Најголеми јунаци сме после битката - такви сме ние граѓаните на Македонија

Скопје немаше да изгледа како Дизниленд ако во 2009, 2010 и 2011, годините кога почнуваше да се планираат и градат, меѓу останатото, петте административни згради на една од страните на Вардар, сериозно реагираа пред сè урбанистите, архитектите, опозиционерите, политичарите во власта, граѓаните на Центар, граѓаните на Скопје, граѓаните на Македонија. Работев во Алфа ТВ, ќе кажам само еден пример: дека немаше никаква реакција на промените на ДУП со кој се вцртаа овие пет згради покрај Вардар, кои ќе бидат обележје на Скопје во следните сто години. Во тоа време едвај наоѓав соговорници за оваа тема, почитуваниот професор Георги Константиновски и професор Мирослав Грчев од Архитектонскиот факултет - толку! Останатиот дел од еснафот градителски молчеше и беше нем посматрач на создавањето на груевистичко Скопје - тоа растеше и расте уште пред нашите очи. Гласни беа активистите од Плоштад Слобода и неколку советници од опозицијата во општина Центар. И затоа, откако сè се изгради, а и покрај промената на локалната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села побара премиерот Заев да поднесе оставка и веднаш да се формира експерстка влада, по бегството на експремиерот ...
сите 248 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 178 | | | веќе видена

СЈО понудило – судот прифаил подолга листа на сметки кои веќе се замрзнати, 1ТВ дознава дека станува збор за 5 сметки од поголемите банки во државата. Додека ...
сите 281 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 96 | | | веќе видена

Обвинителката од тимот на Специјалното јавно обвинителство Лиле Стефанова побара да му се суди во отсуство на поранешниот премиер Никола Груевски кој викендов ...
сите 188 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 84 | | | веќе видена

Либералната партија смета дека со воведувањето на црвена, жолта и зелена еколошка налепница за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето. Ќе се удри ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најголеми јунаци сме после битката - такви сме ние граѓаните на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: