Најчести грешки кои не треба да ги правите на траките за трчање

Траките за трчање се најдобар избор за џогинг во затворени простории: омилени музички листи, трчање како да сте во парк. Меѓутоа, како и за било која друга физичка активност, потребно е одредената форма да ја постигнете на правилен начин, така што ќе намалите многу калории и ќе направите совршено тело. Во продолжение ви прикажуваме дел од најчестите грешки кои ги правиме на фитнес траките. 1. Не сте добро загреани Загревањето на телото пред тренинг е неопходна работа, бидејќи му помага на телото да се припреми на адекватен начин, да го забрза пулсот и дишењето, подготвувајќи ги мускулите за активноста која следува. Секако, не заборавајте да се загреете пред трчање. Пред да завршите со тренингот, може да шетате 5 минути со цел да го успорите вашето тело и вратите во нормален ритам. 2. Немате план Мора да имате секогаш план кој прво ќе го направите. Кога ќе трчате, колку долго, каква форма сакате да достигнете? Најпрвин, треба да развиете план колку пати неделно ќе трчате на траката, кое подоцна ќе ви стане ...
| | веќе видена | слични

Симптомите на настинка се следниве: болки во грлото и течење на нос. Потоа, доаѓа до затнување на носот и послаба кашлица. Покачената температура обично изостанува или малку е покачена во првите денови кај возрасните, додека кај децата е почеста. Не се одмарате доволно Спиењето помага имунитетот да работи како што треба. Кога ќе настинете, ви треба повеќе спиење и одмор, за да може вашето тело да се бори против вируси и да ви помогне да се излечите. Првите три дена, од почетокот на првите симптоми, повеќе одмарајте. Освен тоа, дури и кога сте здрави, ако сте ненаспиени и уморни, полесно ќе настинете затоа што вашиот имунитет е слаб и вашето тело е повеќе подложно на болести. Според една студија, луѓето кои спијат помалку од 7 часа се речиси три пати повеќе склони кон болести отколку оние кои спијат осум или повеќе часа. Не пиете доволно течности Кога човек ќе се разболи, станува лесно дехидриран, а болното грло може да направи да пиете помалку вода од вообичаеното. Исто така, покачената температура ја ...
| | веќе видена | слични

Настинката во просек трае четири до шест дена, а доколку симптомите потраат подолго, веројатно нешто правите погрешно. Настинката може да биде предизвикана од 200 различни вируси и не се лекува со антибиотици бидејќи вирусите на нив не реагираат. Обично првин се појавува болка во грло и течење на нос. Потоа доаѓа до затнување на носот и послаба кашлица. Зголемена температура обично нема, но е лесно накачена во првите денови, пишува WebMD. Еве кои се најчестите грешки што ги правиме кога сме настинати: 1. Не пиеме доволно течности Кога човек ќе настине лесно може да дехидрира, а болното грло прави помалку да ви се пие вода. Затоа, во случај на настинка внесувајте доволно течности во вид на супа, чај/компот или вода. Воздржете се од кофеин и алкохол, бидејќи ги извлекуваат течностите од телото. 2. Не одмараме доволно Спиењето помага имунитетот да функционира како што треба. Кога ќе настинете потребно е повеќе сон и одмор за да може телото да се избори со вирусите. Првите три дена од појавата на првите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Настинка предизвикуваат преку 200 видови различни вируси и не се лекува со антибиотици, бидејќи вирусите на нив не реагираат.Обично, прво се јавуваат болки во грлото и течење на нос. Потоа, доаѓа до затнување на носот и послаба кашлица. Покачената температура обично изостанува или малку е покачена во првите денови кај возрасните, додека кај децата е почеста.Не се одмарате доволноСпиењето помага имунитетот да работи како што треба. Кога ќе настинете, ви треба повеќе спиење и одмор, за да може вашето тело да се бори против вируси и да ви помогне да се излечите. Првите три дена, од почетокот на првите симптоми, повеќе одмарајте.Освен тоа, дури и кога сте здрави, ако сте ненаспиени и уморни, полесно ќе настинете затоа што вашиот имунитет е слаб и вашето тело е повеќе подложно на болести.Според една студија, луѓето кои спијат помалку од 7 часа се речиси три пати повеќе склони кон болести отколку оние кои спијат осум или повеќе часа.Не пиете доволно течностиКога човек ќе се разболи, станува лесно дехидриран, а ...
| | веќе видена | слични

Доколку сте жедни, тоа значи дека сте дехидрирале и дека на вашиот организам под итно му е потребна течност. Сепак, ова не е единствениот знак дека на вашето тело му треба вода. Дехидратација се случува кога вашето тело побрзо ја троши течноста отколку што ја добива. Ова се некои од симптомите дека сте дехидрирани: Грчеви во мускулите – Кога губите течности, мускулните влакна праќаат сигнал до мозокот дека нешто не е во ред и почнуваат да се грчат. Исто така, и кога вежбате се губат течности и се создава дисбаланс на електролитите во мускулите. Се зголемува желбата за слатки – Црниот дроб ја користи водата за да функционира и да ги извршува своите задачи во кои спаѓа и отпуштање на гликогенот. Ако црниот дроб не го добие своето гориво, тогаш не може да функционира како што треба и целиот систем се нарушува. Тогаш добиваме потреба да јадеме, посебно слатка храна. Тоа е уште еден од знаците дека на телото му треба вода. Се чувствувате малакасни и ви се врти – Доколку вашето тело е доволно хидрирано, тогаш и ...
| | веќе видена | слични

Останато

– На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на ...
сите 322 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 411 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 128 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најчести грешки кои не треба да ги правите на траките за трчање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: