Познати детаљи од несреќата на Шумахер


Познати детаљи од несреќата на Шумахер Обвинителот на Албервил Патрик Кенси соопшти денеска дека камерата што Михаел Шумахер ја носел на кацигата за време на несреќата во Марибел открила битни детаљи од неговиот пад. Кенси, како што јавуваат агенциите, изјави дека до несреќата дошло кога Шумахер ја напуштил скијачката писта, а потоа една скија заринкала во камен, поради што загубил контрола и при паѓање, удрил во камен. Несреќата се случи на 29 декември, од кога Шумахер е во кома во болница во Гренобл. Лекарите за сега избегнуваат да дадат какви било прогнози за неговото заздравување. „Шумахер се нашол на раскрцнива мѓу црвената и сина патека, ја следел црвената, излегол од неа. Тој е мошне искусен скијал, но една од неговите скии удрила во камен, поради што паднал и при тоа удрил со главата во друг камен. Каменот во кој удрил бил осум метри надвор од пистата, а тој паднал девет метри надвор од неа. Снимката дава доста информации и ги потрврдува нашите првобитни заклучоци“, изјави Кенси. Според него, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Седумкратниот шампион во Формула 1, Михаил Шумахер, кој моментално се наоѓа во вештачка кома по несреќата за време на неговото скијање на француските Алпи, ќе се здобие со наградата "Жолт ангел". Седумкратниот шампион во Формула 1, Михаил Шумахер, кој моментално се наоѓа во вештачка кома по несреќата за време на неговото скијање на француските Алпи, ќе се здобие со наградата "Жолт ангел". Се работи за награда која се доделува за залагањето за сигурност и безбедност во сообраќајот, а според зборовите на организаторите, Шумахер е прогласен за победник по несреќата која ја доживеа поради која му беа направени две операции при што му е изваден половина череп. За потсетување, Шумахер е во вештачка кома од 29 декември.
| | веќе видена | слични

Седумкратниот шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, не е починат, иако голем број на страници на „Фејсбук“ создадоа паника со лажните вести за неговата смрт. На „Твитер“, пак, многу брзо се рашири и #RIP Schumacher, каде илјадници обожаватели од целиот свет оставија своја порака за „починатиот“ шампион. Иако е во критична состојба и во кома, лекарите велат дека Шумахер е стабилен.
| | веќе видена | слични
2 копии

Седумкратниот шампион на Формула 1, Михаил Шумахер, кој од 29 ноември е во вештачка кома по несреќата за време на скијањето на француските Алпи, според лекарите можеби до крајот на годината ќе можеме да го видиме насмеан на телевизија. Седумкратниот шампион на Формула 1, Михаил Шумахер, кој од 29 ноември е во вештачка кома по несреќата за време на скијањето на француските Алпи, според лекарите можеби до крајот на годината ќе можеме да го видиме насмеан на телевизија.Германскиот неврохирург Бернард Мејер изјави дека не знае кога лекарите би можеле да го разбудат легендарниот возач, но тоа секако ќе биде кога главната опасност веќе нема да биде закана.- Се зависи од мозокот кој сега е голема закана. Шумахер ќе биде разбуден кога ќе се процени дека нема дополнителен притисок во мозокот кој би правел проблеми. Ако се резултатите задоволителни ќе биде разбуден. Потоа е се можно. Можно е и до крајот на годината да го видиме насмеан на телевизија, вели хирургот.Според Мејер, за состојбата на Шумахер ќе може ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Михаел Шумахер не бил невнимателен при несреќата во зимскиот центар Мерибел во француските Алпи, јавува дописникот на МИА од Париз. Ова е заклучокот од анализата на снимките од видео камерата која поранешниот шампион на Формула 1 ја носел на својот заштитен шлем. Снимките биле во рацете на истражните органи од пред неколку дена, а од нив се гледа дека Германецот скијал со намалена брзина и контролирано. Шумахер тешко се повреди удирајќи во карпа која се наоѓа во еден вид на „остров“ меѓу две скијачки патеки, едната црвена, друга сина, (означени се според нивната тежина) на десетина метри од нивното обележување. Јавниот обвинител од Албертвол Патрик Кинси во текот на денов треба да ги официјализира овие заклучоци, од кои ќе зависат пред се постапките пред осигурителните компании за одговорноста на несреќата.
| | веќе видена | слични

Обвинителот Албервил Патрик Кенси изјави дека седумкратниот светски шампион на Формула 1, возел шест метри надвор од означената патека при несреќата, како и тоа дека е тешко да се процени со која брзина се движел. Поранешниот светски шампион во Формула 1, Михаел Шумахер возел 20 километри на час при падот на скијање во Франција кон крајот на декември, кога се здоби со тешки повреди на главата. Ова го покажува истрагата на француското обвинителство. „Брзината не била преголема во моментот на падот, односно возел максимум 20 километри на час,“пренесува италијанската агенција Анса која има свои извори во француското обвинителство во Албервил. Француските истражни органи ја прегледале камерата која Шумахер ја носел на својата кацига кога паднал на необележана патека во Мерибелу. Обвинителот Албервил Патрик Кенси изјави дека седумкратниот светски шампион на Формула 1, возел шест метри надвор од означената патека при несреќата, како и тоа дека е тешко да се процени со која брзина се движел. „Истрагата добро ...
| | веќе видена | слични

Тужителот од Албервил , Патрик Кенси откри дека камерата која Михаел Шумахер ја носеше на кацигата за време на падот во Марибел открива значајни детали околу несреќата. Кенси изјави дека до несреќата дошло кога Шумахер ја напуштил патеката а потоа скијата му се закачила за еден камен по што тој ја изгубил контролата и паднал и удрил во друг камен. Несреќата се случи на 29. декември од кога Шумахер се наоѓа во кома во болницата во Гранобл, а лекарите за сега не даваат детали за неговиот можен опоравок. „Шумахер се нашол на раскрсницата помеѓу црвената и сината патека, ја следел црвената и потоа се симнал од неа. Он е многу искусен скијач но една од неговите скии ударила во камен и затоа паднал и удрил со главата. Каменот во кој удрли е 8 метри надвор од патеката а Шумахер паднал на 9 метри подалеку од пистата. Снимката ни дава многу информации и ги потврдува нашите први заклучоци . Благодарение на тоа направивме реконструкција на несреќата , рече Кенси. Според истражителот тешко е да се утврди од ...
| | веќе видена | слични

Француската полиција на прес конференцијата за француските и германските медиуми ги потврдила деталите на снимката направена од камерата поставена на кацигата за скијање на Шумахаер. Француската полиција на прес конференцијата ја потврдила верзијата која што ја раскажале најблиските луѓе на Шумахер – удрил во камен под снегот, а потоа при падот останал без скии и со главата удрил во друг камен. Да потсетиме, пред пет дена е откриено дека некогашниот возач на Ф1 имал камера на својата кацига, но не било потврдено дали таа била вклучена. „Истрагата напредува доста добро. Ја проучивме снимката од камерата на Михаел Шумахер. Изгубил рамнотежа помеѓу камењата а потоа паднал нанапред со што удрил во друг камен со својата глава. Во моментот на падот, тој се наоѓал осум метри надвор од стазата. Потврдени се доказите кои ги имавме“ – изјавил истражниот обвинител Патрик Квинси кој го води случајот. Медиумите пишувале дека на снимката се гледа дека Шумахер не возел брзо. „Теренот бил стрмен, но не можеме да ја ...
| | веќе видена | слични

Михаел Шумахер на заштитниот скијачки шлем имал камера која ја снимила несреќата. Ова го потврди и француската полиција, а дел од светските медиуми веќе објавија видеоматеријал, за кој истакнуваат дека се работи за падот на славниот германски Ф1 пилот. Како што е познато, Шумахер скијал на „дива патека“, па иако не се работело за голема брзина, сепак, неговиот пад директно на една од карпите во тој предел, му создаде огромни здравствени проблеми, кои можеа да го чинат и живот. Погледнете го видеоматeријалот, за кој се тврди дека е снимен од камерата што била на скијачкиот шлем на Михаел Шумахер…
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 810 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 174 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Познати детаљи од несреќата на Шумахер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: