Вистината за енергетските пијалаци

Наглото подигање на нивоата на шеќер и кофеин во телото може да направи повеќе штета отколку корист.Енергетските пијалаци доаѓаат во привлечни бои и примамливи вкусови. Тоа особено многу ги привлекува младите. Но, дали енергијата што ја даваат навистина помага?Кофеински и шеќерен шокЕнергетските пијалаци содржат висок процент на кофеин и шеќер, а тоа прави да се чувствуваме свежи и полни со енергија. Но, тој висок процент на кофеин и шеќер истовремено предизвикува забрзано работење на срцето и проблеми со спиењето.Наспрема тоа што шеќерот првично дава енергија, потоа следува состојба на нагло опаѓање на енергијата или шеќерен колапс (т.н. sugar crash). Затоа енергетските пијалаци не се добри за спортски активности. А не се добри ниту поради кининот што го има во нивниот состав, затоа што лошо влијае на коските. Високиот процент на шеќер ја зголемува и телесната тежина, а ги оштетува и забите. Стоматолозите препорачуваат овој вид пијалаци да не се земаат често, а по земањето устата да се чисти ...
| | веќе видена | слични

Луѓето во минатото научиле да произведуваат алкохол практично од сè, скоро да не постои плод што не може да биде ферментиран и дестилиран, а некои луѓе ова знаење го подигнале и на малку поинакво ниво воведувајќи бизарни додатоци што на пијалакот би требало да му дадат подобар вкус или некаква моќ. Порталот io9 направи листа на некои од најчудните и најбизарни алкохолни напитоци за кои е потребна вистинска храброст само да се погледнат, а камоли и да се пијат. Кумис Монголија е земја позната по својата љубов кон коњите, така што таму се прават пијалаци од млеко од кобила. Тоа млеко има 40 отсто помалку лактоза од кравјото млеко, многу е поздраво и тешко да се најде. Вино со змии, гуштери и шкорпии Овој пијалак е само за храбрите, ретко дека некој би се согласил да пие напиток во кој може да се видат умрени змии, гуштери и шкорпии. Пиво со вкус на крофна и сланина Овој изум е на Американците кои имаат огромна љубов кон пицата, сланината и брзата храна. Така, во САД може да се најде пиво со вкус на чоколадо, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 230 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 51 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 195 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 46 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вистината за енергетските пијалаци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: