Ѓорческа се подготовува за Ролан Гарос

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа и официјално започна да се подготвува за престојните квалификации на вториот Грен слем турнир сезонава, Ролан Гарос. Оваа 22 годишна тетовчанката ќе има можност да го оствари сонот за настап на едно престижно натпреварување, а за тоа ќе мора да ги помине квалификационите мечеви, кои започнуваат на 23 мај. Пред неа се наоѓаат три кола во кои ќе мора да се избори и да го одигра својот најдобар тенис за да обезбеди место во главната ждрепка. Лина сподели слика на Инстаграм на која може да се забележи дека веќе започна со подготовките за најголемиот турнир на земјена подлога. Кариерата на младата тенисерка постојано оди во нагорна линија, а моментално се наоѓа на за себе рекордното 180. место на АТП листата. На претходните квалификации за Грен слем турнирите во Австралија и САД, Ѓорческа не успеа да ја оствари својата намера. Да се надеваме дека среќата ќе и се насмевне во Париз.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал подготвено го очекува почетокот на парискиот гранслем на кој ќе се обиде да ја освои јубилејната десетта титула. Надал во првото коло ќе игра против Французинот Беноа Пер, а во полуфиналето на Ролан Гарос би можел да се сретне со ланскиот победник, Новак Ѓоковиќ. По освојувањето на десетите титула во Монте Карло и во Барселона и петата во Мадрид, Рафаел Надал ќе се обиде да ја продолжи совршената сезона со уште еден јубилеј во Париз. „Овде се чувствувам како дома. Имам одличен однос со сите овие луѓе овде. Секогаш е добро чувството кога се враќам на овие терени во Париз“ – истанува шпанскиот тенисер. Минатата сезона поради повреда не успеа да го освои омилениот трофеј во Париз, но сезонава Надал се врати во препознатливата форма и го забележа најдобриот старт на сезоната на земјени терени во последните седум години. „Работев напорно цел месец, поминав многу часови на терен и вежбав се што можев да замислам, што долго не ми се случило. Моето тело не ми дозволува секогаш да ...
| | веќе видена | слични

Жо Вилфред Цонга ја освои титуалта на АТП турнирот во Лион. Французинот на свое тло го победи Томаш Бердих со 7:6, 7:5 во финалето и на успешен начин го најави својот настап на преттојниот гренд слем турнир, Ролан Гарос. За францускиот тенисер ова е прва титула освоена на земјена подлога. Веќе утре Цонга ќе ги стартува активностите на Ролан Гарос каде што во првото коло ќе се соочи со Аргентинецот Ренцо Оливио.
| | веќе видена | слични
5 копии

Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин Дел Потро и официјално потврди дека ги надминал повредите и дека ќе настапи на гранслем турнирот Ролан Гарос, кој утре почнува на терените во Париз. Тој долг период се мачеше со повреди, а на Ролан Гарос нема настапено во последните пет години. – Конечно, ќе играм во Париз. Многу сум среќен, и се надевам на успех – изјави Дел Потро. Тој во првото коло ќе се сретне со својот сонародник од Аргентина, Гвидо Пела.
| | веќе видена | слични
4 копии

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ одбраната на титулата на вториот гренд слем во сезоната, Ролан Гарос, ќе ја започне против Марсел Гранољес од Шпанија, додека најголемиот фаворит Рафаел Надал за противник го доби Французинот Беноа Пер. Ѓоковиќ и Надал котираат високо на листата на фаворити, заедно со Стан Вавринка и Енди Мари, односно младите Александар Зверев и Доминик Тим. Според костурот на натпреварите можен е дуел на Србинот и Шпанецот во полуфиналето на турнирот. Првиот носител, минатогодишниот фаворит, Енди Мари за противник го доби Андреј Кузњецов, додека Стан Вавринка во првото коло ќе игра против квалификант. Освојувачот на Мастерс турнирот во Рим, Александар Зверев на стартот од турнирот ќе игра против искусниот Шпанец Фернандо Вердаско. Роланд Гарос започнува во недела, а титулите ги бранат Ѓоковиќ во машка и Гарбиње Мугуруса во женска конкуренција. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Четвртиот носител Надал, кој оваа година загуби само еден меч на земјена подлога, има незгоден старт против Французинот Беноа Пер, додека Ѓоковиќ почнува против Шпанецот Марсел Гранољерс, човек кој три од своите четири титули ги освои на црвена земја. Светскиот број 1, Енди Мареј, кој нема најдобра пролет, ќе игра со Русинот Андреј Кузнецов и го очекува можен дуел во третото коло со специјалистот на земја Николас Алмагро или со поранешниот гренд слем шампион, Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро. Третиот носител, Стен Вавринка, шампионот од 2015, ќе игра со квалификант во првото коло, а може да се сретне со Мареј во полуфиналето. Кај дамите, Чехинката Петра Квитова е 15. носителка, додека актуелната шампионка Гарбиње Мугуруза има дуел со шампионката од 2010, ветеранката од Италија, Франческа Скијавоне. Светската тенисерка број 1, Анџелике Кербер отвара со Екатерина Макарова. Оваа година на турнирот недостасуваат неколку големи имиња - 18-кратниот гренд слем шампион Роџер Федерер, кој го „прескокнува“ ...
| | веќе видена | слични

Денес, точно на пладне беше извлечен распоредот за играње во машка и женска конкуренција на вториот Грен слем во годината.На извлекувањето присуствуваа и минатогодишните освојувачи на Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ и Гарбиње Мугуруза. Секако, најинтересен беше ждребот во машка конкуренција каде прв и втор носител се Енди Мареј и Новак Ѓоковиќ, но беше интересно и местото на другите фаворити. Во првото коло минатогодишниот победник, Ѓоковиќ ќе игра со Шпанецот, Гранољерс кој е моментално 76. играч на светот, а Ѓоковиќ ги добил сите три претходни средби. Последната била во 2013. година кога Новак во Шангај славел со 6:2, 6:0. Гранољерс во три меча не освоил ниту еден сет против Србинот. Оваа година во 15. мечеви забележал само три победи, а последниот настап го имал во Мадрид каде на стартот го совладал Флориан Маер со 7:5, 7:5. The #RG17 men's draw! pic.twitter.com/QtgHJZpmYz — Roland-Garros (@rolandgarros) May 26, 2017 Првиот носител, Енди Мареј во првото коло ќе игра против Андреј Кузњецов, додека ривал на ...
| | веќе видена | слични

Минатогодишните шампиони на Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ во машка и Габрине Мугуруза во женска конкуренција беа присутни на денешната ждрепка за вториот сезонски Грен слем турнир Ролан Гарос. Во потенцијалните полуфинални двојки, доколку фаворитите си ја завршат работата, Ѓоковиќ и Надал би го сочинувале првиот, односно Мареј и Вавринка вториот пар. Потешкиот пат до најдобрата четворка го има српскиот тенисер, кој ќе мора да се сретне со Доминик Тием, кој игра во фантастична форма на земјена подлога. Во првото коло Мареј ќе игра со Кузњецов од Русија, Ѓоковиќ ќе дебитира против Грањољерс, Надал против Пер, а Вавринка се уште го чека противникот од квалификациите. Кај тенисерките, Мугуруза ќе дебитира против Франческа Скијавоне од Италија, во четвртфиналето би требало да се сретне со Доминика Цибулкова, додека во полуфиналето со првата носителка, Анџелик Кербер од Германија.
| | веќе видена | слични

Првиот тенисер на светот, Енди Мареј изминатите месеци не бил во посакуваната форма, а ниту Ролан Гарос не го дочекува во добро расположение, бидејќи е болен. Претставникот за медиуми на Мареј не откривал детали, но нагласил дека момчето од Глазгов е на терапија и дека користи антибиотици. „Енди Мареј пред почетокот на Ролан Гарос повторно се разболе, но се надева дека ќе се опорави до почетокот на турнирот. Тој користи антибиотици за да ги сузбие симптомите на вирусот што го има. Скоро и не тренираше во понеделникот и вторникот, но во четвртокот одработи енергичен тренинг“ соопштено е од штабот на Мареј. Andy Murray 'illness' concerns ahead of French Open as first round draw is made https://t.co/oZFk46Fc8U pic.twitter.com/cee2i53xrg — Scotsman Sport (@ScotsmanSport) May 26, 2017 Британецот минатата сезона го превзема првото место на АТП листата, но оваа година е далеку од играта која го доведе на таа позиција. Мареј на почетокот на годината се борел со повреда на лактот, а имал и херпесни инфекции. ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал е фаворитот за освојување на тенискиот гренд слем турнир „Ролан Гарос“ што почнува утре и ќе се игра до 11 јуни во Париз. Шпанецот ќе се обиде да го освои својот десетти трофеј на овој турнир. Надал сезонава е одличен на земјени терени што отсекогаш му биле специјалност. Ја освои својата десетта титула во Монте Kарло, по што следуваше десеттата титула и во Барселона. Потоа следуваше и титулата во Мадрид. Тешко е да се сфати дека еден тенисер може да освои девет гренд слем титули на еден турнир, а кај Надал е уште поинтересно и тоа што своите девет трофеи во Париз, тој ги освои во 10 години. Во прилог на Надал му оди што ниеден од големата четворка не е во форма. Роџер Федерер дури и се откажа од учество на турнирот во Париз. Новак Ѓоковиќ влегува во турнирот откако имаше лоша прва половина на сезонава. Досега освои само еден турнир, оној во Доха, во јануари. Тоа што на Ноле може да му даде поттик да ја одбрани титулата на „Ролан Гарос“, чиј актуелен носител е, претставува новиот тренер, Андре ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нов студен и влажен бран ќе има во петок кога ќе има пообилни врнежи, особено во јужните делови. Заради заладувањето врнежи од снег ќе има и во некои пониски ...
сите 199 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша горда е на својот сопруг Душко Тошиќ, односно на договорот кој ќе го потпише со кинескиот клуб Гуаџоу, за кој игра и сега, иако тоа подразбира ...
сите 160 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 228 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Гласањето, како што пишува ...
сите 66 | | | веќе видена

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ...
сите 212 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓорческа се подготовува за Ролан Гарос

Од:
До кого (е-маил):
Порака: