Црна Гора сака да влезе во НАТО

Низата реформи и кампањите за подигнување на свесноста се меѓу чекорите што ги презема Црна Гора за да обезбеди членство во НАТО пред крајот на 2015 година. Францускиот претседател, Франсоа Оланд (десно), со црногорскиот премиер, Мило Ѓукановиќ, во Париз на 10. декември, рече дека неговата земја е против приемот на нови членови на НАТО. [АФП] Покрај неодамнешните контроверзни забелешки на францускиот претседател, надежите на Црна Гора за членство во НАТО не се намалени. По средбата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Париз на 2. март, францускот претседател Франсоа Оланд рече дека „сегашната позиција на Франција е да се одбијат нови членства“. Црна Гора брзо одговори. „Во изјавата на г. Оланд не забележавме намера да се ревидира овој дел од политиката на НАТО кој се однесува на проширувањето“, рече премиерот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ. „Ова покажува како се поврзани члествата во ЕУ и во НАТО, односно дека тие се две страни на една иста паричка. Црна Гора значително напредуваше, што ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Се надевам дека со наша и поддршка на партнерите, до крајот на годинава Црна Гора ќе биде во НАТО. Тоа е исклучително важно за регионот, бидејќи мирот на Балканот ќе дојде кога сите ќе бидеме во ЕУ и НАТО, изјави вчера бугарскиот премиер Бојко Борисов на прес-конференција по средбата со црногорскиот колега Мило Ѓукановиќ. Борисов рече дека е уверен за подготвеноста на Црна Гора за тоа членство и треба да добие поддршка. Тој истакна дека за време на денешните разговори биле разгледани прашања од заеднички интерес, меѓу кои во областа на културата, туризмот, енергетиката и инфраструктурата. Ѓукановиќ, кој се наоѓа во официјална посета на Софија, му се заблагодари на својот домаќин за поканата и за пријателските и охрабрувачки зборови кон неговата земја. Црногорскиот премиер изрази увереност дека на регионот му е потребна стабилност, преку која полесно ќе се постигне економски и демократски развој
| | веќе видена | слични

„Се надевам дека со нашата исклучително голема поддршка и на сите наши партнери, до крајот на 2015 година, Црна Гора ќе биде во НАТО. „При инаугурацијата на претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, тој изјави дека нема да има прием на нови членови во ЕУ, но  е  убеден дека Црна Гора е целосно подготвена за НАТО и треба да ја добие потребната поддршка за членство“, потврдил Борисов.
| | веќе видена | слични

Премиерот Бојко Борисов ги повика сите држави на Балканот да се приклучат кон НАТО и Европската унија ( ЕУ), бидејќи само тоа ќе ја донесе потребната безбедност во регионот. По средбата со премиерот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ , Борисов изразил надеж дека земјата ќе влезе во НАТО до крајот на 2015 година. Колку повеќе држави побрзо го изминуваат овој пат , толку подобро за нас , коментирал премиерот на Бугарија . „ Точно е дека при инаугурацијата на претседателот на Европската комисија Жан- Клод Јункер , тој изјавил дека нема да има прием на нови членови , но јас сум убеден дека Црна Гора е целосно подготвена за НАТО и треба да ја добие потребната поддршка “, посочил Борисов. Борисов соопштил дека бил информиран од премиерот на Црна Гора дека се затворени две преговарачки поглавја од пристапната програма кон ЕУ и работат за до 2016 година да затворат уште шест . „ Разгледавме многу од прашањата кои се од взаемно значење и во областа на културата, енергетика , особено туризмот - можноста да се разменат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мирот на Балканот ќе дојде кога сите држави ќе бидат во Европската унија (ЕУ) и НАТО, изјавил бугарскиот премиер Бојко Борисов по средбата со неговиот црногорски колега Мило Ѓукановиќ, пренесува агенцијата Фокус. - Се надевам дека со нашата исклучително голема поддршка и на сите наши партнери, до крајот на 2015 година, Црна Гора ќе биде во НАТО. Тоа е исклучително важно за регионот“ додал Борисов, потенцирајќи дека колку повеќе држави го поминуваат овој пат, толку подобро е за сите. - При инаугурацијата на претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, тој изјави дека нема да има прием на нови членови во ЕУ, но убеден сум дека Црна Гора е целосно подготвена за НАТО и треба да ја добие потребната поддршка за членство“, посочил Борисов. Бугарскиот премиер рекол дека добил уверување од неговиот црногорски колега дека Подгорица затворила уште две поглавја во преговорите со ЕУ и дека се работи на тоа до 2016 година да се затворат уште шест поглавја.
| | веќе видена | слични
3 копии

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ изјави денеска во Парламентот дека земјата е на добар пат да ги исполни очекувањата на сојузниците околу исполнување на условите за членство во НАТО, додавајќи дека неговата Влада до крајот на својот мандат, кон средината на следната година, ќе добие повик и ќе и обезбеди влез на Црна Гора во Алијансата. - Црна Гора за навистина кратко време, може да се каже и рекордно, успеа од обновување на државноста да се најде пред вратата на НАТО, истакна Ѓукановиќ. Црногорскиот премиер нагласи дека последните анкети покажуваат раст на поддршката од граѓаните за влез во Алијансата, која изнесува околу 38 отсто, и изрази очекување дека наскоро ќе биде остварена и мнозинска поддршка, каква што постои во Парламентот. Ѓукановиќ најави наскоро можна посета на високи претставници на НАТО на Црна Гора, како и неговата веќе договорена посета на Брисел.
| | веќе видена | слични
2 копии

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ оцени во средата дека Црна Гора во рекорден рок се најде пред вратите на НАТО сојузот.Тој најави дека кон средината на април во Белин ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Црногорскиот премиер рече дека владата сериозно и одговорно се однесува кон процесот на интеграциите, кои ќе значат трајна сигурност и безбедност на граѓаните, а истакна и дека е забележан раст на поддршката за членство во НАТО за четири до шест отсто. Ѓукановиќ истакна дека се прават реформи во безбедносните служни бидејќи сегашната состојба претставува пречка за членство во НАТО, нагласувајќи дека владата во „констинуитет е посветена на реформи на разузнувачко-безбедносните служби со цел зајакување на нивниот капацитет за ефиканско спротивставување на безбедносните ризици и заканите со кои се соочува државата“. The post Ѓукановиќ: Црна Гора рекордно брзо пред вратите на НАТО appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Останато

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева - но детали нема. Обвинителката Вилма Русковска го добила извештајот од мобилниот телефон на катица Јанева кој ...
сите 322 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја“, рече шефицата на ...
сите 107 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 129 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 158 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црна Гора сака да влезе во НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: