Пари - Лани најмногу се градело во Скопско

Полошкиот, скопскиот и југозападниот регион се подрачја во кои најмногу се градело минатата година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Според статистичарите, минатата година од страна на индивидуални сопственици се извршени градежни работи во вредност од приближно 199 милиони евра. „Во текот на 2010 година се градеа вкупно 4.526 објекти и се завршени вкупно 4.281 станови со вкупна површина од 386.698 квадратни метри, од кои 142 се станови во викенд-куќи со вкупна површина од 10.898 квадратни метри. Просечната корисна површина на завршените станови е 90,3 квадратни метри“, се вели во соопштението на статистика. Според нив, викендички најмногу се граделе во Охрид, Тетово и во Дојран. За инвеститорите, пак, најпривлечни за градежни објекти биле Кочани, Карпош и Сопиште, каде што има забележано повеќе од 200 изградени објекти.
| | веќе видена | слични

Градежните претпријатија лани извршиле работи во вредност од 12,8 милијарди денари, или нешто повеќе од 200 милиони евра, соопшти Државниот завод за статистика Исто вределе објектите на индивидуалците и на фирмите Најмногу се градело во скопскиот, пелагонискиот и во источниот регион. Една третина од парите биле вложени во објекти во индивидуална сопственост. Вкупно биле градени 1.497 градби, а се направиле 881 стан, со вкупна површина од речиси 56 илјади квадратни метри. Просечната површина на завршените станови е 64,2 квадрати. Индивидуалните сопственици, пак, самостојно изградиле објекти со речиси идентична вредност како и тие што ги правеле градежните фирми. Полошкиот, скопскиот и југозападниот регион се лидери во оваа категорија. Биле почнати 4.526 објекти, а завршени 4.281, со што се добила станбена површина од речиси 387.000 квадратни метри. Просечната површина на секој стан била 90,3 квадрати.
| | веќе видена | слични

Вкупно 208 милиони евра чинат извршените градежни работи во 2010 година од страна на деловните субјекти во земјава. Од нив 68,2 милиони евра се за објекти во индивидуална сопственост, покажуваат податоците од Државниот завод за статистика. Во текот на 2010 година се градеа вкупно 1.497 објекти, а завршени се вкупно 871 станови со вкупна површина од 55.944 метри квадратни, од кои 617 се во индивидуална сопственост. Анализирано по региони, во текот на минатата година најмногу се градеше во Скопскиот регион, потоа во Пелагонискиот, па во Источниот. Податоците од Заводот за статистика покажуваат дека во 2010 година индивидуалните сопственици извршиле градежни работи во вредност од 200 милиони евра. Во текот на 2010 година индувидуалните сопственици изградиле вкупно 4.526 објекти, а завршиле 4.281 станови со вкупна површина од 386.698 метри квадратни, од кои 142 се станови во викенд-куќи со вкупна површина од 10.898 метри квадратни. По региони, лани најмногу градби во индивидуална режија имаше во Полошкиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 122 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 225 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 273 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 222 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 142 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Лани најмногу се градело во Скопско

Од:
До кого (е-маил):
Порака: