Раст на цената на нафтата

Сировата нафта во текот на денешниот на електронското тргување на брзата во Њујорк се зголеми на 101 долар за барел Растот на цената е поради неочекуваната одлука на Организацијата на земјите извознички на нафта да ја задржат постоечката производна квота. Цената на американската лесна нафта за терминска испорака во јули на Њујоршката берза се зголеми за 59 центи на 01,33 долари за барел. Европската брент нафта на Меѓународната берза за петролеј во Лондон се зголеми за 12 центи на 117,97 долари за барел, пренесува агенцијата АП. Лидерите на ОПЕК контролираат 35 отсто од светското производство на нафта, вчера на состанокот во Виена вложувачите се изненадија од одлуката да не се зголемува производствената квота. Аналитичарите очекуваа таа да биде зголемена од еден до два милиони барели на ден.
| | веќе видена | слични

Нафтата на берзата во Њујорк се тргува по цена од околу 102 долари за барел. Експертите очекуваат светската побарувачка на течното злато до крајот на годината да биде поголема од производството за најголемиот износ уште од 2007 година. ОПЕК на состанокот што се одржа деновиве донесе одлука да ја задржи постоечката производна квота, но се очекува Саудиска Арабија и уште неколку членки на картелот да го зголемат извозот.
| | веќе видена | слични
5 копии

Нафтата утрово за време на електронското тргување на берзата во Њујорк се тргуваше по цена од околу 102 долари за барел, по неизвесноста околу тоа дали светското производство на енергенсот ќе биде доволно да се покрие растечката побарувачка. Цената на американската „лесна“ нафта за терминска испорака во јули на Њујоршката стокова берза незначително опадна на 101,88 долари за барел, по вчерашното поскапување од 1,19 долари, додека во исто време европската „брент“ нафта на Меѓународната берза на петролеум во Лондон поскапе за 24 центи на 119,81 долари за барел. Се очекува светската побарувачка на „течното злато“ до крајот на годината да биде поголема од производството за најголемиот износ уште од 2007 година. ОПЕК на состанокот на 8 јуни донесе одлука да ја задржи постоечката производна квота, но се очекува Саудиска Арабија и уште неколку членки на картелот да го зголемат извозот.
| | веќе видена | слични

Цената на нафтата е зголемена на повеќе од 102 долари за барел поради стравувањата на инвеститорите дека во следните месеци побарувачката на нафта ќе ја надмине понудата. Сировата нафта Вест Тексас Интермедиејт за јулска испорака поскапе за 1,48 долари на 102,25 долари за барел на њујоршката берза. Се очекува разликата во побарувачката и понудата на нафта до крајот на годината да биде најголема од 2007. година. Иако ОПЕК официјално не донел одлука за зголемување на производството на нафта, се очекува Саудиска Арабија и другите производители да го зголемат производството, но аналитичарите не се сигурни дека тоа ќе ја задоволи побарувачката. На берзата во Лондон сировата бафта Брент поскапе за 1,5 фунти на 119,35 фунти за барел.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери. ...
сите 244 | | | веќе видена

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 47 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раст на цената на нафтата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: