Нагатомо: `Сакам да бидам како Занети`

Јуто Нагатомо дал кратко интервју за Скај Италија во кое вели :” Сакам да постигнувам повеќе голови. Сакам да бидам како Занети ” Во интервјуто зборува за наредниот натпревар на Интер против Фиорентина, потоа за неговата иднина во Интер и во репрезентацијата. “ Ни следува тежок натпревар, Фиорентина е одлична екипа. Навистина се подготвуваме и сакаме да победиме. ” Toj o ваа сезона неколку пати се запиша на листата на стрелците : “ Сакам да постигнувам голови. Играм на добра позиција сезонава и сакам да постигнам уште повеќе. ” Значењето на капитенската лента за него “ Навистина сум почестен што бев во можност да ја носам капитенската лента и сакам да им се заблагодарам на сите кои ми помогнаа да стигнам до тоа, вклучувајќи ги моите навивачи и моите соиграчи. ” Атмосферата во тимот: “ Секогаш е навистина важно да работиш многу. Јас уживам во ова што го правам. Тренираме навистина добро во моментов. Мислам дека имаме солидни шанси да играме во Европа наредната година. ” Значењето на Хернандес и Занети “ ...
| | веќе видена | слични

24тото коло од најсилната италијанска лига ни го носи дербито на колото, на Артемио Франки во Фиренца гостува Интер. На овој стадион тимот на Интер последен пат славел победа во 2011 година кога победи со резултат од 2-1. На последните 10 натпревари во Фиренца Интер има скор од 4 победи, 4 нерешени и 2 порази. Минатата сезона на овој стадион Фиорентина го декласираше Интер со високи 4-1. Но моменталната ситуација налага ист епилог како оној лани, Фиорентина игра во извонредна форма, моментално се наоѓа на 4то место со 3 бода позади Наполи и 8 бода пред Интер и Верона кои го делат 5тото место. Интер се мачи со формата, минатиот викенд едвај успеа да го совлада Сасуоло и тоа беше прва победа во 2014 година. Амбициите на тимот беа место во Лигата на Шампионите но најверојатно нема да биде ништо од тоа. За овој натпревар Винченцо Монтела тренерот на Фиорентина ќе биде без услугите на суспендираниот Борха Валеро клучната фигура во овој тим, листата на повредени играчи е долга а на неа се наоѓаат Хегази, Роси, ...
| | веќе видена | слични

Темпераментниот Симеоне  за време на кариерата како фудбалер цели две сезони настапуваше за гигантот од Милано , Интер. -Се сеќавам на времето кога играв за Интер, тоа секако се убави спомени. Среќен сум што слушам дека навивачите на Интер сакаат да се вратам во тимот како тренер. Сепак, засега сум сконцентриран на Атлетико Мадрид . Еден ден би можел да бидам тренер на Интер, изјави Диего Симеоне. Долгогодишниот репрезентативец на Аргентина настапуваше во дресот на Интер од 1997 до 1999 година и со гигантот од Џузепе Меаца го освои трофејот во Купот на УЕФА. Симеоне порача дека и денеска редовно одржува контакт со тимот од Милано преку неговиот сонародник капитенот на „црно сините “ Хавиер Занети. „Интер како и Милан се наоѓа во период на транзиција. Двете екипи имаат добри тренери и сигурен сум дека ќе се врата на патот по кои одеа во минатите сезони , кога освојуваа титули, заклучи Симеоне.  
| | веќе видена | слични
2 копии

Тренерот на мадридски Атлетико, Диего Симеоне, изјави дека има желба да работи во Интер, клубот за кој играше две сезони. „Паметам кога настапував во Интер, тоа ми се убави спомени. Пријатно е што слушам дека навивачите имаат желба да им бидам тренер“, вели младиот аргентински фудбалски стручњак. „Меѓутоа, сега фокусот ми е Атлетико Мадрид. Иако, би можел да работам на „Џузепе Меаца“, додава Симеоне за италијанските медиуми. Аргентинецот за „нероаѕурите“ играше од 1997-та до 1999-та година и во тој период го освои УЕФА купот. Тој наведува дека постојано разговара со капитенот на Интер, ветеранот сонародник Хавиер Занети. „Интер, како и Милан, се наоѓа во интересен период. Имаат добар тренер и сигурно дека ќе успеат да бидат добри како претходните години“, заклучи Симеоне. Неговата актуелна екипа во осминафиналето на Лигата на шампионите ќе игра двомеч со градскиот ривал на Интер, составот на Милан.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Алтетико Мадрид Диего Симеоне во изјава за италијанските медиуми изјави дека на неговиот тим ќе му биде многу тешко против Милан, без разлика на кризата во која се наоѓаат ’росонерите’. Атлетико Мадрид ќе се испрати против Милан како фаворит во четвртфиналето во Лигата на шампиони, а тоа воопшто не му се допаѓа на Диего Симеоне. „Милан е секогаш многу посилен во ЛШ отколку во Серија А. Треба да бидеме многу внимателни бидејќи сигурно нема да се сретнеме против оној тим од Серија А туку против еден друг Милан. „Росонерите“ се трансформираат кога играат во Европа и знам дека ќе биде многу тешко“, изјави Симеоне. „Вистина е дека се наоѓаат во тежок период на транзиција, но сеуште во својот тим имаат големи шампиони кои можат да решат натпревар со еден потег. Марио Блаотели е еден од најдобрите напаѓачи во светот, и може да направи разлика на терен. Против нас Милан ќе го покаже најдоброто од себе си, затоа не ми се допаѓа улогата на фаворит“, заклучи Симеоне. Аргентинецот на крајот ја коментираше ...
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 215 | | | веќе видена

На средбата двајцата размениле мислења за севкупните билатерални односи меѓу двет земји и констатирале дека тие се пријателски, со интензивни контакти на ...
сите 236 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нагатомо: `Сакам да бидам како Занети`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: