Зошто треба да ги конзумираме црешите?

Црешите го подобруваат апетитот, ги јакнат крвните садови и помагаат да се исфрлат штетните материи од телото. Црешите се добар извор на минерали, како што се: калиум, железо, цинк и манган. Калиумот е минерал добар за здравјето на срцето, важен дел од клеточните и телесните течности, кој помага во регулацијата на работата на срцето и крвниот притисок. Исхраната богата со цреши се покажала како добра за редуцирање на килограмите, особено оние кои се наталожени околу половината и кои се главен фактор ризик за срцеви заболувања. Црешите се покажале како корисни за намалувањето на ризикот од појава на рак на дебело црево и во забавувањето на растот на канцерогените клетки кај ракот на дојка. Црешите имаат анти-инфламаторно дејство односно ги ублажуваат воспаленијата, болката и се лек за оние кои страдаат од главоболка. Еве 10 причини зошто треба да ги конзумираме црешите: Црешите се богати со провитамин А, витамини од групата Ц и Д, железо, калиум, натриум, магнезиум, калциум и фосфор. Ги активираат ...
| | веќе видена | слични

- Имате нешто да пријавите?" - Тоа не е најважното прашање во животот, му одговараш на граничниот службеник по што му вадиш Библија и го прашуваш дали има 10 минути за да му објасниш за што се работи. Генијално.
| | веќе видена | слични
2 копии

Црешите се богати со витамини Ц, Б и А, биофлавоноиди, елагична киселина, антоцијанин и мелатонин. Овие состојки помагаат во борбата против ракот, во превенцијата на срцевите заболувања, ги намалуваат болките предизвикани од артритис и гихт, како и главоболките, а ги ублажуваат и симптомите на фибромијалгичниот синдром. Црешите му помагаат на телото да произведува мелатонин на сигурен и здрав начин, а ги подобруваат и физиолошките и менталните функции. Свежите цреши се добри за отстранување на физичката и менталната исцрпеност, а киселите цреши помагаат во подобрувањето на расположението. Истражувањата покажале дека консумирањето цреши може да помогне и во подобрувањето на здравјето на коските. За тоа веројатно заслужни се антиоксидантите што можат да се најдат во црешата, меѓу кои најздрави се флавоноид антицијанинот и керацетинот. Слични ефекти врз здравјето имаат и вишните. (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) Превенција на срцевите заболувања Според научните истражувања, флавоноидите што можат да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 386 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 339 | | | веќе видена

Поп дивата Јелена Карлеуша работела со своите кандидати во студиото на Гранд кога дознала дека на Интернет се вртрле фотографиите за кои се тврди дека биле ...
сите 225 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, денеска соопшти дека неговата партија поднела иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на законот ...
сите 332 | | | веќе видена

 Интервентни мерки против загадувањето на воздухот генерално се почитуваат на целата територија на општина Аеродром, покажува вонредниот надзор градилиштата, ...
сите 197 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 437 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто треба да ги конзумираме црешите?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: