Колку и да си паметен не можеш да го возиш овој велосипед


Дестин е инженер кој на многу едноставен начин докажува дека без разлика колку е човек свесен за некои работи, тоа во никој случај не го прави паметен. Неколку негови пријатели, на шега направиле велосипед кој се движи обратно. Со едноставен механизам, направиле рачките да функционираат како кормилото на педалинките кои сигурно сте ги испробале некогаш во животот, кога вртите лево, тркалото од велосипедот оди десно. Предизвикот е многу едноставен – обидете се да го управувате. Дестин тврди дека нема шанси да ви успее, ниту од прва, ниту од втора, ниту десет пати да се обидете. Вели дека често држи предавање на различни факултети и нуди по 200 долари за оној кој ќе успее барем еднаш да заврти круг со педалите без да падне и никој не успева. Каде е штосот? Сите ние кои сме научиле да возиме велосипед, сме го научиле системот кој вклучува комбинирана употреба на повеќе сетила кои откако сме научиле да возиме делуваат многу едноставно бидејќи работат комплетно без да ги забележиме свесно. Кога ќе се обидеме ...
| | веќе видена | слични

Како самостоен мултимилијардер Ворен Бафет поседува големо знаење за сето она што е потребно за да се постигне успех. Тоа значи дека кога Ворен Бафет дава совети, останатите слушаат. Во продолжение е листа од најдобри совети на Ворен Бафет наменета за студентуте и младите луѓе. 1. Најпрво инвестирајте во себе - Како вистинска ѕвезда помеѓу инвеститорите, Бафет знае каде да пронајде вистинска вредност и им укажува на студентите да погледнат директно во неа. Инвестирањето во себе е една од ретките инвестиции над кои имате целосна контрола и неможете да изгубите. Ако во себе содржите вистински талент, а воедно успеете и да го максимизирате талентот во тој случај сте многу моќни. 2. Развивање на интегритет - На предавање на универзитет. тој ги прашал студентите, доколку имаат можност да земаат 10 посто од платата на некој нивен колега, до крајот на животот, кој ке биде тој што ке го одберат.'Најверојатно ќе ја одберете личноста со која најмногу се разбирате, таа со најголеми лидерски квалитети, и оној кој може ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Колку и да си паметен не можеш да го возиш овој велосипед

Од:
До кого (е-маил):
Порака: