Спорт - Надал посилен и од повредата

Рафаел Надал уште еднаш го потврди својот победнички карактер откако, и покрај незгодната повреда на зглобот, успеа да го совлада Хуан Мартин дел Потро (7-6, 3-6, 7-6, 6-4) и да се пласира во четвртфиналето на Вимблдон. Прворангираниот светски тенисер заработи повреда во финишот од првиот сет, по што му беше дадена лекарска помош. Сепак, Шпанецот стегна заби, одигра одличен меч и сосема заслужено се пласираше во следната рунда, каде што го очекува пресметка со Американецот Марди Фиш. - Ја чувствував повредата во текот на првиот сет, но при резултат 6-5 во гемови болката стана неподнослива. Ми се чини дека повредата е многу сериозна, во еден момент помислив дека ми пукна коската и сериозен ја разгледував можноста да го предадам мечот. Ги чекам резултатите од лекарските прегледи, кои ќе ја дадат точната дијагноза - истакна Надал. Новак Ѓоковиќ многу лесно го визираше пласманот меѓу најдобрите осум тенисери, совладувајќи го Французинот Лиодра со максимални 3-0 во сетови (6-3, 6-3, 6-3). Следен ривал на српскиот ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал ќе продолжи со одбраната на титулата на тенискиот турнир во Вимблдон откако скенирањето на неговото лево стапало не покажа сериозна повреда. Докторите заклучија дека нема сериозно оштетување на неговото стапало и тој може да продолжи да се натпреварува. Шпанецот синоќа го совлада Хуан Мартин дел Потро по четири сета и покрај повредата заработена кон крајот на првиот сет и му беше укажана лекарска помош за време на 10-минутната пауза.
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 198 | | | веќе видена

Кампањата за претседателските избори можеби официјално не е започната, но затоа кандидатите ги користат сите можности да им се додворуваат на гласачите. Пред ...
сите 215 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 200 | | | веќе видена

Граѓаните кои купиле станови во зградите на земјиштето помеѓу Илинденска и кејот на Вардар, во скопски Карпош, каде претходно се наоѓаше ресторанот „Имес“, ...
сите 178 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 216 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена

Франција е подготвена да стави вето на барањето на Велика Британија за одложување на Брегзит доколку Лондон не понуди никаков алтернативен план или, пак, со ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Надал посилен и од повредата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: