Надал го продаде уделот во Мајорка

Рафаел Надал, вториот тенисер на светот и неговиот чичко Мигел Анхел Надал го продадоа својот удел од 10% што го имаа во шпанскиот прволигаш Мајорка. Како што пренесуваат шпанските медиуми, Рафа и неговиот чичко акциите му ги продале на германскиот бизнисмен Уц Класен (Utz Claassen) кој сега поседува 20% од фудбалскиот клуб Мајрока. Рафа, инаку навивач на Реал Мадрид, беше дел од конзорциумот кој во 2010 година инвестираше во клубот кој и тогаш, како и сега тоне во долгови. Мигел Анхел Надал, поранешен фудбалер на Барселона и репрезентативец на Шпанија, му беше помошник на тренерот Михаел Лаудруп во 2010 година, но откако Данецот си замина отворено ја критикуваше клупската политика. Во моментов Мајрока е под принудна финансиска управа, а се наоѓа на 14. место на табелата во Примера.
| | веќе видена | слични

Вториот тенисер на светот Рафаел Надал и неговиот чичко Мигел Анхел Надал ги продадоа своите 10% акции во шпанскиот фудбалски прволигаш Мајорка. Акциите ги купи германскиот бизнисмен Уц Класен, кој со ова го зголеми својот сопственички удел во клубот од островот на Балеарите на 20 проценти. Надал, кој е навивач на Реал (М) и жител на медитеранскиот остров, во 2010 година му се придружи на конзорциумот кој инвестираше во презадолжената Мајорка. Неговиот чичко Мигел Анхел, поранешен дефанзивец на Барселона и репрезентацијата на Шпанија, тогаш беше поставен за помошник на првиот тренер Михаел Лаудруп, но кога Данецот поднесе оставка отворено го критикуваше водењето на клупската политика. На клупата на Мајорка сега седи Хоакин Капарос, а клубот, кој е под финансиска управа, моментно е на 14. место на табелата во Примера.
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал реши да ги прекине своите врски со Фудбалскиот Клуб Мајорка и ги продаде акциите од шпанскиот прволигаш што беа во негова сопственост. Второрангираниот светски тенисер е роден во Мајорка и иако отворено се декларира како навивач на Реал Мадрид, во 2010 година се придружи на конзорциумот што обезбеди средства за подобрување на финансиската состојба на Мајорка. Тој купи 10% од вкупните акции на клубот заедно со својот чичко Мигел Анхел, кој што во тој период беше ангажиран и како помошник во стручниот штаб на тренерот Михаел Лаудруп. Сепак, во меѓувреме Лаудруп влезе во конфликт со управата на клубот, по што Мигел Анхел Надал и самиот си замина од клубот, притоа јавно критикувајќи ги челниците. Нешто потоа тој му сугерираше на Рафаел да го напушти раководството на клубот, по што тенисерот се договори да му ги продаде своите акции на Германецот Уц Класен.
| | веќе видена | слични

Останато

Потпретседателот изрази силна поддршка за Договорот од Преспа, кој кога ќе биде имплементиран ќе доведе до поголема сигурност и просперитет за целиот регион. ...
сите 279 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Надал го продаде уделот во Мајорка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: