Спорт - Лисицки стигна до големата четворка

Сабине Лисицки, Марија Шарапова, Петра Квитова и Викторија Азаренка се полуфиналистките на годинашниот гранслем-турнир Вимблдон. Најголемо изненадување во големата четворка на најпознатиот тениски турнир е Германката Лисицки, моментно 62. тенисерка на листата на ВТА. Во четвртфиналето Лисицки во три сета ја победи деветтата носителка Мерион Бартоли со 6-4, 6-7, 6-1. На Германката со полско потекло, ова и е најголем успех во кариерата. Воедно таа е прва Германка по Штефи Граф во 1999 година што стигнала до полуфинале на Вимблдон. Лисицки во изминатата сезона имаше поголема пауза поради проблеми со повредите. - Не можам да верувам! Поминав толку тежок пат за да се вратам во тенисот. За мене беше голема работа повторно да се најдам на централниот терен на Вимблдон. Многу сум среќна што успеав да го постигнам тоа - изјави Лисицки. Во полуфиналето на Вимблдон, Лисицки ќе игра со Марија Шарапова, која меѓу четирите најдобри на лондонскиот турнир дојде првпат по 2006 година. За пласман во полуфиналето руската ...
| | веќе видена | слични

Финалето во женска конкуренција се игра денеска, Марија Шарапова во обид да дојде до вториот триумф на неофицијалното светско првенство во тенис додека Петра Квитова до својот прв трофеј. Дуелот помеѓу петтата фаворитка Шарапова од Русија и осмата Квитова од Чешка погледнете го на Телма од 15:00 часот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е вториот финалист на престижниот тениски турнир Вимблдон, откако во второто полуфинале го совлада Британецот Енди Мареј со 3:1, по сетови 5:7, 6:2, 6:2, 6:4. Надал немаше посериозни проблеми против Британецот, кој го доби само првиот сет. Во финалето во недела противник на Надал ќе биде српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој во вториот полуфинален меч го совлада Французот Жо Вилфред Цонга со 7:6 (7:4), 6:2, 6:7 (7:9), 6:3.
| | веќе видена | слични

„На нивна среќа или жалост, Србија го има првиот тенисер на светот“ - изјави Ѓоковиќ по победата на Цонга за фактот дека се’ почесто публиката навива за неговиот противник. „Го оставарив својот сон од детството“ - додаде новиот светски рекет број еден. Иако со победата над Жо Вилфред Цонга српскиот тенисер успеа да стигне до првото место на АТП листата, Новак Ѓоковиќ е свесен дека работата се уште не е завршена. Во недела го очекува финалето на Вимблдон со Рафаел Надал за комплетирање на сликата. „ Тешко е да опишам како се чувствувам во моментов. Ова е еден од најубавите моменти кои сум ги доживеал на теренот. Се оствари мојот сон - ќе играм во финалето на Вимблдон. Толку сум среќен ... “ - рече Ѓоковиќ веднаш по завршувањето на мечот. „ Одлично е да се игра пред луѓето кои ме сакаат и кои јас ги сакам најмногу на овој свет. Тенисот е индивидуален спорт, но без поддршката на семејството и пријателите не би можел да стигнам до вака врвни резултати “ - додаде Србинот. „ Малку ќе славам, затоа што пред мене е ...
| | веќе видена | слични

Марија Шарапова на Вимблдон покажа што се може да направи со рекетот, а на најновите фотографии откри дека има уште многу скриени таленти, и освен со совршениот сервис таа може да се пофали и со феноменалниот изглед што јасно се гледа на фотографиите за "Sports Illustrated" каде тенисерката позира во бикини. Победничката на Вимблдон од 2004 година, убавата Русинка Марија Шарапова уште еднаш го осигура својот настап во финалето на најпрестижното тениско натпреварување. Таа во финалето ќе ги измери силите со Петра Квитова, а за огромниот притисок под кој се наоѓа популарната тенисерка се доказ и двајцата телохранители кои деноноќно не се одвојуваат од неа. Имено, Шарапова, како и нејзината колешка Серена Вилијамс во последно време добија серија на закани, поради што обезбедувањето на Вимблдон е посебно засилено, но тенисерката ангажираше и дополнително, приватно обезбедување.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ - Џо-Вилфред Цонга 7:6(4), 6:2, 6:7(9), 6:3 Рафаел Надал - Енди Мареј 5:7, 6:2, 6:2, 6:4. Новак Ѓоковиќ од понеделник ќе биде најдобар тенисер на светот, откако по победата на Џо Вилфред Цонга успеа да се пласира во финалето на овогодинешниот Вимблдон. Мечот беше многу неизвесен па на крајот Ѓоковиќ триумфираше со 3:1 во сетови. Србинот славеше по три часа и седум минути игра, по што следеше експлозија од радост, како за Новак на теренот, така и на неговото семејство и тимот на трибините. Ѓоковиќ во финалето од овогодинешниот Вимблдон ќе игра против Рафаел Надал кој во второто полуфинале го совлада Енди Мареј со 3:1, по сетови 5:7, 6:2, 6:2, 6:4. Надал во недела, титулата освоена минатата година во Лондон ќе ја брани против новиот светски тенисер број 1, Ѓоковиќ. Ѓоковиќ и Надал оваа година одиграа 4 меча и Србинот од сите нив излезе како победник. "Ќе биде тоа тежок меч за мене. Оваа година ги загубив сите 4 меча од Новак. Ќе го дадам својот максимум в недела и се надевам на најдоброто." ...
| | веќе видена | слични

Во финалето на женскиот тениски турнир во Вимблдон ќе игра и Русинката Марија Шарапова, која во полуфиналето во четвртокот доцна попладне ја победи Германката Сабине Лисицки со 6-4, 6-3 Таа за титулата ќе игра против Петра Квитова од Чешка, за која тоа ќе биде прво гранслем-финале. Досега најголем успех на најголемите четири турнири и беше четврт-финале во Австралија годинава. Шарапова, пак, веќе има титула од Вимблдон (2004 година), како и од Австралија (2008) и од САД (2006). Кај мажите синоќа се играа полуфиналињата, во кои се сретнаа Новак Ѓоковиќ (Србија) - Жо Вилфред Цонга (Франција) и Рафаел Надал (Шпанија) - Енди Мареј (В. Британија).
| | веќе видена | слични

Италијанскиот фудбалски шампион Милан на својата официјална страница на „Твитер“ му го честиташе првото место на Новак Ѓоковиќ на АТП-листата на најдобри професионални тенисери:“ Му честитаме на нашиот мистер Џокер за прекрасните игри на Вимблдон. Тој е наш навивач и се радува на успесите на тимот, поради што и ние сме среќни од неговите постигнувања во тенисот.” Со пласманот во финалето на Вимблдон, Ноле од понеделник ќе биде најдобар тенисер на светот, а утре ќе се сретне со бранитетлот на титулата, Шпанецот Рафаел Надал, во обид прв пат да триумфира на неофицијалното Светскот првенство во тенис. Новак навива за Црвена звезда и за Милан, а италијанскиот клуб секогаш му ги честита победи и преку него прави еден вид маркетинг во белиот спорт. За време на мечот на твитер-страницата на Милан, голем број на фанови на „росонерите“ му даваа поддршка на Србинот, за кого почнаа да навиваат откако дознаа дека тој е фан на нивниот клуб. - Тој игра фантастично. Ноле во тенисот е она што е Милан во фудбалот – беше ...
| | веќе видена | слични

"Со победата од 3:1 во сетови Рафаел Надал обезбеди финале на Вимблдон со Новак Ѓоковиќ. Се уште актуелниот прв тенисер на АТП листата, Рафаел Надал, не дозволи големо славје на домашната публика на Вимблдон елиминирајќи го полуфиналето Британецот Енди Мареј. Средбата почна добро за публиката и за Мареј, кој го освои првиот сет со 7:5 и ги подгреа надежите дека конечно еден домашен тенисер може да стигне до финалето на Вимблдон. Сепак, тие надежи бргу беа уништени од страна на Надал, кој доминираше во следните три сета во кои целосно го надигра Мареј. Шпанецот тие три сета ги доби со 6:2, 6:2, 6:4 и сосема заслужено повторно се најде во финалето на третиот гренд слем од сезоната. Таму тој ќе се сретне со играчот кој од понеделник ќе му го преземе првото место на АТП листата. "
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковик и Рафаел Надал ќе играат во машкото финале на 125 -то издание на Вимблдон. Ѓоковиќ со 3-1 го совлада французинот Цонга , додека и шпанецот Надал со идентичен резултат го победи домашниот миленик Енди Мареј.Ѓоковиќ за прв пат игра во финалето на Вимблдон ,додека за Надал ова е петто финале на Ал Ингланд клубот. Без разлика дали србинот Ѓоковиќ ќе победи во финалето тој од понеделник конечно за прв пат во својата кариера ќе застане на чело на АТП листата.Во изјава за медиумите србинот Ѓоковиќ изјавил дека тоа е сон на секој тенисер и дека патот до тоа место бил многу тежок. Финалето кај мажите се игра утре со почеток од 13 часот,додека финалето кај дамите помеѓу Марија Шарапова и Петра Квитова се игра денеска од 15 часот. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Отворена е истрага за „организирана измама” против лица кои објавија лажни апели за донации за финансирање на реконструкцијата на Нотр Дам , соопшти јавното ...
сите 762 | | | веќе видена

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 145 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 177 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски, на средба со жителите на Вевчани повика на масовна излезност на престојните претседателки избори. ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Лисицки стигна до големата четворка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: