Бродска несреќа во Карипско Море, најмалку четворица загинати


Најмалку четири лица загинаа, а 28 се водат како исчезнати откако потона брод кој превезувал патници од Венецуела кон островот Курасао. На бродот имало 34 патници, а најмалку двајца успеале безбедно да допливаат до брегот. Спасувачките екипи трагаат по преживеаните лица. Инцидентот се случи во момент на зголемени тензии откако претседателот на Венецуела, Николас Мадуро денеска нареди суспензија на трговијата со Курасао, Аруба и Бонер.
| | веќе видена | слични
7 копии

Нафтата од иранскиот танкер кој потона во неделата се разлеала во Источното кинеско море во одделни нафтени дамки, кои на некои места зафаќаат површина поголема од 100 квадратни километри, потврдија кинеските власти. Претходно, сателитски снимки покажаа две поголеми дамки во морето, а последните податоци покажуваат дури четири дамки во опсег од 5,5 до 48 квадратни километри, информираше Државната управа за океани (SOA). Големиот танкер „Санчи“ потона во најтешката танкерска несреќа во последната деценија, а според некои информации количината на излеана нафта е најголема од 1991-та година па наваму. Тоа предизвика загриженост за штетата која може да биде предизвикана врз морските екосистеми. Телата на двајца морнари беа пронајдени на бродот, додека уште едно тело било извадено од морето во близина на бродот. Останатите 29 членови на екипажот се сметаат за исчезнати, иако многу мали се надежите дека некој од нив ќе биде пронајден жив. Кинеското министерство за транспорт соопшти дека спасувачките екипи ги ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот танкер, кој потона во источното Кинеско море, оставил нафтени дамки кои зафаќаат површина од од 109 километри квадратни. Танкерот што превезуваше 136.000 тони нафта, потона неодамна откако неколку експлозии го ослабнале трупот. Тој се запали по судирот со кинески товарен брод на 6 јануари. Кинеските власти соопштија дека како резултат на експлозиите што го разнела трупот, во водите се запалило големо количество нафта. Според првичните информации, целиот екипаж на танкерот, составен од 30 иранци и двајца државјани на Бангледеш, загинал при несреќата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Иранскиот танкер што потона во Источното Кинеско Море, остави нафтени дамки од 109 километри квадратни.Сателитските снимки регистрирале една дамка со површина од 69 километри квадратни и друга со површина од 40 километри квадратни. Кинеската крајбрежна стража ги утврдува штетите.Танкерот што превезуваше 136.000 тони кондензат, потона завчера откако неколку експлозии го ослабнале трупот. Тој се запали по судирот со кинескиот товарен брод на 6 јануари.Кинеските власти соопштија дека како резултат на експлозиите што го разнеле трупот, во водите се запалило големо количество нафта.Според првичните информации, целиот екипаж на танкерот, составен од 30 Иранци и двајца државјани на Бангледеш, загинал при несреќата.Ова е најголемото истекување од 1991 година кога 260.000 тони нафта се истурија на брегот на Ангола.
| | веќе видена | слични
4 копии

Иранскиот нафтен танкер „Санчи“, кој оштетен пливаше крај бреговите на Кина, вчера одеднаш пламнал и потонал. Кинеската државна океанска администрација соопшти дека по пожарот танкерот целосно потонал, пренесува АФП Танкерот, кој пренесуваше 136.000 тони иранска нафта, на 6 јануари се судри со хонгконшки товарен брод во водите на Источно Кинеско Море. По ова, оштетениот танкер пливаше крај бреговите на Кина без неговиот екипаж, чии членови се водат како исчезнати.Спасувачките екипи досега пронајдоа три тела на танкерот, за кои се претпоставува дека им припаѓаат на некои од 32-члениот екипаж на бродот.
| | веќе видена | слични

Иранскиот танкер за нафта, кој потона во Источнокинеско Море, предизвика истекување на нафта од 16 километри, објавија денеска кинеските медиуми. Според Кинеската централна телевизија, петното е широко од два до седум километри и се зголемило неколку пати од вчера, зголемувајќи ја загриженоста за нанесување на штета на морскиот екосистем. На морската површина е почната операција за расчистување, а спасувачките тимови најавија запирање на големата потрага по преживеаните. Танкерот, што превезуваше 136.000 тони кондензат, потонал вчера откако неколку експлозии го ослабнале трупот. Тој се запали по судирот со кинескиот товарен брод на 6-ти јануари. Кинеските власти соопштија дека како резултат на експлозиите што го прекршија трупот, во водите се запалило големо количество нафта. Ова е најголемото истекување нафта од 1991 година кога 260.000 тони нафта се истурија на брегот на Ангола. Јапонската крајбрежна стража соопшти дека црниот чад се уште доаѓа од местото каде што бродот е потонат. Таа испратила два ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кинеските медиуми објавија дека иранскиот танкер за нафта, кој потона во Источнокинеското Море предизвикал нафтена дамка од 16 километри. Кинеските медиуми објавија дека иранскиот танкер за нафта, кој потона во Источнокинеското Море предизвикал нафтена дамка од 16 километри. Нафтената дамка била широка од два до седум километри, а од вчера се зголемила неколку пати, зголемувајќи ја загриженоста за нанесување на штета на морскиот екосистем. Веќе е започната операција за расчистување. Танкерот превезувал 136 илјади тони кондензат, а потоа вчера откако неколку експлозии го ослабнеа трупот на бродот. Тој се запали по судир со кинески товарен брод на 6. јануари. Кинеските власти соопштија дека како резултат на експлозиите што го прекршија трупот, во водите се запалило големо количество нафта. Ова е најголемо истекување на нафта од 1991 година, кога околу 260 илјади тони нафта се истурија на брегот на Ангола.
| | веќе видена | слични

Властите потврдија дека сега веќе се изгубени сите надежи дека исчезнатите членови на екипажот ќе преживеат. Шефот на иранската поморска агенција, Махмуд Растад, рече дека најверојатно нема преживеани меѓу 29-те исчезнати членови на екипажот. Танкерот „Санчи“ превезувал 136.000 тони или милон барели лесна нафта, а се запали минатата недела на околу 300 километри од шангајскиот брег. Ултра-лесната нафта позната како кондензат е поопасна за животната средина отколку суровата нафта.
| | веќе видена | слични
4 копии

Иранскиот нафтен танкер, кој пред околу една недела се запали по судирот со товарен брод во кинески територијални води, денес потонал, објавија светските медиуми. Властите потврдија дека сега веќе се изгубени сите надежи дека исчезнатите членови на екипажот ќе преживеат. Шефот на иранската поморска агенција, Махмуд Растад, рече дека најверојатно нема преживеани меѓу 29-те исчезнати членови на екипажот. Танкерот „Санчи“ превезувал 136.000 тони или милон барели лесна нафта, а се запали минатата недела на околу 300 километри од шангајскиот брег. Ултра-лесната нафта позната како кондензат е поопасна за животната средина отколку суровата нафта. Причината за судирот меѓу двата брода засега е непозната. Од 32 членови на екипажот, 30 Иранци и двајца државјани на Бангладеш, пред бродот да потоне беа пронајдени само три тела. Десетици кинески и јужнокорејски спасувачки бродови со денови се бореа со ветриштата, високите бранови и отровните гасови, во обид да спречат еколошка катастрофа и да ја одредат судбината на ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот танкер кој една седмица гореше во Источното Кинеско Море а потоа носен од силниот ветер и високите бранови отплута во водите на јапонската ексклузивна економска зона потона, објави во неделата кинеската државна телевизија. Иранските власти истовремено објавија дека е конечно позната судбината на морнарите на танкерот. Тие потврдија дека бродот е целосно потонат, а оти според расположливите докази се покажува дека сите членови на екипажот загинале многу брзо по судирот со другиот брод кога се случила силна експлозија. Танкерот „Санчи“ на 6-ти јануари се судри со товарен брод регистриран во Хонгконг кој носел пченица до САД, во водите на Источното Кинеско Море 160 наутички милји источно од вливот на реката Јангце, и оттогаш гореше на морето, а околу пладнето по локално време „ненадејно букнал“ и потонал, јави кинеската телевизија. Во саботата беше објавено дека кинески спасувачки тим пронашол две теле на иранскиот танкер кој сѐ уште гореши. Четворицата спасувачи носеле маски за дишење при доаѓањето ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бродска несреќа во Карипско Море, најмалку четворица загинати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: