Две награди за ОНЕ

3 копии

Операторот ОНЕ доби две награди за општествена одговорност од центарот за институционален развој со седиште во Скопје. Првата е за корпоративна филантропија за голема компанија за донација на медицинска опрема за 10 возила за брза помош во 10 градови низ Македонија, опремување на одделот за онкологија при Детската клиника во Скопје, изградба на стационар за бездомници. Втората награда е за Виктор Доневски, директор на оддел за односи со јавност за раководно лице кое дава стратешки поттик во развојот на општествената одговорност во Македонија. ОНЕ доби и признание за одговорност кон животната средина за проектот „Флипсват“ - за рециклирање на мобилни телефони.
| | веќе видена | слични

Признание од Центарот за институционален развој Од вкупно 47 номинации, околу 15 компании и индивидуи добија награди за општествена одговорност и филантропија, во рамки на настанот кој го организираше Центарот за институционален развој - ЦИРа. Наградите беа поделени во три главни категории, за општествена одговорност на претпријатијата, индивидуална филантропија и развој на филантропските практики. Зоран Стојановски, извршен директор на ЦИРа, вели дека целта на наградите е да поттикнат поголемa примена на општествено одговорните практики. “Во Македонија, се уште има бројни предизвици поврзани со општествената одговорност и филантропијата кои треба да ги постигнеме. Иако се зголемува бројката на општествено одговорни компании, се уште многу топ менаџери, гледаат на ваквите практики како на губење пари на компанијата. Дефинитивно, ни недостасува еден стратешки пристап кон оваа проблематика“, вели Стојановски. Да се биде општествено одговорен, не значи само компаниите да се свртат кон надвор, туку и да ...
| | веќе видена | слични

Од 47 номинирани, наградата за општествена одговорност ја добија петнаесет фирми и угледни бизнисмени За прв пат годинава ЦИР-а ја воведе и наградата за животна посветеност на филантропијата, а наградата ја доби бизнисменот Минчо Јорданов Со ветување дека во иднина ќе донираат во корисно општествени цели и ќе бидат уште поодговорни кон општествената заедница, најдобрите петнаесет фирми и поединци, четврти пат годинава, завчеравечер заминаа со годишните признанија за филантропија и општествена одговорност за 2010 година од Центарот за институционален развој (ЦИР-а). Награда за најдобар филантроп-поединец од Македонија доби професорот Љупчо Ајдински, а од дијаспората Наќе Туфекџиев, Македонец од Шведска. Од претпријатијата, награда за одговорен однос кон животната средина доби компанијата „Макпетрол“, за корпоративна филантропија за големи фирми, мобилниот оператор „Оне“, а наградата за севкупна општествена одговорност за големи претпријатија ја доби Комерцијална банка. За прв пат годинава ЦИР-а ја воведе и ...
| | веќе видена | слични

Доделени наградите на Центарот за институционален развој Дневниот економски весник „Бизнис” ја доби наградата за филантропија и општествена одговорност за 2010 година на Центарот за институционален развој ЦИР-а. Во конкуренција од четириесет и седум компании и индивидуи, „Бизнис“ е меѓу најдобрите петнаесет во категоријата „Филантропски практики“,со награда за медиум кој дал придонес за развој на филантропски практики во текот на минатата година.На свечената манифестација за значењето на филантропијата и општествената одговорност зборуваше извршниот директор на ЦИР-а Зоран Стојковски,потенцирајќи дека треба да се подаде рака и да се пружи помош секогаш, бидејќи со тоа се прави добро дело. Наградените компании и поединци, со своите дела, кои ги направиле минатата година, покажале дека имаат големо срце и дека несебично се активирале со цел да помогнат некому. Дневниот економски весник „Бизнис“,пак, поради природата на својате дејност, докажа дека е одговорен пред општеството, вклучувајќи се во мисијата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Компанијата ОNЕ ја доби првата награда за корпоративна филантропија за голема компанија и специјална награда за Виктор Доневски, директор на одделот за односи со јавност за раководно лице кое дава стратешки поттик во развојот на оштествената одговорност во Македонија на изборот организиран од Центарот за институционален развој (ЦИРА). ОNЕ доби признание и за одговорен однос кон животната средина за преоктот Flipswap - рециклирање на мобилни телефони. Овогодинешната награда ОNЕ ја доби за проектите - Донација на медицинска опрема за 10 возила на брза помош во 10 градови низ Македонија; Поддршка за одделот за онкологија при детската клиника во Скопје; Изградба на стационар за бездомници, а ОNЕ ги координираше сите активности на повеќе од 13 словенски компании и во релативно кус временски рок успеа да собере средства за целосно опремување на стационарот. - Се надеваме дека преку нашиот пример ќе придонесеме уште повеќе за уште добри проекти кои ќе донесат бенефит на заедницата. Ова признание преставува и голема ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 214 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 292 | | | веќе видена

Имотот во Чешка на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков ја зголемува околноста тој да се даде во бегство, продавајќи го огромниот имот од ...
сите 159 | | | веќе видена

Владата размислува и ќе донесе одлука да испрати барање за повлекување на одлуката за азил на Никола Груевски, од причини што доколку одлуката е заснована врз ...
сите 368 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Последните официјални податоци на Државниот завод за статистика го потврдуваат тоа. Економските политики даваат резултат. Просечната плата во месец септември ...
сите 246 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Две награди за ОНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: