СНУКЕР И ВО МАКЕДОНИЈА: Данилов ги одмери силите со Најџел Бонд

Најдобриот македонски снукер-играч одигра егзибициски меч со еден од најдобрите тренери за снукер Македонија беше домаќин на еден подобрите играчи на снукер и тренери Најџел Бонд. Тој присуствуваше на тридневна снукер-работилница на која можеше да се увери дека овој спорт има добра иднина и во Македонија. - За мене е лесно воочлив големиот напредок на снукерот во Македонија, имајќи предвид дека ова е моја четврта посета на вашата земја во која имам шанса да работам со играчи кои веќе имаат сериозен потенцијал. Посебно задоволство ми е што учествувам во инспирирањето на младите талентирани играчи и со нетрпение ги очекувам нивните учества и успеси на поголемите регионални и европски турнири - изјави Најџел Бонд по одржаните индивидуални тренинзи во Скопје. Бонд одржа тренинг-сесии и со млади перспективни играчи од македонските јуниорски школи. Меѓу нив, во моментов, со најголем потенцијал се Берат Јашари (18 години) и Стефан Кнежевиќ
| | веќе видена | слични

Вљубениците на снукерот во Македонија имаа ретка можност да уживаат во потезите на еден од најдобрите снукер-играчи во светот, Британецот Најџел Бонд (51), петти на светската ранг-листа во снукер, во сезоната 1996/97. Бонд четврти пат беше во посета на Скопје по покана од билјард-снукер клубот „Гран клуб“, кој е организатор на државните шампионати во билјард, билјард 10-ка и во снукер. Бонд ужива во работилниците, во друштвото и во храната.- Се чувствувам одлично во Македонија и во Скопје. Секое ново доаѓање тука ми е поубаво од претходното. Целта поради која сум тука е снукерот. Од последниот пат кога бев тука во Скопје, овој спорт добил повеќе приврзаници и една маса повеќе за снукер и среќен сум поради тоа. Македонија има потенцијал за оваа игра, а ме радуваат и насмеаните и желни за игра лица на новите играчи. Изненаден сум од медиумската покриеност на моето гостување и од големиот број снукер-играчи, кои пројавија интерес за оваа игра. Македонија е прекрасна, а особено сум воодушевен од храната, посебно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Евидентен е напредокот на снукерот во Македонија во последните години. Ова е главниот заклучок од тридневната снукер-работилница, која се одржа во Гран билијард и снукер клубот во Скопје, при посетата на реномираниот снукер професионалец и тренер Најџел Бонд. Снукер заедницата е во пораст, квалитетот на играчите е сѐ подобар, сериозно е зголемена професионалноста во организацијата на домашните снукер турнири и школи, а запознаеноста на публиката за овој спорт во Македонија, стимулирана од големите светски снукер турнири, но и од вакви настани, е сé помасовна. Бонд одржа едукативни тренинзи со најдобрите македонски снукер јуниори и вљубеници во овој спорт и неколку егзибициски натпревари со веќе афирмирани снукер играчи од Македонија, но и од регионот. „За мене е лесно воочлив големиот напредок на снукерот во Македонија, имајќи предвид дека ова е моја четврта посета на вашата земја во која имам шанса да работам со играчи кои веќе имаат сериозен потенцијал. Посебно задоволство ми е што учествувам во ...
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите снукер играчи во историјата, Најџел Бонд изминативе три дена престојуваше во Македонија. Тој, по четврти пат ја посети нашата држава, сега како гостин на „Гран билијард и снукер“ клубот од Скопје. „За мене е лесно воочлив големиот напредок на снукерот во Македонија, имајќи предвид дека ова е моја четврта посета на вашата земја во која имам шанса да работам со играчи кои веќе имаат сериозен потенцијал. Посебно задоволство ми е што учествувам во инспирирањето на младите талентирани играчи и со нетрпение ги очекувам нивните учества и успеси на поголемите регионални и европски турнири", изјави Најџел Бонд по одржаните индивидуални тренинзи во Скопје. Во насока на подобрување на квалитетот на снукерот во Македонија и негово етаблирање, во фаза на обука се домашни тренери кои до крајот на годината треба да бидат сертифицирани од EBSA (European Billiards and Snooker Association). Крајна цел е постигнување на уште поорганизирана форма на снукерот и негова афирмација како спорт во нашата земја.
| | веќе видена | слични

Останато

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 174 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија ...
сите 71 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 50 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва оствари средба со граѓани во Ѓорче Петров, каде народот совршено јасно вели НЕ за капитулантскиот ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СНУКЕР И ВО МАКЕДОНИЈА: Данилов ги одмери силите со Најџел Бонд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: