Две награди за документарецот „Мојот превртен свет“ на SEEfest во Лос Анџелес

2 копии

Документарниот филм „Мојот превртен свет“ (My World Upside Down) на режисерката Петра Селишкар и директорот на фотографија Бранд Феро доби Специјална награда од жирито за најдобар документарен филм и награда за најдобра фотографија во документарен филм на 12. ЈИЕфест (SEEfest) во Лос Анџелес. Филмот е копродукција меѓу Македонија, Словенија и Хрватска. Македонската премиера на „Мојот превртен свет“ беше на отворањето на седмиот Фестивал на креативен документарен филм „МакеДокс“, на 20 август 2016 во Скопје. - Филмот е приказна базирана на музика со песните на култниот словенечки актер, режисер, поет, писател и кловн Фране Милчински - Јежек. Во продукција на „Петра Пан филм продукција“, филмот е направен како македонско-словенечко-хрватска копродукција. Во музичкиот сегмент на филмот настапуваат и македонските музичари Тони Китановски со оркестарот „Черкези“, како и групата „Бернајс пропаганда“, соопшти „МакеДокс“. Фестивалот SEEfest е основан во 2002 година во Лос Анџелес и промовира филмови од Југоисточна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Документарниот филм „Мојот превртен свет“ на креативното дуо Петра Селишкар (режисерка) и Бранд Феро (директор на фотографија), кој што е ко-продукција меѓу Македонија, Словенија и Хрватска, на овогодинешното 12. издание на SEEfest во Лос Анџелес се закити со две награди: Специјална награда од жирито за најдобар документарен филм и награда за најдобра фотографија во документарен филм. Инаку, SEEfest(Фестивал за филмови од Југоисточна Европа) е фестивал, основан во 2002 година во Лос Анџелес, чиј што концепт е да ги промовира филмовите од Југоисточна Европа, особено филмови што ја раскажуваат пошироката приказна за неа. Фестивалот на овој начин се обидува да и ги отвори вратите на американската публика кон овој регион, промовирајќи ја културната различност на Југоисточна Европа преку годишна презентација на филмови и организирајќи конференции и ретроспективи за студенти и филмски работници со цел да се создадат можности за културна размена меѓу Јужна Калифорнија и Југоисточна Европа.
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 358 | | | веќе видена

Пејачката Александра Пријовиќ поради бременоста не присуствуваше на денешниот погреб на кралот на народната музика, Шабан Шаулиќ. Сепак таа реши на Инстаграм ...
сите 258 | | | веќе видена

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на ...
сите 330 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 194 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Две награди за документарецот „Мојот превртен свет“ на SEEfest во Лос Анџелес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: