Дел Потро и Стивенс со лесен пласман во четвртфиналето на УС Опен


Њујорк, 3. септември 2018 (ИНПРЕС) – Аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро одигра уште еден перфектен меч и покажа дека се наоѓа во одлична форма. Тој ќе биде закана за големите фаворити за титулата, а на патот до четвртфиналето го надигра Борна Чориќ од Хрватска со сигурни 3-0 (6-4, 6-4, 6-1). Следен противник за аргентинскиот тенисер е Џон Иснер од САД, а доколку успее да го елиминира, во полуфиналето ќе игра со подобриот од дуелот Доминик Тием и Рафаел Надал. Во вечерниот термин, бранителката на титулата во женска конкуренција, Слоан Стивенс, ја совлада Елис Мертенс од Белгија (6-3, 6-3) и продолжи да чекори кон завршницата. Во следната фаза ќе игра против Анастасија Савастова, а шлагерот се очекува до полуфиналето, каде највројатно ќе се сретне со Серена Вилијамс, најголемата фаворитка за трофејот оваа година. Денес на програмата се преостанатите мечеви од осминафиналето по кои ќе се формираат сите четвртфинални дуели на последниот Грен слем турнир оваа сезона.
| | веќе видена | слични
6 копии

Актуелниот најдобар тениер во светот Рафаел Надал го заврши настапот на Ју-Ес опен, откако поради повреда на десното колено му го предаде полуфиналниот натпревар на аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро. По два одиграни сета Дел Потро имаше водство од 2:0, а Надал откако трипати повика медицинска екипа на теренот одлучи да го предаде натпреварот. - Претходно имав помали проблеми на вториот или третиот натпревар на турнирот, но во полуфиналето почувствував болка уште во првиот сет. Се обидов да ја санирам, но едноставно не можеше, истакна Надал. Шпанскиот тенисер наведе дека не е сигурен колку ќе отсуствува од терените. - Во моментов не сум сигурен што чувствувам, но болката не е толку силна. Имав тешки моменти на теренот, но со правилен третман очекувам да се вратам на натпреварите. Засега не можам да прецизирам колку тоа ќе трае, изјави актуелниот најдобар тениер во светот. Надал беше видно разочаран и нагласи дека не сака кога е присилен вака да се откажува од натпревари. - Мразам да предавам ...
| | веќе видена | слични

По два одиграни сета Дел Потро имаше водство од 2:0, а Надал откако трипати повика медицинска екипа на теренот одлучи да го предаде натпреварот. - Претходно имав помали проблеми на вториот или третиот натпревар на турнирот, но во полуфиналето почувствував болка уште во првиот сет. Се обидов да ја санирам, но едноставно не можеше, истакна Надал. Шпанскиот тенисер наведе дека не е сигурен колку ќе отсуствува од терените. - Во моментов не сум сигурен што чувствувам, но болката не е толку силна. Имав тешки моменти на теренот, но со правилен третман очекувам да се вратам на натпреварите. Засега не можам да прецизирам колку тоа ќе трае, изјави актуелниот најдобар тениер во светот. Надал беше видно разочаран и нагласи дека не сака кога е присилен вака да се откажува од натпревари. -   Мразам да предавам натпревари, но ќе беше премногу ако останев и играв во оваа состојба, наведе шпанскиот тенисер. За него ова е третпат на гренд слем турнир да се откажува од натпревар. /МИА
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал не можеше да ја издржи болката и поради повреда на десното колено го предаде првото полуфинале на Ју-Ес опен, епилог кој му овозможи на Хуан Мартин Дел Потро далеку полесно од очекувањата да се пласира во своето второ финале на грен слем турнирот во Њујорк. Шпанскиот тенисер ја почувствува првата нелагодност некаде на средината на првиот сет, а иако успеа да одржи високо ниво на игра во истиот, откако загуби во тајбрејкот, едноставно немаше сили во вториот сет. Надал го загуби овој дел од играта со 6:2, по што реши да му подаде рака на Аргентинецот пред да почне третиот сет. Рафа не го криеше огромното разочарување што вторпат оваа сезона завршува еден грен слем турнир со повреда (нешто слично му се случи во Австралија), а ниту бесот во моментите кога првпат почувствува дека нешто не е во ред со неговото проблематично колено. Надал беше лут и како да знаеше што ќе следи, па уште во првиот сет го удри своето повредено колено со шишето кое го имаше во рака….
| | веќе видена | слични

Хуан Мартин дел Потро ќе игра во финалето на гренд слемот во Њујорк, Ју-Ес Опен. Аргентинецот во финалето влезе откако Рафаел Надал му го предаде мечот, поради повредата на десното колено. Шпанецот одигра два сета (6:7, 2:6), а потоа реши да го предаде полу-финалето. Дека со неговото колено неше не е како треба беше јасно кога Шпанецот побара медицински тај-аут по само седум гема во првиот сет. До моментот кога реши да го предаде мечот, Надал уште два пати ја повикуваше на теренот медицинската екипа. foto: epa „Многу компликуван момент. Не ми беше пријатно, а нешто што мора да ме загрижи се случи во најнезгодниот момент. Вакво нешто саката да избегнете стално, особено во вакви мечеви. Морам да погледнам зад мене да видам што се сум постигнал и да се подготвам за долга рехабилитација. Имав проблеми во вториот и третиот меч на турнирот. Потоа беше малку подобро, но веќе на 2:2 во првиот сет почувствував болка. Потоа се обидував да откријам дали нешто може да се поправи…Не можеше“, изјавил по мечот Надал. Juan ...
| | веќе видена | слични

Сите вистински љубители на тенисот со големо нетрпение го чекаа полуфиналниот дуел меѓу Хуан Мартин Дел Потро и Рафаел Надал, но наместо реприза на епскиот тенис од 2009 и 2017 година, истите останаа пократки за тениски спектакл поради проблемот кој го следи Рафа во цела негова кариера. Дел Потро влезе максимално скоцентрирано и мотивирано во мечот и веднаш успеа да направи брејк, но сепак бранителот на титулата одговори во голем стил и веднаш ја врати неизвесноста „кршејќи“ го сервисот на Аргентинецот. Како што одминуваше првиот сет и како што се редеа долгите измени, при резултат 4:4 Надал ги покажа првите знаци на немоќ, односно првите сериозни проблеми со коленото. Надал успеа да собере сили и дури спаси сет топка при 5:4 за Дел Потро, а иако го одведе првиот сет во тајбрејкот, убедливо ја загуби 13-та игра. Потешкотиите со кои се соочи Надал можеа да се забележат и од неговите гримаси на лицето, а со движењето на теренот само потврди дека нема што да бара во денешното полуфинале. Дел Потро остана верен ...
| | веќе видена | слични

Марин Чилиќ сигурно уште долго ќе се сеќава на поразот од Кеи Нишикори во четвртфиналето на Ју-Ес опен, бидејќи од меч во кој имаше комплетна контрола и се чинеше дека лесно ќе го добие, на крајот претрпе болен пораз кој сигурно значително ќе ја намали неговата самодоверба на големите турнири. Чилиќ за противник го имаше играчот кој го победи во големото финале на истиот турнир пред четири години кога ја освои првата грен-слем титула, а иако се чинеше дека е на добар пат да повтори успех над Јапанецот и да се пласира во полуфиналето, се случи неочекуван пресврт. Марин го доби првиот сет со 6:2 со комплетна доминација и водеше со 4:2 во вториот, но потоа одненадеж почна да реди нефорсирани грешки и да му подарува поени на противникот кој инаку тешко се движеше во првата фаза од мечот. Тоа му овозможи на Нишикори да се врати во игра и да израмни на 1:1 (6:4) во сетови со низа од нестварни 6:0 во гејмови, а со тоа направи и пресврт добивајќи предност во третиот сет. На крајот истиот го доби во тајбрејкот, а ...
| | веќе видена | слични

Првиот носител на Грен слемот во Њујорк, Рафаел Надал (Шпанија) се пласира во полуфиналето, откако по голема борба го совлада Доминик Тим од Австралија. Мечот кој траеше нешто помалку од пет часа беше решен во пет сет. Тим одлично почна и го реши првиот сет со 6:0. Следуваа 6:4 и 7:5 за Надал. Четвртиот и петтиот сет беа одлучени во тај-брејк. Прво Тим изедначи по 7:4 во тај-брејкот во четвртиот сет, за потоа Шпанецот по 4:5 да дојде до 7:5 во тај-брејкот од петтиот сет з аконечен триумф. Противник на Надал во полуфиналето на УС Опен ќе биде Хуан Мартин дел Потро од Аргентина. Другите двајца полуфиналисти ќе бидат познати по одигрувањето на мечевите: Чилиќ – Нишикори и Ѓоковиќ – Милман.
| | веќе видена | слични
4 копии

Австралискиот тенисер Доминик Тим оцени дека само еден поен бил пресуден за неговиот пораз против шпанскиот тенисер Рафаел Надал во четвртфиналниот натпревар на Ју-Ес опен. Надал го совлада Тим по речиси пет часа игра во пет сета со резултат 0:6, 6:4, 7:5, 6:7 (4:7), 7:6 (7:5). – Ќе го паметам овој натпревар. Тенисот понекогаш знае да биде суров. Мислам дека не заслужив да го загубам овој натпревар. Меѓутоа, некој мораше да биде поразен. Надал е одличен играч и му посакувам да ја освои титулата, истакна Тим. Надал изјави дека победата и пласманот во полуфиналето многу му значат, но дека воедно му е жал за елиминацијата на Тим. Противник на Надал во полуфиналето ќе биде аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро.
| | веќе видена | слични

Надал се пласираше во полуфиналето на УС Опен после страшна борба која пред 23.770 гледачи траеше 4 часа и 50 минути! Рафа и Тим одиграа исцрпувачки меч во кој Шпанецот првиот сет го изгуби со катастрофални 0-6 за на крајот да се крене и да победи со 3-2 во сетови (0:6, 6:4, 7:5, 6:7 (4:7), 7:6 (7:5)! Ова беше и најдолгиот меч во историјата на УС Опен: Одбраната на титулата на УС Опен Надал ќе ја продолжи против Хуан Мартин Дел Потро во полуфиналето. *** КОИ СЕ НАЈЕПСКИ МЕЧЕВИ ВО КАРИЕРАТА НА НАДАЛ : 2004: Финале на Дејвис Куп против Енди Родик Американците воделе со бодовите кои ги донел Родик, тогаш тенисер број 2 на светот. Надал тогаш имал само 18 години и морал да ја одбрани честа на Шпанија. По голема битка го добил Родик со 3-1 во сетови (6-7, 6-2, 7-6, 6-2). 2005: Финале на Рим против Гиљермо Кориа Епска битка за титулата во „вечниот град“ која што Надал ја доби 6-3, 3-6, 6-3, 4-6, 7-6(8-6). 2008: Финале во Хамбруг со Федерер Рафа за првпат во кариерата го освои турнирот во Хамбург и тоа во финале ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дел Потро и Стивенс со лесен пласман во четвртфиналето на УС Опен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: