Ѓоковиќ триумфираше на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ по четврти пат во кариерата триумфираше на турнирот во Вимблдон. Српскиот тенисер во меч што траеше 2 часа и 18 минути со 3:0 по сетови 6:2, 6:2 и 7:6 го совлада Кевин Андерсон од Јужна Африка и стигна до четвртиот трофеј во Вимблдон, а вкупно 13-ти на еден Гренд слем турнир. Не вечната листа на најуспешни на турнирот Ѓоковиќ се израмни по бројот на трофеите со Доерти, Лејвер и Вилдинг, а убедлив o прв со осум победи е Роџер Федерер.
| | веќе видена | слични
5 копии
2 копии

Тренерот на Новак Ѓоковиќ, Марјан Вајда, во интервју за словачкиот весник „Шпорт“, открил дека еден од условите за негово враќање во стручниот штаб бил ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ стави крај на двегодишниот пост без освоен грен слем турнир со феноменалниот триумф на Вимблдон, турнир кој според многумина може да донесе една ...
| | веќе видена | слични
7 копии
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 156 | | | веќе видена

Светската виолинистка Ванеса Меј, која го отвори Охридско лето, упати видео порака за хуманост и против насилство врз животните. – Навистина ме растажува кога ...
сите 108 | | | веќе видена

Вкусни домашни кроасани од лиснато тесто. 750 гр лиснато тесто 100 гр вишни малку цимет 2 кесички ванилин шеќер 1 пудинг од ванила 4 лажички густин 1 лажица ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоковиќ триумфираше на Вимблдон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: