони) и Мерлин Монро (27 милиони). На списокот, на четвртата позиција се најде стрип уметникот Чарли Браун Шулц (25), а петтото место го делат Елизабет Тејлор и Џон Ленон со по 12 милиони долари. Како критериум за некој од славните мртви ѕвезди да се најде на оваа листа, потребна е заработка од најмалку шест милиони долари во последните дванаесет месеци.
| | веќе видена | слични

Кралот на поп музиката Мајкл Џексон втора година по ред е најбогатиот мртовец во светот за оваа година според листата на Forbes. Музичката легенда која почина во 2009 година во минатата година „инкасираше“ 170 милиони долари, втората најголема сума воопшто која ја заработил некој музичар, жив или мртов, за годинава. На второто место, многу нормално, е уште еден крал - Елвис Присли со „само“ 55 милиони долари, а на третото место е секс симболот на постарата генерација, оригиналната блондинка Мерилин Монро со 27 милиончиња. Четвртата позиција е резерцирана за Чарлс Шулц, цртачот на „Snoopy“, а петтото место го делат Елизабет Тејлор и Џон Ленон со 12 милиони долари. И сега, сетете се на времето кога се зборуваше за долговите на Мајкл Џексон, кога се зборуваше за негов можен банкрот, финансиска криза, и другите муабети кои доаѓаат од луѓе незапознаени со фактот дека од секое пуштање на Billy Jean на радио во џепчето на Мајкл доаѓало по некое доларче. Сетете се на времето... ;) *за нетрпеливите кои не сакаат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 189 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мајкл Џексон повторно има најголема заработка меѓу починатите ѕвезди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: