Ѓоковиќ немоќен против Надал во полуфиналето во Мадрид


4 копии

Мадрид - Рафаел Надал е првиот финалист на АТП Мастер турнирот во Мадрид. Миленикот на домашната шпанска публика, Надал место во финалето обезбеди со победата над Новак Ѓоковиќ кој беше минатогодишен победник во Мадрид. Иако се очекуваше поголема борба, сепак Шпанецот, многу полесно од очекувањата го совлада Ѓоковиќ во два сета со 6-2 и 6-4 и се избори за финале. Ова беше 50. дуле меѓу двајцата тенисери, а засега подобар е Ѓоковиќ кој има 26 победи, две повеќе од Надал. Надал во финалето ќе игра со подобриот од вториот полуфинален меч во кој ќе се сретнат Доминик Тием и Пабло Куевас.
| | веќе видена | слични
3 копии

Доминик Тим го приреди најголемото изненадување на Мастерсот во Рим елиминирајќи го Рафаел Надал во четвртфиналето по борба во два сета, со 6-4,6-3. Австриецот на тој начин му се реваншираше на Шпанецот за поразот во финалињата во Барселона и во Мадрид оваа пролет, доаѓајќи до втората победа во шест одиграни меча против четвртиот светски тенисер. 23-годишниот тенисер сега во битката за финале ќе се соочи со подобриот од дуелот меѓу Новак Ѓоковиќ и Хуан Мартин дел Потро, кој се игра од 21 часот.
| | веќе видена | слични

Доминик Тим го направи најголемото изненадување на АТП турнирот во Рим. Австрискиот тенисер во четврт-финалето го победи Рафаел Надал со 6:4, 6:3 во сетови. Со тоа му го нанесе првиот пораз по трите освоени титули едноподруго во Монте Карло, Барселона и Мадрид и ја прекина низата од 17 победи едноподруго на Шпанецот. За Надал ова беше последниот настап пред стартот на Ролан Гарос каде што ќе ја нападне десеттата титула во својата кариера. Тим, пак, во полуфиналето за опонент ќе го добие подобриот од мечот меѓу Новак Ѓоковиќ и Хуан Мартин Делпотро.
| | веќе видена | слични

Ова беше трет меч на овие двајца тенисери последниве 20 дена и Тием ја оствари првата победа. Негов ривал во полуфиналето ќе му биде победникот од дуелот меѓу Новак Ѓоковиќ и Хуан Мартин Дел Потро што се игра вечерва. Во второто полуфинале ќе играат: Џон Изнер и Александар Зверев. Изнер со 2-1 во сетови (7:6; 2:6 и 7:6) беше подобар од Марин Чилиќ, додека Зверев го совлада Милош Раониќ со 2-0 во сетови (7:6 и 6:1). Во женскато полуфинале број 1 ќе играат: Симона Халеп и Кики Бертенс. Халеп со 2-0 во сетови (6:2 и 6:4 во гемови) ја победи Анет Контавеит, додека Бертенс беше поуспешна од Дарија Гаврилова со 2-0 (6:3 и 6:3). Во тек е четвртфиналето Елена Свитолина – Каролина Плишкова, а вечерва играат Венус Вилијамс и Гарбине Мугуруза.
| | веќе видена | слични

Серијата победи на Надал на земја заврши, Доменик Тим попладнево го изненади Шпанецот и го елиминираше во четвртфиналето на мастерсот во РимРаафел Надал забележа 17 победи во низа на земја и освои три титули, но оваа серија на Шпанецот заврши попладнево.Во четвртфиналето на мастерсот во Рим, Доменик Тим го изненади Рафаел Надал и со 2-0 славеше над фаворитот.Младиот Австриец одлично го започна мечот и поведе со 5-1 во првиот сет. Надал се обиде да се врати во игра, но Тим на крајот го доби овој сет со 6-4.Во вториот сет, Надал се држеше до 3-3, но Тим успеа да направи два брејка, за 6-3 и големо славје.
| | веќе видена | слични

Доминик Тием успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим откако во денешниот четвртфинален меч беше подобар од Рафаел Надал со 2-0 во сетови (6:4 и 6:3 во гемови).Ова беше трет меч на овие двајца тенисери последниве 20 дена и Тием ја оствари првата победа. Негов ривал во полуфиналето ќе му биде победникот од дуелот меѓу Новак Ѓоковиќ и Хуан Мартин Дел Потро што се игра вечерва.Во второто полуфинале ќе играат: Џон Изнер и Александар Зверев. Изнер со 2-1 во сетови (7:6; 2:6 и 7:6) беше подобар од Марин Чилиќ, додека Зверев го совлада Милош Раониќ со 2-0 во сетови (7:6 и 6:1).Во женскато полуфинале број 1 ќе играат: Симона Халеп и Кики Бертенс. Халеп со 2-0 во сетови (6:2 и 6:4 во гемови) ја победи Анет Контавеит, додека Бертенс беше поуспешна од Дарија Гаврилова со 2-0 (6:3 и 6:3).Во тек е четвртфиналето Елена Свитолина – Каролина Плишкова, а вечерва играат Венус Вилијамс и Гарбине Мугуруза.
| | веќе видена | слични

Доминик Тим губеше во две последователни финалиња од Рафаел Надал на шпанско тло во Барселона и Мадрид, но за разлика од завршните мечеви во кои потклеклна под притисокот, ова попладне во четвртфиналето во Рим се прикажа во брилијантно издание од почеток до самиот крај. Фантастичниот 23-годишен тенисер од Австрија му приреди слатка одмазда на Надал за двата порази во десетина дена, па сега во третата пресметка конечно го пронајде рецептот за успех за разиграниот Шпанец. Тим ја диктираше играта уште на почетокот и набрзина поведе со импресивни 5:1, па иако во продолжение следеше неочекуван пад и три освоени гејма за противникот, сепак успеа да се консолидира и да го добие првиот сет со 6:4. Во вториот сет пак, се играше гејм за гејм до резултат 3:3, а тогаш првиот удар одново го зададе Тим кој поведе со 4:3, а потоа со малку потешкотии го задржа својот сервис за 5:3. Австриецот конечниот удар го зададе веќе во следниот гејм, па со втор брејк во низа ги постави конечните 6:3 и се пласираше во своето трето ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ, по вчерашната победа над Баутиста-Агут на Мастерсот во Рим изјави дека го одиграл најдобриот меч во оваа сезона на земјена подлога и најави дека на натпреварите што следуваат ќе биде уште подобар. – Мислам дека овој натпревар е мојот најдобар на земјена подлога оваа сезона. Се разбира дека сите тенисери посакуваат да ја подигнат својата форма пред настапот на Ролан Гарос, а јас сум среќен што полека успевам во тоа. Би сакал во ваков стил да го доиграм овој Мастерс и да стигнам до самиот крај – по победата истакна Ноле. Сепак, за Србинот да ја продолжи победничката серија во Рим вечерва ќе мора да одигра уште еден перфектен натпревар, бидејќи ќе се соочи со секогаш незгодниот, Хуан Мартин Де Потро.
| | веќе видена | слични
9 копии

Рафаел Надал во четвртфиналето на Мастерсот во Рим ќе игра против Доминик Тием откако двајцата тенисери синоќа постигнаа победи во осминафиналето. Ова за нив ќе биде трет меч во последните 20 дена, а на преходните два победи Надал. Шпанскиот тенисер во осминафинале го совлада Џек Сок со 2-0 во сетови (6:3 и 6:4), додека Доминик Тием беше поуспешен од Сем Квери со 2-1 во сетови (3:6; 6:3 и 7:6)и тоа беше единствениот осминафинален меч што се одигра во три сета. Во другите четвртфинални мечеви ќе играат: Џон Изнер – Марин Чилиќ, Александар Зверев – Милош Раониќ и Новак Ѓоковиќ – Хуан Мартин Дел Потро. На женскиот дел од турнирот денеска ќе играат исто така четвртфинални мечеви, а двојките се: Симона Халеп – Анет Контавеит, Кики Бертенс – Дариа Гаврилова, Јелена Свитолина – Каролина Плишкова и Венус Вилијамс – Гарбине Мугуруза.
| | веќе видена | слични

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ верува дека може да стигне до петата титула на Мастерсот во Рим. Популарниот Ноле досега четири пати во кариерата го има освојувано овој силен турнир. Сега е дел до четвртфиналето, каде за противник го има Аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро. „Давам се од себе и се обидувам што е можно повеќе да го подигнам нивото на играта. Претходните неколку месеци не помонаа онака како што сакав, но истовремено верувам дека ова е еден процес, кој немилосрдно мора да се помине. Како поминуваат деновите, самодовербата ми е на повисоко ниво. Го сакам Рим, каде во минатото сум имал многу успеси. Подготвен сум за сите понатамошни предизвици“, рече Ѓоковиќ. Србинот е втор носитер на Мастерсот во Рим, а фактот дека Енди Мареј веќе е елиминиран, Ноле има отворен пат за нов трофеј.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претставникот на Европскиот парламент за Брегзит, Ги Верхофштат изјави дека сме сведоци на „момент за вистински револт“ поради Брегзит во Велика Британија, ...
сите 284 | | | веќе видена

Функцијата на Претседател на Републиката не е супститут на Владата. Оваа Влада ќе плати насоро висока цена за својата неспособност, неработење, индолентност, ...
сите 133 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоковиќ немоќен против Надал во полуфиналето во Мадрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: