Публиката во бунило, судијата се насмеа, ова го може само Томиќ (Видео)


Бернард Томиќ го победи сонародникот Ник Кирјос со 6-3, 6-4 во дуел на двајца контроверзни австралиски тенисери, но последниот поен на натпреварот не го виде речиси никој, освен судијата, кој истотака беше збунет, но после кратки колебање, прогласи поен, гејм, сет и меч за Томиќ. Томиќ направи трик, но потребно е да се види барем двапати, за да сфатите што всушност се случи при меч-поенот. Кирјос беше измамен и додека да сфати што се случи, топчето веќе падна двапати во негово поле. Ова беше меч од егзибициски турнир, па Кирјос не се налути, туку изјави дека ваков потег може да му текне само на неговиот пријател Томиќ, а не бил свесен дека го загубил поенот. Што се случи? Погледнете во снимката: Според ИТФ правилата, при сервис од долу, поенот ќе биде признат само ако топчето претходно не паднало на земја. Томиќ при сервисот не го тапна топчето од земја, па поенот е регуларен.
| | веќе видена | слични
2 копии

На егзибициски тениски меч меѓу австралискиот тенисер со хрватски корени, Бернард Томиќ, и контроверзниот Ник Киргиос, беше забележан можеби најбезобразниот сервис во историјата на тенисот. Томиќ, кој е познат по многуте испади, афери и невообичаени потези, се чини отиде чекор понапред. Тој од рака ја испушти топката како мислиш ќе ја удри од земјата неколкупати, но веднаш потоа низ нозе ја упати во полето на противникот, а со другата рака сè уште тактизира како да се подготвува за сервис. Во прв момент никој од присутните не разбра што се случува, а збунетиот судија по неколку секунди го призна поенот на Томиќ. Гледајте: Текстот Најбезобразниот сервис во историјата на тенисот е дело на Бернард Томиќ (видео) е превземен од МАКФАКС .
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 376 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 277 | | | веќе видена

„Криминалот е заштитен знак на СДСМ, а криминалците си помагаат едни на други.Лица поврзани со СДСМ осомничени за тежок криминал, наместо да се соочат со ...
сите 215 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски и претседателот на Комисијата за надворешни работи на СДСМ, Едмонд Адеми се ...
сите 218 | | | веќе видена

Холивудската ѕвезда Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер за македонскиот документарец „Медена земја“ напиша: „Колку совршен филм за овој ...
сите 141 | | | веќе видена

Богатата лепеза на игри е достапна за обложувачите и денес. Специјалот на Sport Life содржи два ракометни спектакли преку кои може да се дојде до добивка, ...
сите 211 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Публиката во бунило, судијата се насмеа, ова го може само Томиќ (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: