Првиот Интернационален фестивал на храна и пијалак „ГУРМАН 2011“ од утре во Скопје

4 копии

Утре ќе биде отворен првиот Интернационален фестивал на храна и пијалак „ГУРМАН 2011“. Фестивалот е под покровителство на град Скопје. Фестивалот ќе се одржува на Плоштадот Македонија и во неколку ресторани што за време на фестивалот ќе понудат специјална програма, дегустација на вина и специјални менија по повод првиот „Гурман 2011“. Посетителите на Фестивалот ќе имаат можност да се забавуваат во светот на вкусовите и да доживеат незаборавна гурманска авантура. Покрај промоцијата на домашни и интернационални кујни, производи и услуги, настанот ќе изобилува со богата забавна програма како: готвење во живо, гурмански работилници, музичка програма збогатена со репертоарот на Музичка младина на Македонија, забавна програма за најмалите со Супер ѕвездите на Македонија, настапи на познати македонски ДЏ-и, едукативни предавања во областа на нутриционизмот, здравата исхрана и енологијата. Во рамки на првиот Фестивал на храна и пијалак ќе биде реализиран и првиот натпревар во брзо јадење и уште многу други ...
| | веќе видена | слични

Винарницата „Стоби“ ги промовира најдобрите македонски вина на интернационалниот фестивал за храна и пијалак „Гурман“ што беше отворен вчера Винарницата го претстави целиот свој асортиман, обидувајќи се да го доближи вкусот на своите вина до потрошувачите на самото место. На фестивалот се претставија повеќе винарници, компании, како и ресторани.
| | веќе видена | слични

Вчера напладне се отвори првиот фестивал на храната, „Гурман“. Замислен како место на кое сладокусците и гурманите со задоволство ќе наминат, за да пробаат вкусна и квалитетна храна и пијалак. Првенчето го „сефтосаа“ точно 23 изложувачи. Шетајќи низ нивните штандови, можете да дегустирате, но и да купите дел од нивните производи по многу поволни цени. Во склоп на самиот фестивал, има и готвење на лице место со Андријана Алачки, која освен храна, на посетителите им понуди и песна, со која што го отвори овој настан. Водителка беше Лила Филиповска која на сцената накусо поразговара и со организаторите на настанот („Омни ивентс“), а сите заедно посакаа фестивалот да наиде на добар прием кај посетителите, и секако да прерасне во традиција. [Галеријата – ТУКА] Фестивалот е отворен цел викенд, па убавото време и желбата за нешто вкусно нека ве понесат на плоштадот во Скопје. Не дозволувајте да ви раскажуваат другите! Повеќе содржини од денеска – ТУКА Не лекториран текст
| | веќе видена | слични

Готвење во живо, дегустации, натпревари во брзо јадење, предавања и презентации за здрава храна и музички настапи се само дел содржините на Меѓународниот тридневен фестивал на храна и пијалак „Гурман 2011“ што се одржува на Градскиот плоштад во Скопје. Идејата е оваа манифестација да стане традиција и да им биде посветена на сите што сакаат да доживеат поинаква авантура на вкусовите. Учествуваат 23 изложувачи, производители на храна и извозници, а седум ресторани им нудат на посетителите менија по промотивни цени. Фестивалот завршува утре, а негов покровител е Град Скопје, а организатор „Омни ивентс“.
| | веќе видена | слични

Фестивал на храна За колку време може да се изедат девет хот-дога покажаа четворицата гурмани кои учествуваа вчера во натпреварот во брзо јадење на плоштадот "Македонија", а овој натпревар беше дел од програмата на првиот интернационален фестивал на храна и пијалак Гурман 2011". - Фестивалот со идеја да стане традиција е посветен на сите што сакаат да доживеат поинаква авантура на вкусовите. Има 23 изложувачи, производители на храна и извозници, додека седум ресторани се наши партнери и овие три дена ќе нудат менија по промотивни цени, изјави Викторија Јордановска од Омни ивенст", организатор на Гурман 2011". Покровител на фестивалот е Град Скопје а весникот Вечер еден од медиумските поддржувачи. Фестивалот ќе трае до недела, а скопјани ќе можат да уживаат во вештините на готвачите во живо, да дегустираат, да проследат предавања и презентации за здрава храна и да уживаат во музичката програма. фото Ѓ.Личовски
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопје, 13 мај 2011 (МИА) - Под покровителство на Град Скопје од денеска до недела на плоштадот „Македонија“ се одржува првиот интернационален фестивал на храна и пијалак „Гурман 2011“. Готвење во живо, дегустации, натпревари во брзо јадење, предавања и презентации за здрава храна и музички настапи се само дел од предвидената програма. - Фестивалот со идеја да стане традиција, е посветен на сите што сакаат да доживеат поинаква авантура на вкусовите. Има 23 изложувачи, производители на храна и извозници, додека седум ресторани се наши партнери и овие три дена ќе нудат менија по промотивни цени, изјави Викторија Јордановска од „Омни ивенст“, организатор на „Гурман 2011“. Посетителите можат да ги посетат штандовите на „Витаминка“, „Пивара“, „Тиквеш“, „Свис лион“, „Мега“, „Рамостор“, „Пелистерка“, „Форнети“, „Пионир“, „Млекара Тетово“, „Екстра мејн“, винарските визби „Попов“, „Дудин“, „Валандово“, „Стоби“,..., и да купат производи по, исто така, промотивни цени. За програмата на првиот интернационален фестивал ...
| | веќе видена | слични

Фестивалот опфаќа дегустации на храна и пијалаци, готвење во живо со познати личности, богата забавна програма, настап на македонски диџеи, часови по готвење и многу други активности претежно од забавен карактер. Свечената церемонија на Првиот интернационален фестивал за храна и пијалак „ГУРМАН “ кој ќе трае до 15-ти мај, денеска на скопскиот плоштад „Македонија“ ја отвори водителката Лила Филиповска. „Се надевам дека ќе уживате во тридневната забава и посакувам овој фестивал да стане традиција што ќе трае долги години“, рече еден од организаторите на овој фестивал, Викторија Јордановска. Манифестацијата продолжи со настап на ученици од ДМБУЦ „Илија Николовски Луј“ во класата на Владимир Трајаноски. Исто така, првпат ќе биде организиран натпревар во брзо јадење хот-дог сендвичи, кој ќе се одржи денеска на 15.30 часот. Освен на плоштадот „Македонија“ фестивалот со специјални програма се одржува и во неколку скопски ресторани.
| | веќе видена | слични

Познатиот италијански готвачки шеф и дегустатор Дучо Лоренцини денеска во „Таверна Тоскана“ ќе ги претстави своите готвачки вештини и ќе подготвува тоскански специјалитети Дучо Лоренцини ќе ги дегустира најдобрите македонски вина на винаријата „Стоби“ Истовремено, тој ќе ги дегустира и најдобрите македонски вина од винарницата „Стоби“ и ќе препорача соодветен избор за секој специјалитет. Лоренцини, кој е многу познат во својата бранша, доаѓа како специјален гостин на дегустаторот Влатко Огненовски од „Таверна Тоскана“ и, исто така, ќе биде дел и од случувањата на интернационалниот фестивал за храна и пијалак „Гурман“ што ќе се одржува од денеска до недела. И винарницата „Стоби“ викендов ќе биде дел од програмата на „Гурман“, каде што ќе го претстави целиот свој асортиман и ќе го доближи вкусот на своите вина до потрошувачите на самото место. На фестивалот ќе се презентираат повеќе винарници, компании, како и ресторани и ќе бидат организирани различни активности. Покрај промоцијата на домашната и на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со настапот на SaxTromb од Државниот Музички Балетски Училишен Центар „Илија Николовски-Луј“, денеска напладне официјално ќе биде отворен првиот Интернационален фестивал на храна и пијалак „Гурман 2011“. Фестивалот ќе се одржува на Плоштадот Македонија и во неколку ресторани што за време на фестивалот ќе понудат специјална програма, дегустација на вина и специјални менија по повод првиот „Гурман 2011“. Посетителите на Фестивалот ќе имаат можност да се забавуваат во светот на вкусовите и да доживеат незаборавна гурманска авантура. Покрај промоцијата на домашни и интернационални кујни, производи и услуги, настанот ќе изобилува со богата забавна програма како: готвење во живо, гурмански работилници, музичка програма збогатена со репертоарот на Музичка младина на Македонија, забавна програма за најмалите со Супер ѕвездите на Македонија, настапи на познати македонски ДЏ-и, едукативни предавања во областа на нутриционизмот, здравата исхрана и енологијата. Во рамки на првиот Фестивал на храна и пијалак ќе биде ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Утре (13.05.2011г) на Плоштад Македонија, во 12 часот, со настапот на SaxTromb од Државниот Музички Балетски Училишен Центар „Илија Николовски-Луј“, класа на професор Владимир Трајаноски, официјално ќе биде отворен првиот Интернационален фестивал на храна и пијалак „ГУРМАН 2011“. Фестивалот ќе се одржува на Плоштадот Македонија и во неколку ресторани што за време на фестивалот ќе понудат специјална програма, дегустација на вина и специјални менија по повод првиот „Гурман 2011“. Посетителите на Фестивалот ќе имаат можност да се забавуваат во светот на вкусовите и да доживеат незаборавна гурманска авантура. Покрај промоцијата на домашни и интернационални кујни, производи и услуги, настанот ќе изобилува со богата забавна програма како: готвење во живо, гурмански работилници, музичка програма збогатена со репертоарот на Музичка младина на Македонија, забавна програма за најмалите со Супер ѕвездите на Македонија, настапи на познати македонски ДЏ-и, едукативни предавања во областа на нутриционизмот, здравата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 61 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 174 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 107 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Првиот Интернационален фестивал на храна и пијалак „ГУРМАН 2011“ од утре во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: