Шестмина загинати во бомбашки напад во Ирак

2 копии

Шест лица загинаа, а 60 се ранети во двоен напад со автомобили бомби во главната улица, во ирачкиот град Мосул, објавија полициски и болнички извори Во синхронизираните напади, експлозиите одекнале во улицата во која се наоѓаат голем број на ресторани, а во близина е и седиштето на владата на провинцијата Ниневех. Според полицијата целта на првиот напад била воена цистерна која превезувала вода, а кога спасувачките екипи пристигнале да им помогнат на жртвите експлодирал уште еден автомобил. Градот Мосул се наоѓа на 390 километри северно од ирачкиот главен град Багдад. Мосул е последно урабано засолниште за сунитските исламисти кои се тесно поврзани со Ал Каеда, откако американските сили со помош на локалните племенски милиции ги протераа од Багдад и провинцијата Анбар.
| | веќе видена | слични

Два автомобили-бомби експлодираа денеска во северниот ирачки град Мосул, при што најмалку 18 лица загинаа, а 50 се повредени, соопшти полицијата. Експлозиите избувнале на улица со многу ресторани во близина на реон со административни згради. Мосул е главниот град на провинцијата Ниневија и се наоѓа на 390 километри северно од Багдад. Меѓу убиените има и 12 ирачки полицајци и војници.
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 128 | | | веќе видена

Музичарот Мирсад Кериќ кој управуваше со автомобилот во кој загина пејачот Шабан Шаулиќ вчера им подлегна на повредите откако претходно беше на апарати по ...
сите 194 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

На средбата, двајцата соговорници го изразија задоволството за ратификацијата на Протоколот за НАТО во Бугарскиот парламент. Нагласена  е одличната соработка ...
сите 127 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шестмина загинати во бомбашки напад во Ирак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: