Кошарка: Голден Стејт ја освоија шампионската титула во НБА


Ништо од епскиот пресврт во најдобрата професионална кошаркарска лига во светот НБА - кошаркарите на Голден Стејт, понесени од извонредниот Кевин Дурант ноќеска во петтиот дуел од финалната серија беа подобри од Кливленд со 129:120 и ја освоија шампионската титула. Со овој натпревар, финалната серија заврши со вкупен резултат 4-1 во победи за Голден Стејт кој шампионската титула ја презема од Кливленд и така го повтори го успехот од пред две години кога во финалето исто така беа поуспешни од „кавалирс“. Најефикасен играч на натпреварот беше Дурант со 39 поени, а Стеф Кари постигна 34. Во соперничкиот тим вообичаено најдобар беше Леброн Џејмс со 41 поени, 13 скокови и осум асистенции, а Кајри Ирвинг постигна 26 поени. За „воините“ ова беше 16 победа во плеј-офот и со само еден пораз на доминантен начин го завршија разигрувањето за трофејот оваа сезона. За најкорисен играч (МВП) во финалната серија е прогласен Кевин Дурант кој со Голден Стејт ја реализира целта да освои шампионски прстен во НБА.
| | веќе видена | слични

Неодамна Голден Стејт со 4:1 во финалната НБА серијата го совлада Кливленд и на тој начин дојде до нова шампионска титула. Во продолжение погледнете ги најдобрите 10 забивања од НБА финалната серија, изборот започнува со Игудала, а завршува со Џејмс. Уживајте во мајсториите:
| | веќе видена | слични

Околу еден милион навивачи на Голден Стејт се собраа во Оукленд да го поздрават новиот НБА првак. Дурант, Кари и другарите се забавуваа, а фановити ги извикуваа нивните имињиа. Голден Стејт стигна до втората титула во историјата по победата над Кливленд со 4-1.
| | веќе видена | слични

Околу еден милион навивачи во Оукленд излегоа за да ги поздрават новите НБА прваци, играчите на Голден Стејт. „Воините“ се искачија на тронот во НБА лигата, откако со 4:1 во победи го победија Кливленд. За Голден Стејт ова е втора титула во последните три сезони, повторувајќи го успехот од 2015 година.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Голден Стејт е новиот шампион оваа сезона во НБА лигата… Во финалната серија со конечен резултат 4:1 го совлада досегашниот бранител на титулата, Кливленд. Во петтиот натпревар во Оукленд Вориорси со 129:120 беа подобри од Кавалирси и на тој начин се реваншираа за минатогодишниот пораз. За нив ова е петти трофеј во историјата, а втор во последните три години. За најкорисен играч (МВП) беше прогласен Кевин Дурент од Голден Стејт кој за прв пат дојде до шампионскиот прстен. Токму во последниот дуел беше одличен со 39 поени, пет помалку забележа Стеф Кари, потоа Андре Игудала додаде 20, а кај Кавалирси првата ѕвезда ЛеБрон Џејмс постигна 41 кош. „Кралот“ од друга страна во својата кариера го загуби своето петто финале. Воедно на вториот видео запис погледнете ги најдобрите пет потези од мечот во чиј избор на првото место се наоѓаат популарните „воини“. Уживајте:
| | веќе видена | слични
2 копии

Новите шампиони во НБА лигата, Голден Стејт Вориорс, ги демантираа информациите дека го одбиле приемот кај претседателот Доналд Трамп. Клубот соопшти дека тие сè уште не добиле покана од Белата куќа. „Сè уште не сме добиле покана, а одлуката ќе ја донесеме кога и доколку биде потребно“, соопштија од клубот. Медиумите во вторникот ја пренесоа информацијата дека играчите на Голден Стејт на тајно гласање решиле да не одат на приемот кај контроверзниот американски претседател. Голден Стејт пред две дена ја освои титулата во НБА лигата, втора во последните три години, откако славеа со 4-1 во финалната серија против Кливленд.
| | веќе видена | слични

Новиот шампион во НБА Лигата, Голден Стејт Вориорс, го одби традиционалниот прием во Белата куќа кај претседателот Доналд Трамп. Кошаркарскиот клуб од Оукленд на чело со Стив Кер, веднаш по освојувањето на титулата донесоа одлука да не одат во претседателската палата поради протест кон претседателот Трамп. Се претпоставува дека одлуката е донесена поради говорите на тренерот Кер кој е противник на американскиот претседател.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Голден стејт вориорс си ја вратија титулата шампиони во најсилната светска лига, НБА, откако го победија веќе поранешниот првак Кливленд кавалирс со 4-1 во победи, а со 129-120 дома во петтиот меч од финалната серија.За популарните „воини“ од Оукленд ова е петта титула во историјата на клубот, а втора во последните три години, откако победија и во финалето во 2015 година, и тогаш против Кливленд. Оваа титула ќе остане запаметена во т.н Беј област каде што се наоѓа Оукленд на западниот брег веднаш до Сан Франциско, оти е прва освоена на домашен терен по 43 години, од 1974 година кога бејзбол-тимот на Оукленд атлетикс ја освоил титулата со победа на домашен терен.Голден стејт титулата годинава ќе ја памети и потоа дека до неа стаса и со нов рекорд во победи во плејофот во кој имаа 94,1 отсто успешност на 17 меча во кои победија на 16, а загубија само еден, четвртиот финален на гости во Кливленд.За најкорисниот кошаркар (МВП) во финалето, крилото Кевин Дурант, ова е незаборавна сезона, оти ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Годинешното финале во НБА лигата, можеби и не понуди голема возбуда, со оглед на тоа дека само на два натпревари неизвесно беше до самиот крај Иако Голден стејт, беше доминантен и во петтиот натпревар против Кливленд кој се покажа решавачки за титулата, овој дуел имал рекордна гледаност. За разлика од минатогодишната борба за шампионскиот прстен каде повторно играа истите тимови и титулата се решаваше дури во седмиот натпревар, овој пат последната пресметка имала 25 милиони гледачи, што е најголем број кога во прашање е петтиот меч од финалната серија, по 1988 година или натпреварот кога Мајкл Џордан последен пат го освои шампионскиот прстен. Само за споредба колкава била заинтересиранста за името на годинешниот НБА првак говори и податокот, дека последниот дуел меѓу "коњаницата" и "воините" беше четири пати погледан од финалето на Стенли купот (хокеј кој важи за еден од најгледаните спортови во САД). Годинава беа упатени и многу критики на сметка на конкурентноста во финалето, кое за многумина не било ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Голден Стејт Вориорс ја освои НБА лигата, откако во финалето беа подобри со убедливи 4:1 против Кливленд Кавалирс, а веднаш по крајот на средбата се појавија и многу шпекулации. Дел од медиумите пишуваа дека играчите на Голден Стејт наводно на тајно гласање одлучиле да не заминат во посета на претседателот на државата Доналд Трамп, нешто што постои како непишано правило. Но, оваа информација е целосно неточна, па од тимот порачаа дека очекуваат најпрво да добијат покана од Белата куќа, по што дури потоа ќе разговараат и ќе одлучат дали ќе присуствуваат на таква церемонија. - На наша адреса нема пристигнато покана за присуство во Белата куќа, доколку ја добиеме, дури потоа ќе разговараме и ќе донесе одлука за неа, - истакнаа од тимот на Голден Стејт.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кошарка: Голден Стејт ја освоија шампионската титула во НБА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: