Официјално: Данило Д`Амброзио нов играч на Интер


Она што се шпекулираше изминатите 2 недели денеска се официјализираше. Данило Д`Амброзио е нов играч на Интер. Данило Д`Амброзио до вчерашниот играч и капитен на Торино денеска потпиша договор со Интер до 30 јуни 2018 година. Сумата што Интер ќе ја плати за овој играч изнесува 1.5 милиони евра и 50% од Марко Бенази и Коломби. Играчот ќе заработува околу 1 милион евра по сезона. Данило Д`Амброзио е роден на 9 Септември 1988 година, во тимот на Торино играше 3 сезони а пред тоа има настапувано за Јуве Стабија и Потенѕа. Ги има поминато сите селекции на репрезентацијата на Италија но сеуште чека на повик и за А-селекцијата. Неговата позиција е десен офанзивен бек а по потреба може да игра и на левата страна. Д`Амброзио ќе го носи дресот со број 33. Му посакуваме многу среќа и успех во дресот на Интер.
| | веќе видена | слични

Заврши првиот месец во 2014 година во кој Интер не успеа да забележи победа. Па повторно следи истото прашање, ќе успее ли конечно да дојде до првата победа во 2014 година? Интер гостува во Торино на Јувентус Арената против актуелниот шампион во едно од најголемите дерби натпревари на планетава, Дерби на Италија број 215. Во Серија А овие две екипи копјата ги вкрстиле 185 пати, Јувентус е подобар во меѓусебните дуели со скор од 81 победа 56 порази и 46 ремија. Оваа сезона Јувентус на домашен терен сеуште нема пораз, но така беше и лани кога после 49 натпревари без пораз во Торино, четата на Антонио Конте беше поразена од Интер со резултат од 3-1, тоа беше и прв пораз на Јувентус на својот нов стадион. Интер се мачи со формата оваа сезона, на последните 10 натпревари има само 1 победа. Што се однесува на составите, Јувентус ќе биде без суспендираниот Џиџи Буфон кој заработи црвен картон на минатиот натпревар против Лацио, повреден е Кваљарела а новото засилување Освалдо не се најде на списокот од 22 играчи ...
| | веќе видена | слични

Интер нема да смета на новото засилување Ернанес и Фреди Гуарин на утрешното гостување кај Јувентус. Тренерот Валтер Мацари денеска го објави списокот на фудбалери кои ќе бидат во комбинација за дерби натпреварот на кој домаќините сепак ќе ја имаат улогата на голем фаворит. Ернанес го комплетираше својот трансфер од Лацио изминативе денови и се уште не е подготвен за дебито во својот нов клуб, додека Гуарин е надвор од тимот откако раководството на Интер не му дозволи да замине во Јувентус. - Фудбалер не може да биде максимално концентриран кога е инволвиран во сериозни трансфер шпекулации“, - изјавил Мацари во однос на неиграњето на Колумбиецот на утрешната средба. Камбијасо е повреден и затоа нема да биде во тимот, додека кај домаќините нема да дебитира Пабло Освалдо кој дојде на заем од екипата на Саутемптон.
| | веќе видена | слични

Мирко Вучиниќ се најде во тимот за утрешниот натпревар против Интер, додека пак покрај суспендираниот Буфон натпреварот го пропуштаат и најновото засилување Даниел Освалдо кој денес го имаше првиот тренинг со новите соиграчи како и Фабио Кваљарела кој има грип. За утрешниот натпревар е повикан и голманот на младинскиот тим Џанмарко Вануки . Ова се фудбалерите на кои тренерот Конте ќе смета за Дербито на Италија: 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 7 Пепе 8 Маркизио 9 Вучиниќ 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 15 Барѕаљи 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо 36 Вануки
| | веќе видена | слични

Офанзивниот играч за врска на Лацио со солзи во очите се збогуваше со навивачите на Лацио и премина во екипата на Интер. После три и пол години Хернанес го напушта Рим и се преселува во Милано каде што денес треба да потпише за милански Интер. При напуштањето на тренинг центарот на Лацио, Бразилецот не можеше да ги сокрие солзите. Хернанес ги објасни своите солзи: „Плачев затоа што имав можност да останам во Рим, во градот што го сакам, кај навивачите што ги сакам. Но, јас му реков на претседателот Лотито да ме пушти да си одам затоа што мислам дека тоа е најдобро за мојата кариера“, изјави Хернанес, а за неговото емотивно збогување проговори и тренерот на Интер, Валтер Мацари: „Зад секоја улога постои личност, како што и зад секој тренер постои човек. Хернанес е страшен дечко, секогаш сум го знаел тоа“, изјави Мацари. Освалдо пристигна во Торино Се чини дека фудбалерот на Сатуемптон и поранешен напаѓач на Рома ќе ја продолжи својата кариера во Јувентус. Освалдо денес пристигнал во Торино каде што откако ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повремениот репрезентативец на Италија и најскапа аквизиција во клупската историја на англискиот премиерлигаш Саутемптон, Даниел Пабло Освалдо, во текот на денешниот ден и официјално ќе биде претставен како последна зимска аквизиција на актуелниот шампион на Италија, тимот на Јувентус. Челниците на Јувентус ќе платат околу 500 илјади евра за 6-месечната позајмица на проблематичниот дефанзивец, а на крајот од актуелната сезона ќе можат да го откупат неговиот договор но официјалната понуда до Саутемптон не смее да биде помала од 18 мил. евра. Предводникот на “старата дама”, Антонио Конте сега ќе има на располагање шест напаѓачи, а освен на Освалдо, до крајот на актуелната сезона, трофејниот стручњак ќе може да располага и со услугите на Карлос Тевез, Фернандо Љоренте, Себастијан Џовинко, Мирко Вучиниќ и Фабио Кваљарела.
| | веќе видена | слични

Старата Дама пренесе дека Даниел Освалдо пристигнал во Торино на медицински прегледи. Напаѓачот пред почетокот на сезоната се пресели во Саутемптон, но по само шест месеци поминати на ’Островото’, неговата авантура во Премиер лигата завршува. Репрезентативецот на Италија се враќа во Серија А, откако Јувентус постигна договор со ’Светците’ за позајмица до крајот на сезоната. Се говори дека ’Старата Дама’ за оваа зделка ќе плати околу 400 000 евра. Јувентус исто така има опција по крајот на сезоната во целост да го откупи договорот на играчот за 18 милиони евра. „Даниел Освалдо во моментов е на лекарски прегледи во Торино, во Институтот за Спортска Медицина, а потоа ќе направи тестови во клиниката Форнака ди Сесанти и Исокинетик” - гласеше извеестувањето на лидерот во Серија А.
| | веќе видена | слични

Проблематичниот напаѓач Пабло Освалдо и дефинитивно е ново засилување на Јувентус. Тој денеска пристигна во Торино, а по лекарските прегледи се очекува трансферот да биде официјализиран. Според договорот со неговиот досегашен клуб Саутемптон, Освладо во Јувентус до крајот на сезоната ќе настапува како позајмен фудбалер, а потоа „Старата дама“ за сума од 18 милиони евра ќе го откупи неговиот договор. Со оглед на тоа дека Мирко Вучиниќ одби да се пресели во Зенит, Валенсија и Арсенал, сега Антонио Конте има шест напаѓачи, Тевез, Љоренте, Вучиниќ, Освалдо, Џовинко и Кваљарела. Сепак, италијанските медиуми пишуваат дека до крајот на денот, односно до крајот на преодниот рок кој завршува вечерва на полноќ постои можност Кваљарела и Вучиниќ да ги сменат клупските бои. Првиот би можел да се пресели на позајмица во Монако, а вториот би можел да биде продаден на Интер.
| | веќе видена | слични

Јувентус и Саутемптон веќе ја договорија позајмицата на Пабло Освалдо кој денес пристигна во Торино за да ги изврши рутинските медицински прегледи и да стави потпис на договорот. Напаѓачот сезонава се пресели од Рома во Саутемптон, но англискиот клуб реши да не смета на неговите услуги откако предизвика инцидент на еден од тренинзите. Јувентус ќе го добие италијанскиот репрезентативец во наредните шест месеци за сума од 400.000 евра, и ќе има можност да го откупи неговиот договор на крајот на сезоната за сума од 20 милиони евра. Предводникот на „старата дама“, Антонио Конте сега ќе има на располагање шест напаѓачи, а освен на Освалдо , до крајот на актуелната сезона ќе може да располага и со услугите на Карлос Тевез, Фернандо Љоренте, Себастијан Џовинко, Мирко Вучиниќ и Фабио Кваљарела.
| | веќе видена | слични

Генералниот директор на Старата дама, Џузепе Марота, изјави дека неговиот клуб со интерес го следи Дани Освалдо, фудбалерот на Саутемптон. Освалдо минатата година од редовите на Рома се пресели во екипата на англискиот премиерлигаш за 18 милиони евра. Иако од таборот на „Старата дама“ не е потврдено и велат дека се уште ништо не е готово, италијанските медиуми пренесуваат дека тој веќе се договорил со италијанскиот шампион и до крајот на денот се очекува трансферот да се официјализира. Освалдо во Торино би пристигнал на позајмица до крајот на сезоната, а потоа неговиот договор би бил откупен од Саутемптон. „Имаме желба да го донесеме Освалдо, меѓутоа и други клубови се во игра. Тој е одличен фудбалер, а пред да тргнеме по некого, мора и да продадеме некој друг играч“, изјави вчера директорот на Јувентус Марота. Арсенал, Валенсија и Зенит се интересираат за црногорскиот фудбалски интернационалец Мирко Вучиниќ, но според информациите тој ги одбил овие понуди и изразил подготвеност да остане во Торино. Доколку ...
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 224 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Официјално: Данило Д`Амброзио нов играч на Интер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: