ЕУ и Балканот соработуваат против трговијата со луѓе

Германија и Франција се согласија да формираат заеднички експертски групи со Албанија и Србија. Европската унија и балканските земји преземаат дополнителни мерки за поткопување на трговијата со луѓе. [AФП] ЕУ ги ангажира балканските земји за да го забави бранот трговија со луѓе од Блискиот Исток, Африка и Азија, обезбедувајќи дополнителна поддршка за бегалците кои легално пристигнуваат во државите на Унијата. ЕУ вели дека е подготвена да обезбеди и до 6.000 евра за секој бегалец што ќе биде примен во земјите-членки, рече Мишел Черконе, портпарол за домашни работи на Европската комисија. Черконе вели дека Европската комисија предложи земјите-членки да преместат дел од бегалците од бегалските кампови во трети земји преку проекти на ОН. Oколу 4.500 лица беа релоцирани во 11 земји-членки на ЕУ во 2012 година. „Има 17 земји кои можат да направат многу повеќе и нивните дејства може да спасат многу луѓе. Ако сите земји-членки ги здружат своите напори во програмите за релоцирање ... ќе можеме да релоцираме уште ...
| | веќе видена | слични

За целосно уништување на трговците со луѓе и алармирање на јавноста за проблемот со жртвите, кои час поскоро треба да се ослободат од канџите на современите робовладетели, Обединетите нации вчера првпат прогласија Светски ден за борба против трговијата со луѓе Македонските жртви се експлоатирани преку присилна работа во ноќни клубови Светски ден против трговијата со луѓе Желбата за подобар и поквалитетен живот и лажните ветувања за добро платена работа ги заслепуваат лековерните и забрзано ги носат во замка наречена трговија со луѓе. Обединетите нации (ОН) поради сериозноста на проблемот и бројката од 2,5 милиони луѓе, жртви на човечка трговија, првпат годинава го прогласи 30 јули како Светски ден на борбата против ова зло. Се експлоатираат и жени и деца Во секое време низ целиот свет над 2,5 милиони луѓе се заробени во современо ропство, говорат официјалните информации на ОН. Иако најчестата форма на трговија со луѓе е за целите на сексуалната експлоатација, сѐ повеќе жртви се продаваат за да станат ...
| | веќе видена | слични

"Трговијата со луѓе е сериозен и сложен меѓународен проблем, трет по големина криминален бизнис веднаш после трговијата со наркотични средства и оружје, но како клучен фактор за истражувањето на оваа област ми беше арогантноста и немилосрдноста на лицата кои се инволвирани во извршувањето на ова кривично дело", вели Стојановски, кој неодамна со звање магистер се стекна токму на Факултетот за детективи и криминалистика при Европскиот универзитет РМ Далибор Стојановски е вработен во Министерството за внатрешни работи на Р. Македонија од 2001 година, а неодамна ги заврши и постдипломските студии на Факултетот за детективи и криминалистика при Европскиот универзитет РМ со што се стекна со звање магистер. Во својот досегашен професионален ангажман тој успешно ги извршувал задачите поврзани токму со Трговијата со луѓе и сузбивање на организиран криминал, а учествувал и во голем број домашни и меѓународни обуки, семинари и конференции од оваа област. Токму неговата желба уште повеќе да придонесе во научната дејност ...
| | веќе видена | слични

Останато

Влада на Тереза Меј сé уште работи на прашањето што да побара од Европската унија со цел да ја реши загриженоста на пратениците во врска со планот за ...
сите 425 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 234 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 364 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 88 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија и додаваат дека засега забележани се врнежи од ...
сите 122 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ и Балканот соработуваат против трговијата со луѓе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: