Бродска несреќа во Карипско Море, најмалку четворица загинати


Најмалку четири лица загинаа, а 28 се водат како исчезнати откако потона брод кој превезувал патници од Венецуела кон островот Курасао. На бродот имало 34 патници, а најмалку двајца успеале безбедно да допливаат до брегот. Спасувачките екипи трагаат по преживеаните лица. Инцидентот се случи во момент на зголемени тензии откако претседателот на Венецуела, Николас Мадуро денеска нареди суспензија на трговијата со Курасао, Аруба и Бонер.
| | веќе видена | слични

Иранскиот танкер, кој потона во источното Кинеско море, оставил нафтени дамки кои зафаќаат површина од од 109 километри квадратни. Танкерот што превезуваше 136.000 тони нафта, потона неодамна откако неколку експлозии го ослабнале трупот. Тој се запали по судирот со кинески товарен брод на 6 јануари. Кинеските власти соопштија дека како резултат на експлозиите што го разнела трупот, во водите се запалило големо количество нафта. Според првичните информации, целиот екипаж на танкерот, составен од 30 иранци и двајца државјани на Бангледеш, загинал при несреќата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Иранскиот нафтен танкер „Санчи“, кој оштетен пливаше крај бреговите на Кина, вчера одеднаш пламнал и потонал. Кинеската државна океанска администрација соопшти дека по пожарот танкерот целосно потонал, пренесува АФП Танкерот, кој пренесуваше 136.000 тони иранска нафта, на 6 јануари се судри со хонгконшки товарен брод во водите на Источно Кинеско Море. По ова, оштетениот танкер пливаше крај бреговите на Кина без неговиот екипаж, чии членови се водат како исчезнати.Спасувачките екипи досега пронајдоа три тела на танкерот, за кои се претпоставува дека им припаѓаат на некои од 32-члениот екипаж на бродот.
| | веќе видена | слични

Иранскиот танкер за нафта, кој потона во Источнокинеско Море, предизвика истекување на нафта од 16 километри, објавија денеска кинеските медиуми. Според Кинеската централна телевизија, петното е широко од два до седум километри и се зголемило неколку пати од вчера, зголемувајќи ја загриженоста за нанесување на штета на морскиот екосистем. На морската површина е почната операција за расчистување, а спасувачките тимови најавија запирање на големата потрага по преживеаните. Танкерот, што превезуваше 136.000 тони кондензат, потонал вчера откако неколку експлозии го ослабнале трупот. Тој се запали по судирот со кинескиот товарен брод на 6-ти јануари. Кинеските власти соопштија дека како резултат на експлозиите што го прекршија трупот, во водите се запалило големо количество нафта. Ова е најголемото истекување нафта од 1991 година кога 260.000 тони нафта се истурија на брегот на Ангола. Јапонската крајбрежна стража соопшти дека црниот чад се уште доаѓа од местото каде што бродот е потонат. Таа испратила два ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кинеските медиуми објавија дека иранскиот танкер за нафта, кој потона во Источнокинеското Море предизвикал нафтена дамка од 16 километри. Кинеските медиуми објавија дека иранскиот танкер за нафта, кој потона во Источнокинеското Море предизвикал нафтена дамка од 16 километри. Нафтената дамка била широка од два до седум километри, а од вчера се зголемила неколку пати, зголемувајќи ја загриженоста за нанесување на штета на морскиот екосистем. Веќе е започната операција за расчистување. Танкерот превезувал 136 илјади тони кондензат, а потоа вчера откако неколку експлозии го ослабнеа трупот на бродот. Тој се запали по судир со кинески товарен брод на 6. јануари. Кинеските власти соопштија дека како резултат на експлозиите што го прекршија трупот, во водите се запалило големо количество нафта. Ова е најголемо истекување на нафта од 1991 година, кога околу 260 илјади тони нафта се истурија на брегот на Ангола.
| | веќе видена | слични

Властите потврдија дека сега веќе се изгубени сите надежи дека исчезнатите членови на екипажот ќе преживеат. Шефот на иранската поморска агенција, Махмуд Растад, рече дека најверојатно нема преживеани меѓу 29-те исчезнати членови на екипажот. Танкерот „Санчи“ превезувал 136.000 тони или милон барели лесна нафта, а се запали минатата недела на околу 300 километри од шангајскиот брег. Ултра-лесната нафта позната како кондензат е поопасна за животната средина отколку суровата нафта.
| | веќе видена | слични

Иранскиот танкер кој една седмица гореше во Источното Кинеско Море а потоа носен од силниот ветер и високите бранови отплута во водите на јапонската ексклузивна економска зона потона, објави во неделата кинеската државна телевизија. Иранските власти истовремено објавија дека е конечно позната судбината на морнарите на танкерот. Тие потврдија дека бродот е целосно потонат, а оти според расположливите докази се покажува дека сите членови на екипажот загинале многу брзо по судирот со другиот брод кога се случила силна експлозија. Танкерот „Санчи“ на 6-ти јануари се судри со товарен брод регистриран во Хонгконг кој носел пченица до САД, во водите на Источното Кинеско Море 160 наутички милји источно од вливот на реката Јангце, и оттогаш гореше на морето, а околу пладнето по локално време „ненадејно букнал“ и потонал, јави кинеската телевизија. Во саботата беше објавено дека кинески спасувачки тим пронашол две теле на иранскиот танкер кој сѐ уште гореши. Четворицата спасувачи носеле маски за дишење при доаѓањето ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Индиски ферибот, кој превезувал деца од училишна возраст потона во Арапското Море, при што двајца ученици се удавија, а шестмина се сметаат за исчезнати, соопшти денеска полицијата. Полицијата соопшти дека 32 деца биле спасени по несреќата што се случи пред брегот на индиската држава Махараштра. Официјални претставници на индиската крајбрежна стража соопштија дека продолжуваат со потрагата во морето, користејќи авиони, хеликоптери и бродови.
| | веќе видена | слични

Кинески спасувачки тим пронашол во саботата две теле на иранскиот танкер кој сѐ уште гори во водите на Источното Кинеско Море, објави кинеската новинска агенција Xinhua. Четворицата спасувачи носеле маски за дишење при доаѓањето на танкерот „Санчи“ кој превезувал нафта. Телата се пронајдени на палубата и бројот на лицата кои официјално се прогласени за мртви сега изнесува тројца. Преостанатите 29 членови на екипажот и натаму се водат како исчезнати. Спасувачката екипа ја принашла „црната кутија“ на бродот. Спасувачите се обиделе да дојдат до кабините, но не можеле да продрат поради високата температура од околу 89 Целзиусови степени на танкерот во пламен, наведува Xinhua. Танкерот гори веќе една седмица по сударот со друг брод минатата сабота вечерта во Источното Кинеско Море. Десетинаи кинески и јужнокорејски спасувачки бродови со денови се борат со налетите на ветер, високи бранови и отровни гасови во настојувањата да спречат еколошка катастрофа и да ја утврдат судбината на исчезнатите морнари. Тринаесет ...
| | веќе видена | слични

Кинески спасувачки тим денеска откри две тела на морнари од иранскиот танкер кој гори веќе една недела откако се судри со друг брод во Источно Кинеско Море.Четворицата спасувачи донесоа кислородни маски на палубата на „Санчи", каде беа пронајдени двете тела. Тие се обидоа да стигнат до спалните соби, но беа принудени да се вратат назад поради температурата од околу 89 степени Целзиусови, бидејќи пловилото се уште е зафатено од пожар,Во понеделникот беше пронајдено тело на морнар, најверојатно од запалениот танкер, што беше испратено во Шангај за идентификација.Како исчезнати се водат останатите од 32-члениот екипаж, од кои 30 Иранци и двајца државјани на Бангладеш.Спасувачките екипи открија и записи со податоци од патувањето - „црната кутија" - пред да го напушти танкерот по помалку од половина час поради промена на правецот на ветрот и појавата на густ отровен чад, кој ја компликува операцијата, наведе кинеската новионска агенција Синхуа.
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 100 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 136 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бродска несреќа во Карипско Море, најмалку четворица загинати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: