Најголеми јунаци сме после битката - такви сме ние граѓаните на Македонија

Скопје немаше да изгледа како Дизниленд ако во 2009, 2010 и 2011, годините кога почнуваше да се планираат и градат, меѓу останатото, петте административни згради на една од страните на Вардар, сериозно реагираа пред сè урбанистите, архитектите, опозиционерите, политичарите во власта, граѓаните на Центар, граѓаните на Скопје, граѓаните на Македонија. Работев во Алфа ТВ, ќе кажам само еден пример: дека немаше никаква реакција на промените на ДУП со кој се вцртаа овие пет згради покрај Вардар, кои ќе бидат обележје на Скопје во следните сто години. Во тоа време едвај наоѓав соговорници за оваа тема, почитуваниот професор Георги Константиновски и професор Мирослав Грчев од Архитектонскиот факултет - толку! Останатиот дел од еснафот градителски молчеше и беше нем посматрач на создавањето на груевистичко Скопје - тоа растеше и расте уште пред нашите очи. Гласни беа активистите од Плоштад Слобода и неколку советници од опозицијата во општина Центар. И затоа, откако сè се изгради, а и покрај промената на локалната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 243 | | | веќе видена

Во Кичево се одржа трибина на тема „Што е референдум и зошто треба да се гласа“, кои се последиците по земјава ако референдумот биде неуспешен, каде се младите ...
сите 37 | | | веќе видена

Во охридската полиција утрово се приведени шест лица, странски државјани без документи за идентификација, за кои постои сомневање дека се илегални имигранти. ...
сите 58 | | | веќе видена

На првиот ден од неделата што завршува со референдум , министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференција во Владата преку табли со напишани ...
сите 46 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најголеми јунаци сме после битката - такви сме ние граѓаните на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: