Пронајдени се седум планети, можно е на нив да има услови за живот


4 копии

Меѓународен тим астрономи откриле нов ѕвезден систем што се состои од седум планети со големина на Земјата и кои се во појас во кој можно е да има умерени температури и вода, објави НАСА.Системот е оддалечен околу 40 светлосни години од Земјата, а планетите кружат околу студена џуџеста ѕвезда Трапист-1. На три од тие планети …
| | веќе видена | слични

Кога беше објавена веста дека НАСА откри 7 нови планети слични на Земјата од кои на 3 би можело да има услови за живот, интернет корисниците реагираа различно. Некои реакции се смешни, некои креативни, a Bored Panda направи галерија од најдобрите.
| | веќе видена | слични

Најголемиот интернет-пребарувач „Гугл“ вчера ја посвети својата насловна страница на најновото откритие на седум планети во еден соларен систем. Интересната анимација покажува како Земјата и Месечината со телескоп ја пребаруваат вселената. Потоа, се појавува оддалечена егзо планета, а по неа и останатите шест, по што се случува вистинска прослава. НАСА завчера соопшти дека астрономите откриле нов ѕвезден систем, кој е оддалечен речиси 40 светлосни години од Земјата. Системот е наречен „Трапист 1“ и во него има дури седум планети слични на Земјата кои орбитираат околу џуџестата ѕвезда. Шесте планети поблиски до џуџестата ѕвезда лежат во зона во која температурите би можеле да се движат од 0 до 100 Целзиусови степени. Научниците сметаат дека од овие шест планети три би можеле да имаат вода. Мишел Гилон и неговиот тим од Универзитетот во Лиж, со помош на телескопот „Спицер“ ги открија седумте планети слични на Земјата околу џуџестата ѕвезда во системот „Трапист 1“ оддалечен „само“ 40 светлосни години.
| | веќе видена | слични
2 копии

Светлината од Земјата до нив патува 39 години, патнички авион 44 милиони години, но сеедно темелно ќе бидат проучени. Спектакуларното откритие на седумте планети налик на Земјата во системот "Трапист-1" отворило многу нови истражувачки можности на чиј извор се наоѓа длабоката човечка желба за откривање на живот на друго место во вселената. Ова се 5 работи во врска најновото откритие кои се извесни или можни. Живот во вода? Од седум планети, за дури шест е извесно дека составени од карпи. Три се наоѓаат во зона која се смета за населива, во која е можна течна вода на површината. Проблемот е во тоа што ѕвездата, околу која кружат планетите, зрачи многу силно "UV" зрачење, способно да ја убие секоја жива станица која не би била заштитена. Животот, така, на тие планети би бил можен доколку е заштитен со доволно дебел слој на озон во атмосферата. Живот кој скока од планета на планета Доколку постои живот на само една од нив, извесно е дека многу едноставно може да се прошири и на другите. Системот, имено, е многу ...
| | веќе видена | слични

Астрологијата е наука со неисцрпен извор на информации, а од НАСА постојано излегуваат нови информации... Дали некогаш сте се прашале колкаво е растојанието помеѓу Земјата и Месечината? Ако ви кажеме колку светлосни години е, нема да имате претстава. Се разбира, немате претстава отприлика ниту колкава е Месечината по големина, но имаме податок дека на просторот помеѓу Земјата и Месечината може да се сместат 109 Месечини.
| | веќе видена | слични

По завчерашното објавување на веста за големото откритие на НАСА за пронаоѓање нов сончев систем со седум мали планети што се вртат околу малата, но релативно блиска ѕвезда, Трапист-1, се отворија многу прашања важни за човештвото. Колку и да се одушевени астрономите со она што е откриено досега, најверојатно следните месеци, па и години, од Трапист-1 ќе стигнуваат сѐ поинтересни податоци.На некои од нив, на прес-конференцијата на која пред светската јавност беше претставено големото откритие, веќе одговорија стручњаците на НАСА и ја објаснија важноста на ова откритие, истовремено најавувајќи на што можеме да се надеваме. Еве некои од нив. Зошто новото откритие е толку важно за нас? - Иако досега пронајдовме многу егзопланети, надвор од Сончевиот систем, станува збор за досега најголем број планети со големина на Земјата, што се наоѓаат релативно блиску до Сонцето, во нашето галактичко соседство. Бидејќи дури на 3 планети е можно постоење на течна вода, има шанси дека таму е можен живот, односно дека ќе го ...
| | веќе видена | слични

На само 40 светлосни години откриени седум планети кои кружат околу студена џуџеста ѕвезда Трапист-1, а на три од нив можно е да има океани Меѓународен тим астрономи откриле нов ѕвезден систем што се состои од седум планети со големина на Земјата и кои се во појас во кој можно е да има умерени температури и вода, објави НАСА. Системот е оддалечен околу 40 светлосни години, а планетите кружат околу студена џуџеста ѕвезда Трапист-1. На три од тие планети можно е да има океани, а врз основа на процеси со кои настанале, може да се заклучи дека веројатно имаат и атмосфера. Освен тоа, гравитациските сили што дејствуваат на планетите „ја масираат“ нивната внатрешност така што го забавуваат нивното ладење. Тоа меѓу другото, значи и дека планетите би требало да бидат тектонски и геолошки активни. Дел од нив имаат густина што одговара на камени планети. Сите наведени факти заедно се добра причина за претпоставка дека во системот може да постојат услови за живот. Ниту еден досега познат ѕвезден систем не содржи толкав ...
| | веќе видена | слични

Меѓународен тим астрономи открија нов ѕвезден систем оддалечен 40 светлосни години од Земјата каде најверојатно има живот. Ѕвездениот систем, наречен “Трапист – 1“, се состои од седум планети со големина на Земјата и кои се во појас во кој можно е д Меѓународен тим астрономи открија нов ѕвезден систем оддалечен 40 светлосни години од Земјата каде најверојатно има живот. Ѕвездениот систем, наречен “Трапист – 1“, се состои од седум планети со големина на Земјата и кои се во појас во кој можно е да има умерени температури и вода, објави НАСА. На три од тие планети можно е да има океани, а врз основа на процеси со кои настанале, веројатно имаат и атмосфера. “Три од планетите означени во зелено се наоѓаат во зоната погодна за живот, каде вода во течна состојба може да се задржи на површината. Со атмосферски услови, може да има вода на секоја од овие планети“. Планетите се многу поблизу една до друга за разлика од оние во нашиот соларен систем и орбитрираат на тој ...
| | веќе видена | слични

На вчерашната прес конференција на Американската вселенска агенција НАСА, беше откриено дека научниците пронашле целосно нов Соларен систем кој би можел да поддржува живот. Имено, станува збор за откривање на седум нови планети кои по својата големина и карпеста структура се многу слични на нашата Земја, па научниците веруваат дека таму би можеле да пронајдат некој вид на живот. Тие напоменаа дека дури и да не се пронајде нов вид, три од планетите најверојатно би поддржале одредени видови на растенија и животни кои ги има на нашата планета. Седумте планети кружат околу ѕвездата наречена TRAPPIST-1, а зоната која би можела да биде населена се наоѓа на оптимална оддалеченост во однос на ѕвездата. НАСА исто така верува дека најмалку една од планетите има течна вода, а понатамошните истражувања би можеле да донесат многу возбудливи сознанија. Соларниот систем TRAPPIST-1 се наоѓа на околу 40 светлосни години од Земјата, а во неговиот центар се наоѓа црвена ѕвезда слична на нашето Сонце, иако значително помала, ...
| | веќе видена | слични

Егзопланета е планета којашто се наоѓа надвор од Соларниот систем. Првите потврдени откривања на егзопланети беа објавени во 1992 година, кога беа пронајдени две планети како орбитираат во пулсарот. На 22 февруари, неколку научници од Институтот за технологија во Калифорнија кои работат за НАСА, со помош на вселенскиот телескоп Спицер, потврдија окривање на седум егзопланети, кои орбитираат околу ѕвездата TRAPPIST-1 , оддалечена 40 светлосни години од нашата планета Земја. Три од овие планети се сметаат дека се погодни за да опстане човековиот живот, бидејќи на површината има течна вода. Сите седум планети орбитираат околу Trappist-1 , во период од еден ипол до 20 дена. Да беше оваа ѕвезда наше сонце, тогаш сите планети ќе можеа да се соберат во орбитата на Меркур. Што значи дека овие планети се наоѓаат многу блиску до своето сонце и затоа нивните орбити се толку кратки. Планетите немаат имиња, се нарекуваат само по букви, според латинското писмо, од В до Н , а буквата А е самото сонце. Шест од овие ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 314 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пронајдени се седум планети, можно е на нив да има услови за живот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: