Раст на цената на нафтата

Сировата нафта во текот на денешниот на електронското тргување на брзата во Њујорк се зголеми на 101 долар за барел Растот на цената е поради неочекуваната одлука на Организацијата на земјите извознички на нафта да ја задржат постоечката производна квота. Цената на американската лесна нафта за терминска испорака во јули на Њујоршката берза се зголеми за 59 центи на 01,33 долари за барел. Европската брент нафта на Меѓународната берза за петролеј во Лондон се зголеми за 12 центи на 117,97 долари за барел, пренесува агенцијата АП. Лидерите на ОПЕК контролираат 35 отсто од светското производство на нафта, вчера на состанокот во Виена вложувачите се изненадија од одлуката да не се зголемува производствената квота. Аналитичарите очекуваа таа да биде зголемена од еден до два милиони барели на ден.
| | веќе видена | слични

Нафтата на берзата во Њујорк се тргува по цена од околу 102 долари за барел. Експертите очекуваат светската побарувачка на течното злато до крајот на годината да биде поголема од производството за најголемиот износ уште од 2007 година. ОПЕК на состанокот што се одржа деновиве донесе одлука да ја задржи постоечката производна квота, но се очекува Саудиска Арабија и уште неколку членки на картелот да го зголемат извозот.
| | веќе видена | слични
5 копии

Нафтата утрово за време на електронското тргување на берзата во Њујорк се тргуваше по цена од околу 102 долари за барел, по неизвесноста околу тоа дали светското производство на енергенсот ќе биде доволно да се покрие растечката побарувачка. Цената на американската „лесна“ нафта за терминска испорака во јули на Њујоршката стокова берза незначително опадна на 101,88 долари за барел, по вчерашното поскапување од 1,19 долари, додека во исто време европската „брент“ нафта на Меѓународната берза на петролеум во Лондон поскапе за 24 центи на 119,81 долари за барел. Се очекува светската побарувачка на „течното злато“ до крајот на годината да биде поголема од производството за најголемиот износ уште од 2007 година. ОПЕК на состанокот на 8 јуни донесе одлука да ја задржи постоечката производна квота, но се очекува Саудиска Арабија и уште неколку членки на картелот да го зголемат извозот.
| | веќе видена | слични

Цената на нафтата е зголемена на повеќе од 102 долари за барел поради стравувањата на инвеститорите дека во следните месеци побарувачката на нафта ќе ја надмине понудата. Сировата нафта Вест Тексас Интермедиејт за јулска испорака поскапе за 1,48 долари на 102,25 долари за барел на њујоршката берза. Се очекува разликата во побарувачката и понудата на нафта до крајот на годината да биде најголема од 2007. година. Иако ОПЕК официјално не донел одлука за зголемување на производството на нафта, се очекува Саудиска Арабија и другите производители да го зголемат производството, но аналитичарите не се сигурни дека тоа ќе ја задоволи побарувачката. На берзата во Лондон сировата бафта Брент поскапе за 1,5 фунти на 119,35 фунти за барел.
| | веќе видена | слични

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 159 | | | веќе видена

Претерувањето е дел од нашиот менталитет. Па така, што би рекол мојот пријател Велија, деновиве се претера и со емитувањето изјави на познати јавни личности, ...
сите 111 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 119 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 204 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раст на цената на нафтата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: