Најголемата грешка која ја правите после стресен работен ден

Колку повеќе часови сме работеле напорно со полна работна сила, толку повеќе сакате да избегаме од вежбањето. Но, тоа е најлошата работа која можете да ја направите после цел ден седење во канцеларија. Пилатесот, пешачењето, обичните вежби за растегнување, општо било какво размрдување е најдобар лек за ослободување од стресот. Како што е истакнато во списанието „Science of Us“, истражувачите од Универзитетот во Базел, откриле интересна врска меѓу степенот на стрес и вежбањето. „Луѓето кои се под стрес имаат тенденција да ги избегнуваат вежбите“ - тврдат научниците. А, тоа е совршен темел за здравствени проблеми како висок крвен притисок и висок холестерол. Позитивните страни на вежбањето се повеќе од очигледни. Без разлика на тоа колку сте се умориле на работа, најдобро е да заминете во теретана и дополнително да ги активирате мускулите.
| | веќе видена | слични

Останато

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 228 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 74 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска (18 септември 2018 година) оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 181 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 13 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 19. септември 2018 (ИНПРЕС) – Градоначалникот на Охрид проф. д-р Јован Стојаноски и секретарот Игор Бежоски, денес имаа работна средба со Џеват Кицара, ...
сите 23 | | | веќе видена

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Пред министерството за одбрана ќе биде ...
сите 89 | | | веќе видена

Црноморската депресија или поле на низок воздушен притисок беше причината за нестабилното време ова лето во Македонија и пошироко, а истото ги потисна масите ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најголемата грешка која ја правите после стресен работен ден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: