„Претприемач на годината“ по 6ти пат

2 копии

Традиционално и годинава 6-ти пат на 17 декември со почеток во 19 часот во хотелот Александар Палас, во рамките на манифестацијата „Претприемач на годината" ќе се избираат најдобрите претприемачи во земјава. Наградата „Претприемач на годината“ е воспоставена во 2007 година по иницијатива на Сојузот на стопански комори. Мотивот е да се наградат и да се промовираат успешните претприемачи во Македонија. Oрганизациите кои се приклучија на оваа идеја Македонска развојна фондација за претпријатија и Стопанска комора на Северозападна Македонија, сметаат дека на овој начин може да се влијае на свеста за развој на претприемништвото во Македонија. Важноста на претприемништвото за домашната економија е неспорна, а претприемачите, актерите во тој процес се движечката сила за промени и прогрес или како што би рекол Шумпетер, претприемачите се неопеани херои. Тие креираат нови претпријатија преку чистата сила на нивната волја и имагинација и со нивната работа се одговорни за најбенигниотразвој во историјата на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Сојузот на стопански комори на Македонија во рамките на манифестацијата „Претприемач на годината“ ќе ги избере најдобрите претприемачи во земјава. И оваа година, ќе биде доделена прва и втора награда за најуспешни претприемачи во доменот на микро претпријатија и прва и втора награда во доменот на мали претпријатија. Изборот се врши врз основа на податоци што Координативното тело на „Претприемач на годината“ ги добива од Централниот регистар на Република Македонија. За најдобри микро и мали претприемачи се сметаат оние, кои во последните три години од работењето, имаат зголемување на бројот на вработените, постојан раст на приходите и добивката, како и раст на инвестициите. Наградата „Претприемач на годината“ започна да се доделува во 2007 година по иницијатива на Сојузот на стопански комори, а целта е да се наградат и да се промовираат успешните претприемачи во Македонија.
| | веќе видена | слични

И оваа година, ќе биде доделена прва и втора награда за најуспешни претприемачи во доменот на микро претпријатија и прва и втора награда во доменот на мали претпријатија. Изборот се темели на податоци што Координативното тело на „Претприемач на годината“ ги добива од Централниот регистар на Република Македонија. За најдобри микро и мали претприемачи се сметаат оние, кои во последните три години од работењето, имаат зголемување на бројот на вработените, постојан раст на приходите и добивката, како и раст на инвестициите. Наградата „Претприемач на годината“ е воспоставена во 2007 година по иницијатива на Сојузот на стопански комори. Мотивот е да се наградат и да се промовираат успешните претприемачи во Македонија.
| | веќе видена | слични

По шести пат годинава ќе се одржи избор на најдобрите претприемачи на манифестацијата која ќе се одржи на 17 декември од 19 часот во „Александар Палас.“ Ќе биде доделена прва и втора награда за најуспешни претприемачи во микро претпријатија и прва и втора награда во категоријана мали претпријатија. Ќе биде доделена награда и од Министерството за економија, кое е покровител на манифестацијата „Претприемач на годината“. Ко-организатор на настанот е Националниот центар за развој на иновации и претприемачко учење (НЦДИЕЛ). Координативното тело на манифестацијата добива податоци од Централниот регистар, а за најдобри микро и мали претприемачи се сметаат оние кои во последните три години имаат раст на бројот на вработените, постојан раст на приходите и добивката, како и раст на инвестициите. Претпријатија се покануваат да учествуваат во крајниот избор, а него го прави Координативното тело, составено од претставници на вклучените организации, според одредени критериуми. Наградата е воспоставена во 2007 година на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 88 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 103 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 77 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 254 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Претприемач на годината“ по 6ти пат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: