РАЗБИРАШ ЛИ ШТО РЕКОВ: Судијата го опомена Ноле бидејќи промрморе на српски јазик (ВИДЕО)

Разбираш што реков- го праша Ноле судијата Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со многу мака се пласираше во следното коло на Ронал Гарос. Во еден момент Ноле беше толку изнервиран при што си промрморе нешто на својот мајчин јазик.Тоа го забележа судијата и веднаш го опомена.Ноле на тоа збесна и му се доближи до столот. - Што е твојот проблем.Разбираш што реков- го праша Ноле судијата . Сепак страстите брзо се смирија и тој во пет сета го елиминираше Шварцман. It's all getting a bit heated as Djokovic and the umpire have it out
| | веќе видена | слични

Надал му даде вистинска лекција за тенис на земјена подлога на младиот Австриец, Доминик Тим, доминирајќи за 6:3/6:4/6:0. Доколку во првите два сета постоеја стравувања дека 22-годишниот Тим може да му направи проблем на Надал, како што се движеше мечот стануваше јасно дека еден е „кралот на земја“. Пред овој меч, Тим беше единствениот играч кој го победил Надал на земја оваа година, во полуфиналето во Рим, откако претходно Надал двапати го победуваше во финалињата во Барселона и Мадрид. Тим не успеа да покаже ниту малку од играта со која во четврт-финалето го победи Новак Ѓоковиќ. Надал мечот го заврши со 23 директни победнички топки, но и 22 неизнудени грешки, и во ниту еден момент не ја загуби контролата на мечот.
| | веќе видена | слични

Стен Вавринка се пласирал за финалето на Ролан Гарос откако во пет сета и голема борба го совладал Енди Мареј,7:6, 3:6, 7:5, 6:7, 1:6. Тоа била 18. средба на Британецот и Швајцарецот,а Вавринка успеал да ја оствари осмата победа и да се реваншира за поразот во Болоњската шума минатата година, исто така во борбата за финалето. Уште од стартот се видело дека ова би можело да биде многу долг и спектакуларен меч,а токму тоа и се случило во продолжување на дуелот. Колку бил добар Вавринка покажува бројот на винери, откако успеал да оствари дури 87. Кога ќе се додаде дека се играло на земја тоа изгледа како неверојатна бројка. Со овој триумф Швајцарецор се пласирал во своето второ финале на Ролан Гарос откако претходно, 2015. година, во борбата за трофејот го победил Новак Ѓоковиќ. Швјцарскиот тенисер од понеделник ќе биде најмалку трет играч на светот. Со пласманот во финалето на РГ и победата над Енди Мареј Швајцарецот ќе го прескокне и Новак Ѓоковиќ на АТП листата. Вавринка после оваа победа ќе има 6.195 бодови ...
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот тенисер, Станислас Вавринка е првиот финалист на грен слем турнирот во Париз популарниот Ролан Гарос и тоа откако во драматичен и исцрпувачки меч славеше над Енди Мари во пет сета со 6-7(8), 6-3, 5-7, 7-6(3), 6-1. Дуелот на Филип-Шатрие траеше скоро пет часа, а во таа ситуација подобро се снајде Стен кој откако го доби тај-брејкот во четвртиот сет го растури ривалот во решавачката петта битка. Имаше вкупно 87 винери и 77 неизнудени грешки, додека пак учиникот на Шкотот беше 36/36 во овој поглед. Ова е можност за Вавринка да дојде до четвртата грен слем титула во кариерата или втора на Френч Опен, а за да се случи тоа ќе мора да го мене Надал или младиот Тим. Воедно оваа победа и овој пласман во финалето значи дека од понеделник ќе биде најмалку трет на АТП листата, а ако победи ќе дојде и до втората позиција. Од друга страна пак Новак Ѓоковиќ за прв пат во оваа деценија нема да биде во Топ 3, поточно од 12 октомври 2009 година.
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот ас Стан Вавринка, од понеделник на АТП рангирањето, ќе биде третопласиран тенисер, симнувајки го една позиција надолу Новак Ѓоковиќ. Падот на Ѓоковиќ е евидентен веќе извесен период, и тоа добива се поголем замав, пред се и поради последниот пораз и елиминација на Ролан Гарос пред некој ден. Вавринка се пласираше во финалет на Ролан Гарос, со победата над Енди Мареј, и на тој начин го прескокна Новак Ѓоковиќ на АТП листата. Швајцарецот до победата дојде со резултат 6:7(6:8), 6:3, 5:7, 7:6(7:3), 6:1, и сега има 6195 поени и може да го оствари најдобриот пласман во кариерата, но тоа ќе зависи и од исходот на другиот натпревар. Стан за титула во Париз ќе се бори против подобриот од полуфиналниот двоец Рафаел Надал и Доминик Тим.
| | веќе видена | слични

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ веќе не е втор тенисер на светот, откако вчера загуби со 0-3 од Австриецот, Доминик Тим, во четврт-финалето на гранслем-турнирот Ролан Гарос. Ѓоковиќ не го одбрани трофејот од лани и по овој турнир веќе нема да биде втор во светот, оти на таа позиција ќе биде Шпанецот Рафаел Надал, кој во полуфиналето ќе игра токму со Тим. Водечки останува Британецот Енди Мареј. Надал е пред уникатна можност да испише историја и да стане првиот тенисер со 10 титули на еден гранслем-турнир (има девет на Ролан Гарос). Ѓоковиќ, пак, првпат ќе биде послабо пласиран од второто место од март 2011 година. Со титула Тим со 23 години и девет месеци може да биде трет најмлад освојувач на Ролан Гарос во овој милениум, по Шпанците Хуан Карлос Фереро во 2003 година на 23 години и пет месеци и Надал во 2005 година на 21 година. Д.С.
| | веќе видена | слични
2 копии

Размислувам за се, се обидувам да се чувствувам што е можно подобро, но имав многу промени. Ќе видиме, имам одговорност кон играта, тенисот... но ако јас лично не сакам да играм, изјави најдобрито српски тенисер Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ, им приреди уште едно непријатно изненадување на своите фанови, откако одлучи да го пропушти грен слем турнирот Вимблдон. Тој пред вчета претрпе пораз во четврт финалето на Ролан Гарос од Австриецот Доминик Тим и тоа убедлив со 7:6, 6:3, 6:0, а со неговата изјава полека како да најавува и подолга пауза, или можеби, повлекување од тениските терени. Од турнирот во Франција тој има само една голема титула и тоа минатата година кога ја комплетираше колекцијата на четирите грен слем трофеи, а од тогаш неговата игра е во постојан пад. Размислувам за се, се обидувам да се чувствувам што е можно подобро, но имав многу промени. Ќе видиме, имам одговорност кон играта, тенисот... но ако јас лично не сакам да играм, нема да настапам на Вимблдон, изјави Ѓоковиќ. Поради ...
| | веќе видена | слични

Во моментите кога неговата одбрана на титулата на Ролан Гарос се приближуваше кон крајот, Новак Ѓоковиќ падна на колена на црвената земја и рекетот му одлета од раката додека бекхендот на противникот пролета покрај него. Дури и на самиот Ѓоковиќ му беше тешко да сфати колку многу паднал, само една година по триумфот на Отвореното првенство на Франција, со кој што стана првиот тенисер во речиси половина век кој освоил четири последователни гренд слема. Овојпат, српскиот тенисер беше елиминиран од Австриецот Доминик тим со изненадувачки 7:6 (5), 6:3, 6:0 во четврт-финалето, пораз кој што остава многу тешки прашања за поранешниот светски рекет број еден. Дали се откажа во последниот сет? Што се случи со неговата непробојна игра? Може ли да се врати во старата форма? Потребен ли му е одмор? „Факт е дека не играм ниту блиску до мојата најдобра форма, го знам тоа. За мене, ова е целосно нова ситуација со која се соочувам“, кажа 30-годишникот по поразот. Откако ги комплетираше трофеите од сите четири гренд слема ...
| | веќе видена | слични

Минатогодишниот шампион на “Ролан Гарос” е соборен! Србинот Новак Ѓоковиќ, број 2 во шемата, загуби во 1/4-финалето со 6:7 (5), 3:6, 0:6 од поставениот под број 6 Доминик Тим од Австрија. На србинот му се заканува пад на 4-то место на новата АТП листа. Рафаел Надал го продолжува походот кон историската 10-та титула на “Ролан Гарос” и веќе е во полуфиналето, откако сонародникот Пабло Карењо Буста се предаде, поради повреда, при водство на Рафа со 6:2, 2:0. Дуелот требаше да се одигра вчера, но поради дождот во Париз беше одложен за денеска. Буста кој е добар пријател на Рафа и двајцата понекогаш играат во двојки заедно, побара медицински тајмаут по крајот на првиот дел и се повлече во соблекувалната. По неговото враќање беше очигледно дека има физички проблем и немаше никакви шанси да покаже отпор на противникот. По два одиграни гема во вториот сет тој се откажа поради проблеми со стомачните мускули. Буста си заминува со прекрасни спомени од Париз, каде што играше за прв пат во четвртфиналето на турнирот од ...
| | веќе видена | слични

“Свесен сум дека сум далеку од својата најдобра игра, но сум подготвен за предизвикот да најдам излез од ситуацијата”, призна светскиот број 2 Новак Ѓоковиќ, откако отпадна во 1/4-финалето на Ролан Гарос. Ѓоковиќ ја бранеше титулата од минатата година, но беше разбиен од Австриецот Доминик Тим со 6-7 (5), 3-6, 0-6 денес. “Жално е да го завршам Ролан Гарос на таков начин. Секогаш очекувам многу од себе, но факт е дека сум далеку од својата најдобра игра и сум свесен за тоа. Се обидувам, како и сите други, да доведам до подобрување на својата игра. Понекогаш се добива, понекогаш – не. За мене ова е сосема нова ситуација, особено во последните 7-8 месеци. Тоа не е нешто што не се случило на другите топ тенисери. Сите минувале во тешки ситуации. Па само треба да поминам низ тоа, да си ги научам лекциите и да излезам посилен. Тоа е голем предизвик, но јас сум подготвен за него “, коментира Ѓоковиќ
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иран ќе се врати на ситуацијата пред нејзиниот нуклеарен договор со светските сили, ако европските земји не ги исполнат своите обврски, изјави во понеделникот ...
сите 118 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 139 | | | веќе видена

Хроно исхраната неколку години по ред е многу користена во светот, како начин за здрав живот и симнување килограми и сало. Светот збудале по хроно диетата, но ...
сите 147 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 91 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ во неделата оствари еден од најголемите успеси во својата кариера, бидејќи успеа да добие драматичен меч против миленикот на публиката во Лондон, ...
сите 226 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РАЗБИРАШ ЛИ ШТО РЕКОВ: Судијата го опомена Ноле бидејќи промрморе на српски јазик (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: